Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تظاهرات «جمعه خشم» فلسطینی‌ها ۴ کشته و ۳۰۰ زخمی بر جای گذاشت

تصویر جوان فلسطینی که چاقو در دست داشت و با گلوله کشته شد
تصویر جوان فلسطینی که چاقو در دست داشت و با گلوله کشته شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نظامیان اسرائیلی در باب العامود به کمک سگ‌های آموزش دیده با خشونت به صف معترضان یورش بردند.

آگهی

در جریان تظاهرات «جمعه خشم» در سرزمین‌های فلسطینی دست کم ۴ نفر به دست نیروهای اسرائیلی کشته و افزون بر ۳۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

انگیزه این تظاهرات که بعد از برگزاری نماز جمعه در چندین شهر در کرانه باختری و نوار غزه برگزار شد، ادامه اعتراض به تصمیم تازه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل و اعلام انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل از تل‌آویو به این شهر بود.

از میان دو نفر از معترضان فلسطینی که در تظاهرات جمعه در نزدیکی پست بازرسی «ناحل عوز» در مرز غزه کشته شدند، یک نفر به نام ابراهیم ابو ثریا ۲۹ ساله، بر اثر شلیک مستقیم گلوله سربازان اسرائیلی به سرش جان سپرد. ابراهیم از دو پا معلول بوده و با صندلی چرخدار به صفوف معترضان پیوسته بود.

جوان معترض دیگر به نام یاسر سکر ۲۳ ساله، در زمانذ رویارویی با سربازان اسرائیلی در شرق محله شجاعیه غزه کشته شد.

مقام‌های اسرائیلی در مورد دو جوان فلسطینی دیگری که در شهر البیره مورد اصابت شلیک تفنگ قرار گرفته و کشته شدند، می‌گویند که یکی از آنها در منطقه بالوع با چاقو به یک سرباز اسرائیلی حمله و او را مجروح ساخته بود.

هزاران نمازگزار فلسطینی دیگر نیز روز جمعه در مسجدالاقصی تجمع کرده و با سر دادن شعار بر هویت عربی بیت‌المقدس تأکید کردند. نظامیان اسرائیلی در باب العامود به کمک سگ‌های آموزش دیده با خشونت به صف معترضان یورش بردند.

در شهر نابلس، گروه حماس روز جمعه خشم را همزمان با مراسم سی‌امین سالگرد تشکیل این گروه برگزار کرد. در این شهر نیز اعتراض به انتقال پایتخت اسرائیل به بیت‌المقدس به درگیری خشونت‌بار معترضان با نیروهای اسرائیلی به ویژه در نزدیکی پست بازرسی حواره منجر شد.

وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطینی اعلام کرد چندین فلسطینی بر اثر شلیک مستقیم گلوله جنگی واقعی در نابلس زخمی و به بیمارستان رفیدیا منتقل شدند. چندین نفر نیز بر اثر شلیک گاز اشک‌آور در درگیری‌ در روستای بورین در جنوب نابلس مجروح شدند.

پلیس اسرائیل همچنین در واکنش خشونت‌بار به تظاهرات در روستای عاطوف در منطقه طوباس چندین نفر را زخمی و شمار دیگری از تظاهرکنندگان را بازداشت کرد.

برخی گزارش‌ها نیز از برخورد خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی و انتظامی اسرائیل با معترضان فلسطینی در شهرهای نعلین، بدرس، نبی صالح و بیت سیرا حکایت دارد. تمام افرادی که در این درگیری‌ها زخمی و به بیمارستان منتقل شدند، بر اثر برخورد گلوله فلزی واقعی یا گاز اشک‌آور آسیب دیده‌اند.

در شهر ناصره نیز تظاهرات برگزار شد، اما بزرگ‌ترین تظاهرات فلسطینیان در روز جمعه مربوط به غزه بود به طوری که شمار تظاهرکنندگان در خیابان صلاح‌الدین این شهر به هزاران نفر می‌رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عدم حمایت از ترامپ در تغییر پایتخت اسرائیل 'هدیه به ایران' است

نیروهای اسرائیلی دختر ۱۶ ساله فلسطینی را شبانه بازداشت کردند

تهدید اعضای سازمان ملل توسط نیکی هیلی: ترامپ رای شما را زیر نظر دارد