Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شلیک موشک ایرانی یا حوثی به عربستان؛ کاربران اینترنت چه می‎گویند؟ ‎

بقایای موشکی که آمریکا ادعا می‌کند ساخت ایران است
بقایای موشکی که آمریکا ادعا می‌کند ساخت ایران است
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به غیر از واکنش‌های رسمی بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز به ادعای آمریکا در خصوص این که موشک‎های شلیک شده به عربستان ساخت ایران هستند نظر داده‎اند.

آگهی

عربستان سعودی روز سه‌شنبه بار دیگر اعلام کرد سامانه ضد موشکی این کشور یک فروند موشک بالستیک را که حوثی‌های یمن به ریاض شلیک کرده بودند، در هوا منفجر کرده است. این نخستین بار نیست که عربستان از شلیک موشک از سوی نیروهای حوثی خبر می‌دهد. آخرین بار دولت عربستان در شامگاه شنبه ۱۳ آبان گذشته از انهدام موشک دیگری بر فراز فرودگاه ملک خالد ریاض خبر داده بود.

بلافاصله پس از انتشار خبر شلیک موشک در روز سه‌شنبه، یک مقام نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان ایران را به دست داشتن به پرتاب این موشک متم کرده و گفت موشک‌های ساخت ایران که در اختیار حوثی‌هاست، منطقه را تهدید می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

عربستان موشک بالستیک شلیک شده از یمن را سرنگون کرد

عربستان از انهدام موشک شلیک شده از یمن در نزدیکی ریاض خبر داد

هم عربستان سعودی و هم ایالات متحده آمریکا مدعی هستند که موشک‌های شلیک شده از سوی حوثی‌ها ساخت ایران بوده و از سوی این کشور در اختیار این نیروها قرار گرفته است. نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد روز ۲۳ آذر گفت موشک شلیک شده به عربستان سعودی در شامگاه ۱۳ آبان، «ساخت ایران» بوده و نشان «گروه صنعتی شهید باقری» متعلق به وزارت دفاع ایران را داشته است.

بعد از آن که دولت آمریکا رسما اعلام کرد موشک‌های حوثی متعلق به ایران بوده، کار جنگ سرد میان ایران و عربستان به ساخت پویانمایی علیه یکدیگر کشید. در عربستان یک فیلم انیمیشن ساخته شد که در آن نیروهای ارتش سعودی بر ایران پیروز شده و پس از ورود به ایران و دستگیری قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، مانند فاتحان مورد استقبال مردم ایران قرار می‌گیرند.

در ایران نیز در پاسخ، انیمیشنی ساخته شد که در آن نشان داده می‌شود چگونه مهم‌ترین پایگاه نفتی عربستان مورد حمله موشکی حوثی‌ها قرار گرفته و نابود می‌شود. در این پویانمایی تلویحا تأئید می‌شود که نیروهای حوثی (که در این فیلم از انها به عنوان «نیروهای مردمی یمن» نام برده می‌شود) از موشک‌های ایرانی برای بمباران برخی مناطق عربستان استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

نماینده آمریکا در سازمان ملل: موشک شلیک شده به ریاض ساخت ایران بود

جنگ انیمیشنی ایران و عربستان

واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی در جهان به جنگ سرد ایران و عربستان

به غیر از واکنش‌های رسمی به جنگ سردی که میان ایران و عربستان سعودی در جریان است، بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز به اخبار منتشر شده در این زمینه واکنش نشان داده‌اند.

بیشتر واکنش‌ها در ایران و عربستان از سویی برخاسته از خوی ملی‌گرایی و میهن‌پرستی و از سوی دیگر نشانگر کینه تاریخی ایرانیان از عربستان و دشمنی سعودی‌ها با ایرانیان است.

بیشتر کاربران صفحه فیس‌بوک العربیه، شبکه تلویزیونی نزدیک به حکومت عربستان، از ادعای این کشور در مورد ارسال اسلحه از سوی ایران به حوثی‌ها دفاع می‌کنند. یک کاربر سعودی به نام اسامه الکردی، در زیر پست العربیه مربوط به اظهارات نیکی هیلی می‌نویسد: «حتی یک آدم کور هم می‌فهمد که از تروریست‌ها در جهان حمایت می‌کند. از آنجا که این کشور در جنگ با عراق بازنده بوده، اکنون در هر جبهه‌ای می‌خواهد با سنی‌ها بجنگد.»

دیگری با تأیید خصومت عربستان با ایران می‌نویسد: «پیش از ایران به بیت‌المقدس بپردازید که اولویت جهان اسلام است.» اشاره این کاربر به اعتراض مسلمانان جهان علیه به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکاست.

در زیر پست فیس‌بوک العربیه فارسی در همین مورد نیز یکی از کاربران نوشته است: «قایق‌های انتحاری کوسه ۳۳ که به مقصد یمن و جهت استفاده در حملات تروریستی انبارهای سپاه را ترک کرده بودند، توسط نیروهای اماراتی توقیف شده و با بررسی این قایق‌ها و کشف قطعات ساخت ایران بار دیگر مچ سپاه در اقدامات تخریب کننده‌اش در منطقه گرفته شد. پایه‌های ثابت برای نصب ترکیبات انفجاری بر قایق‌های کوسه ۳۳ نیز کاملا منطبق با پایه‌های موجود در کشتی‌هایی که با پرچم ایران در خلیج فارس تردد می‌کنند می‌باشند و ساخت شرکت صنایع تسلیحاتی دریایی شهید جولایی هستند».

دیگری با متهم کردن ضمنی غربی‌ها به ارسال اسلحه برای ارتش عربستان و گروه‌هایی نظیر داعش می‌نویسد: «ایران خوب کرده. یک مقدار از بمب‌های افتاده در یمن و اسلحه‌های در دست داعش را هم ببرید آزمایش کنید، ببینید ساخت کجاست.»

آگهی

بسیاری از کامنت‌ها در زیر پست‌های فیس‌بوکی و نیز اخبار منتشر شده در فضای مجازی در این زمینه مبتنی بر پرهیز از خشونت و بروز جنگ در منطقه است.

واکنش برخی کاربران رسانه‌های غربی

واکنش کاربران رسانه‌های اجتماعی و سایت‌های خبری غربی نیز در این زمینه متفاوت است. بسیاری از کاربران اروپایی بر این باورند که دمیدن بر آتش خشم میان ایران و عربستان به نفع منطقه نیست.

در زیر ویدئویی که در مورد اظهارات ضد ایرانی نیکی هیلی در وبسایت روزنامه فرانسوی لوموند منتشر شده، یکی از کاربران فرانسوی می‌نویسد: همه ما می‌دانیم در ادامه این ادعاها چه اتفاقی می‌افتد. این همان چیزی است که آمریکا در مورد وجود سلاح‌های کشتار جمعی در عراق نیز ادعا کرده بود و همگی دروغ از آب در آمد.» دیگری با یادآوری همین ادعای آمریکا که بهانه‌ای برای آغاز جنگ در عراق بود می‌نویسد که آمریکا تبدیل به «چوپان دروغگو» شده و حتی اگر چنین ادعایی راست باشد، با توجه به تجربه عراق، دیگر کسی آن را باور نمی‌کند.

در ویدئوی لوموند با عنوان «آیا ایران واقعا به شورشیان حوثی در یمن سلاح می‌دهد؟»، از جمله پیشینه مواضع ضد ایرانی خانم هیلی شرح داده شده است. این ویدئو را در زیر ببینید:

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا: ۱۵۰ موشک ضد تانک دهلاویه ساخت ایران را کشف و ضبط کردیم

حوثی‌ها: کاخ‌های عربستان در تیررس موشک‌های ماست

عربستان خواستار اقدام فوری بر ضد ایران شد