Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اسد خطاب به ماکرون: دستان شما به خون مردم سوریه آغشته است

اسد خطاب به ماکرون: دستان شما به خون مردم سوریه آغشته است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بشار اسد پاسخ تندی به سخنان امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه داد

آگهی

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به سخنان امانوئل ماکرون همتای فرانسوی خود واکنش نشان داد. امانوئل ماکرون در گفتگو با تلویزیون دولتی فرانسه گفته بود باید برای مذاکرات صلح سوریه با بشار اسد گفتگو کنیم و بعد می توانیم او را به خاطر جرایم جنگی محاکمه کنیم.

بشار اسد در واکنش به این مصاحبه دوشنبه گفت: «از آغاز جنگ در سوریه فرانسوی ها به تروریسم در این کشور کمک کردند و دستهای دولت این کشور آغشته به خون مردم سوریه است. آنهایی که حامی تروریسم بوده اند حق ندارند درباره مذاکرات صلح در سوریه اظهارنظر کنند. بیانات ایشان ارزشی برای ما ندارد.»

واکنش رئیس جمهوری سوریه در حالیست که این اولین بار است که بالاترین مقام فرانسوی از آغاز جنگ سوریه نقش بشار اسد را مهم می شمارد و حضور او در مذاکرات صلح را لازم می داند. فرانسوا اولاند و نیکولا سارکوزی دو رئیس جمهوری پیشین همواره اسد را عامل اصلی جنگ سوریه دانسته و هرگونه نزدیکی و مذاکره با دولت سوریه را اشتباهی بزرگ می شمردند. این دو رئیس جمهوری در بیانات متعدد اصرار داشتند که اسد مشروعیت لازم برای نشستن پای میز مذاکره را ندارد. حال به گفته رسانه های فرانسوی انگار رئیس جمهوری کنونی فرانسه با «رئال پولیتیک»، واقع نگری سیاستمدارانه، آشناتر است.

اما حتی این تغییر موضع دولت فرانسه هم به مذاق رئیس جمهوری سوریه خوش نیامد و در گفتگو با خبرنگاران گفت: «فکر نمی کنم بتوان این بیانات را تغییر موضع اساسی از سوی دولت فرانسه عنوان کرد. به همین دلیل هم فکر نمی کنم فراخوان دولت فرانسه برای کنفرانس صلح در سوریه معنا و لزومی داشته باشد.»

بشار اسد در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: «تروریسم به داعش خلاصه نمی شود. این گروه تنها بخشی از تروریسم است. در حال حاضر به جز داعش، النصره و سازمان هایی با نام های دیگر وجود دارند و این بدان معناست که ما هنوز در جنگ هستیم.»

روز یکشنبه امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در گفتگوی زنده با شبکه دوی تلویزیون فرانسه با تاکید بر این که نظامیان عراق در ماه دسامبر داعش را در عراق شکست دادند اعلام کرد که گروه داعش در میانه و یا اواخر ماه فوریه بطور کامل در سوریه نیز نابود خواهد شد. او در پاسخ به آینده سوریه بدون داعش گفت:«باید با همه مذاکره کنیم، ما باید با بشار اسد و نمایندگان او مذاکره کنیم. پس از آن، او باید بابت جرایمی که علیه مردم کشورش مرتکب شده است، در پیشگاه عدالت بین‌الملل پاسخگو شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات مخالفان اسد در سیزدهمین سالگرد قیام؛ چهار کشور غربی: جنگ در سوریه تمام نشده است

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: یک نظامی ایرانی در حمله هوایی اسرائیل به سوریه کشته شد

سوریه: اسرائیل از جولان به چند نقطه در حومه دمشق حمله کرد