«چشم موصل» چه کسی بود؟

«چشم موصل» چه کسی بود؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

«چشم موصل» لقب پسر جوانی است که به تازگی هویت واقعی خود را افشا کرده است. عمر محمد ۳۱ ساله، جوان شجاعی است که در دوران سلطه داعش بر موصل آخرین اخبار و اطلاعات را از این شهر مخابره می‌کرد و ابعاد هولناک اقدامات داعش را برای جهانیان به رشته تحریر در می‌آورد.

او مدت‌ها به صورت روزانه وقایع موصل را می‌نوشت، با نیروهای داعش، کسبه و مردم عادی گفتگو می‌کرد و گزارش‌ها را در اختیار ده‌ها هزار هوادارش در فیسبوک و توییتر قرار می‌داد. چیزی که ممکن بود به قیمت جانش تمام شود. 

عمر محمد پیش از اشغال موصل توسط داعش دانشجوی دوره دکترای تاریخ بود. شجاعت و امانتداری او در ارسال آخرین اخبار و گزارش‌ها از موصل وی را به مهمترین و اصلی‌ترین منبع خبر در این شهر تبدیل کرد.

«چشم موصل» در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که مقامات امنیتی و اطلاعاتی عراق با او تماس گرفته و درخواست همکاری کرده بودند اما پاسخ داده بود که «من نه جاسوسم نه خبرنگار؛ اگر اطلاعاتی لازم دارید می‌توانید در وبسایتم پیدا کنید.»

این جوان سرانجام دو سال پیش تصمیم به خروج از موصل گرفت و با مجموعه‌ای از اطلاعات با ارزش خود را به اروپا رساند. وی پس از دو سال اقامت در خارج از عراق سرانجام هویت واقعی خود را افشا کرد. 

بیشتر بخوانید: خبرنگار تلویزیون فرانسه پس از بازگشت از موصل درگذشت

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حیدر عبادی رسما از پایان جنگ عراق با داعش خبر داد

تبریک سلیمانی به علی خامنه ای؛ اعلام پایان داعش

داعش بیش از ۷۰۰ غیرنظامی را در موصل اعدام کرده است