Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

محمود صادقی: مجلس عصاره فضائل ملت است یا شورای نگهبان؟

نطق محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس
نطق محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس Copyright icana
Copyright icana
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جلسه علنی روز یکشنبه مجلس ایران، پس از نطق محمود صادقی، نماینده تهران به تنش کشیده شد.

آگهی

به گزارش وبسایت خانه ملت، خبرگزاری مجلس ایران، محمود صادقی در نطق میان دستور خود با اشاره به منتشر شدن «شایعاتی درباره افتتاح حساب‌های متعدد با نام رئیس قوه قضائیه» گفت: «رئیس قوه قضائیه می گوید سپرده‌ها و سود آن به حساب شخصی وارد نمی شود، پس باید پرسید که کجا هزینه می‌شود؟ آیا تا کنون یک صورتحساب به دیوان محاسبات داده اید؟»

وی با اشاره به اصل ۵۳ قانون اساسی مبنی بر تمرکز دریافتهای نهادهای دولتی در خرانه‌داری کل، از عدم حسابرسی قوه قضائیه در دیوان محاسبات اداری انتقاد کرده و گفت: «چرا به اذن رهبری استناد می‌کنید؟ چرا از رهبری هزینه می‌کنید؟ چرا اعتقادات مردم به نظام و ولایت فقیه را متزلزل کرده‌اید؟»

بیشتر بخوانید: پرسش یک نماینده دیگر مجلس ایران درباره حساب‌های بانکی رئیس قوه قضائیه

این نماینده تهران نظام اقتصادی ایران را «رفاقتی و سفارشی» توصیف کرد و با انتقاد از بودجه، توزیع نامناسب اعتبارات در بودجه‌ها را باعث بزرگتر شدن شکاف طبقاتی میان فقیر و غنی خواند.

محمود صادقی با انتقاد از مجلس ایران برای بی تفاوتی نسبت به فساد و عدم اطلاع نمایندگان از نام مفسدان بزرگ اقتصادی گفت: «چرا اراده جدی در این مجلس برای برخورد با مفسدان وجود ندارد؟ چرا با مفسدین همکاری می‌کنیم؟ چرا از افشای نام بدهکاران کلان هراس داریم؟»

آقای صادقی با انتقاد از عدم شفافیت مجلس گفت: «آیا مجلس عصاره فضائل ملت است؟ ما عصاره فضائل شورای نگهبان هستیم». نماینده تهران افزود: «ممکن است عده‌ای بگویند که رد صلاحیت‌های شورای نگهبان بر حسب مصلحت اندیشی و خیراندیشی است، اما همین موضوع مانع از حضور نمایندگانی با شجاعت لازم برای برخورد با فاسدان در مجلس شده است.»

در پی این اظهارات، علی ادیانی، نماینده قائمشهر با استناد به آئین‌نامه داخلی مجلس به نماینده تهران تذکر قانونی داد و گفت: «از قدیم گفته‌اند که قدر امامزاده را باید متولی آن نگاه دارد.» وی با اشاره به اینکه شورای نگهبان به حکم قانون اساسی در حوزه‌ها و مسئولیتش اظهارنظر می‌کند افزود که ادبیات آقای صادقی، «خوراک برای کسانی که اراده باطل دارند»، ایجاد می‌کند.

نماینده ورامین نیز خواستار اعلام اخطار آئین‌نامه‌ای شد که علی مطهری، نایب رئیس مجلس، اخطار وی را تکرار اخطار نماینده قائمشهر دانست و مانع از ادامه سخنان وی شد.

سید حسین نقوی، نماینده ورامین با اعتراض به سمت جایگاه هیات رئیسه مجلس رفت و خطاب به مطهری گفت: «شما نمی‌توانید تریبون من را قطع کنید و باید بگذارید تذکر و اخطار خود را ارائه کنم.»

با ایجاد تنش در جلسه عمومی مجلس، محمد رضا تابش، عضو هیئت رئیسه به سمت نماینده ورامین رفت تا با وی صحبت کند که این حرکت به درگیری اکبر ترکی نماینده فریدن و عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با تابش و چند تن دیگر از نمایندگان انجامید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفت‌وگو با علیرضا علوی‌تبار: قرار است قدرت را در ایران یکدست کنند

پرونده محمود صادقی به قوه قضائیه می‌رود

پرسش یک نماینده دیگر مجلس ایران درباره حساب‌های بانکی رئیس قوه قضائیه