Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پوتین چه خوابی برای سوریه دیده است؟

پوتین چه خوابی برای سوریه دیده است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بیستم نوامبر گذشته ولادیمیر پوتین و بشار اسد، رییس جمهوری روسیه، تفاهم نامه‌ای مشترک در شهر سوچی امضا کردند. رئیس جمهوری روسیه گفت که او به همراه بشار اسد بدنبال «راه حل‌های ممکن برای عادی سازی شرایط در سوریه» هستند. آنها همچنین در این گفتگوها به شجاعت و اقتدار نظامیان روسیه مستقر در سوریه اشاره کردند و هر دو رئیس جمهوری تاکید کردند که این نظامیان در راستای مبارزه با تروریسم در سوریه مستقر شده بودند.

کمتر از یکماه پس از این سخنان ولادیمیر پوتین از سوریه، مصر و ترکیه بازدید به عمل آورد تا قدرت و نفوذ روسیه در خاورمیانه را به رخ رقیب دیرینه آمریکایی بکشد که ظاهرا در حال از دستن دادن نفوذ و سلطه خود در منطقه است. حالا پس از ۶ سال جنگ داخلی در سوریه می توان گفت که مداخله روسیه در این جنگ کاملا شرایط را به نفع بشار اسد و همپیمانانش در منطقه تغییر داده است.

بشار اسد تنها نماد ثبات سیاسی سوریه برای پوتین

بشار اسد بنوعی تنها نماد ثبات سیاسی در سوریه امروز است. سفر بشار اسد به روسیه دومین سفر رئیس جمهوری سوریه پس از آغاز جنگ داخلی در این کشور است. سفر بشار اسد بنوعی نشان می دهد که کرملین تنها یک رهبر و دولت را در سوریه برسمیت می شناسد؛ بشار اسد.

به نظر می رسد ولادیمیر پوتین که نشان داده است بازیگر نقش اصلی بحران سوریه است می خواهد پس از مذاکره و گفتگو با دو شریک منطقه ای، ایران و ترکیه، نظر آمریکایی‌ها را هم درباره بحران سوریه به استراتژی کرملین نزدیک کند. استراتژی که بی‌واسطه و بی‌تردید روسیه را پیروز و برنده میدان سوریه می داند. همچنین ولادیمیر پوتین در واکنشهای خود به بحران سوریه بارها نشان داده که حتی اگر قرار است انتخابات جدیدی و یا مذاکره با گروههای مخالف در سوریه صورت بگیرد، حضور بشار اسد به عنوان تنها نماینده رسمی و قابل قبول روسیه در مذاکرات اظهر من الشمس است.

از نگاه کرملین برقراری ثبات سیاسی در سوریه به رهبری بشار اسد و با حمایت نظامیان روسیه این فرصت را می دهد تا در حالیکه جنگ داخلی از روزهای پرتنش کمی دور شده است مذاکرات برای برای حکوکت آینده سوریه با حضور بشار اسد صورت بگیرد.

روسیه تنها میانجی برای مذاکرات صلح در آینده

مسکو دمشق را برای مذاکرات با مخالفان در حالی که برگ برنده در دست حامیان بشر اسد است، تشویق می کند. در حالی که مخالفان دولت اسد به حضور ایران در مذکرات انتقاد دارند و در آن سو ترکها نیز نمی توانند سر میز مذاکره‌ای بنشینند که کردهای سوری در آن هستند به نظر می رسد که روسیه می تواند بار دیگر در فردای نابودی گروههای افراط گرا از جمله داعش نقش میانجی مهم مذاکرات صلح در سوریه را ایفا کند. نکته‌ای که ولادیمیر پوتین و مشاوران او در کرملین از آن آگاهی کامل دارند.

ولادیمیر پوتین همچنین در سفرهای اخیر خود در خاورمیانه همتایان مصری و ترک خود را درباره استراتژی ماههای آینده روسیه درباره بحران سوریه آگاه کرده است. رجب طیب اردوغان هیچ گاه با باقی ماندن بشار اسد در قدرت موافق نبوده است و محور اصلی گفتگوها میان ولادیمیر پوتین و اردوغان می تواند در اینباره باشد. کرملین همچنان باید آمریکا را از حضور و نقش فعال اسد درباره فردای سوریه قانع کند و شاید در این راه مهر تایید اردوغان به عنوان یکی از متحدان آمریکا به کمک روسیه بیاید.

ادامه حضور نظامی در سوریه با وجود تخلیه بخش اعظمی از ارتش

مقامات نظامی روسیه اعلام کرده اند که بعد از پایان عملیات نظامی در سوریه، قصد دارند همچنان در پایگاه‌های طرطوس و حمیمیم نیروهایشان را حفظ کنند. برخی از رسانه‌ها ادعا می کنند ارتش روسیه طی توافقنامه‌ای با مقامات سوری موفق شده حضورنظامیان در این دو پایگاه را بین ۲۰ تا ۴۰ سال تمدید کند. کرملین می داند که حضور در سوریه اهمیت ژئوپلتیک فراوانی برای روسیه خواهد داشت. حضور ارتش روس در نزدیکی مهمترین بحران خاورمیانه میان فلسطین و اسراییل و هم مرزی با ترکیه اهمیت زیادی خواهد داشت. پوتین می خواهد به هرقیمتی مرد شماره یک خاورمیانه باقی بماند. البته روسها نباید در دامی گرفتار شوند که آمریکا پس از فروپاشی دیوار و یک قطبی شدن جهان در دهه ۹۰ میلادی گرفتار آن شدند. ورود و مداخله نظامی روسیه در دیگر کشورهای منطقه و شرکت در جنگهای آینده به نفع این کشور نخواهد بود. اعلام خروج نیروهای روسیه از سوریه هم در این راستاست. کرملین از سوی دیگر با خروج نظامیانش از سوریه با یک تیر دو نشان می زند یادآوری به جهانیان که کرملین پیروز بزرگ جنگ سوریه است و همزمان به ایالات متحده چراغ سبزی نشان می دهد تا این کشور از برنامه های آینده روسیه در خاورمیانه حمایت کند.

اقدامات پوتین در شرق اروپا هم بر همین پایه و اساس است. حال در سوریه هرچند شورشیان اسلام گرا پس از مداخله روسیه قدرت و کنترل روی شهرها را از دست داده اند اما هنوز در عملیات تروریستی موفق هستند. به همین دلیل ولادیمیر پوتین سعی دارد با فراخوانی از تمام گروههای مخالف اسد گروه داعش را کاملا منزوی کند.

روسیه پوتین به نوعی درصدد است دوباره این کشور را در بعد نظامی به اتحاد جماهیر شوروی نزدیک کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه سیاست‌های ترامپ در یک سال خاورمیانه را متحول کرد؟

روایت قربانیان سوری شکنجه در مقابل دوربین یورونیوز

سوریه ورود نظامیان چینی به این کشور را تکذیب کرد