Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

تبریک سلیمانی به علی خامنه ای؛ اعلام پایان داعش

تبریک سلیمانی به علی خامنه ای؛ اعلام پایان داعش
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه در نامه ای به علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، از پایان داعش خبر داده است.

سلیمانی در این نامه داعش را یک «گروه آمریکایی-صهیونیستی» خطاب کرده و گفته است پایین کشیدن شدن پرچم این گروه در البوکمال به معنای پایان سیطره ای این گروه در سوریه است. پیش از این گفته شده بود که قاسم سلیمانی شخصا فرماندهی عملیات آزادسازی این شهر را در سوریه برعهده داشته است.

پیشتر نیز نخست وزیر عراق از پایان داعش در عراق خبر داده بود.

با این حال نکته قابل توجه نامه قاسم سلیمانی عدم اشاره به نقش روسیه در پایان داعش است. سلیمانی که در نامه خود دولت سوریه و عراق، حزب الله و علی خامنه ای و علی سیستانی و حشد الشعبی تشکر کرده اما اشاره به نقش روسیه نکرده است. همچنین در نامه سلیمانی نقشی برای کردها در جنگ با داعش دیده نمی شود.

سلیمانی نامه خود به علی خامنه ای را با آیه «انّا فَتَحنا لَکَ فتحاً مُبینا» آغاز کرده و داعش را «فتنه ای خطرناک شبیه فتنه های زمان امیرالمومنین» توصیف کرده که هدف آن «آتش افروزی وسیع در عالم اسلامی و درگیر نمودن مسلمانان با یکدیگر توسط دشمنان اسلام» بود.

سلیمانی در این نامه گفته است که خسارت هایی که این گروه در عراق و سوریه ایجاد کرده اند در یک برآورد اولیه پانصد میلیارد دلاری است.

این پیروزی بسیار بزرگ و سرنوشت ساز را به حضرتعالی و ملت بزرگوار ایران و ملتهای مظلوم عراق و سوریه و دیگر مسلمانان جهان تبریک و تهنیت عرض مینمایم و پیشانی شکر را در مقابل پیشگاه خداوند قادر متعال به شکرانه این پیروزی بزرگ برزمین میساییم.
فرزند و سربازتان
قاسم سلیمانی#وعده_صادقpic.twitter.com/pWUx9Fi0yZ

— حسین کازرونی (@kazeruni) November 21, 2017

فرمانده نیروهای قدس سپاه با اشاره به جنایات و خشونت های داعش، از نقش آمریکا در ایجاد این گروه سخن گفته و نوشته است: «بیش از شش هزار جوان فریب خورده به نام دفاع از اسلام به صورت انتحاری با خودروهای پر از مواد منفجره خود را در میادین، مساجد، مدارس، حتی بیمارستانها و مراکز عمومی مسلمان ها منفجر کردند؛ که در نتیجه این اعمال جنایتکارانه ده ها هزار مرد، زن و کودک بی گناه به شهادت رسیدند. تمامی این جنایت ها بنا به اعتراف عالی ترین مقام رسمی آمریکا که هم اکنون ریاست جمهوری این کشور را بر عهده دارد توسط رهبران و سازمان های مرتبط با آمریکا طراحی و اجرا گردیده است کما اینکه همچنان این روش توسط رهبران کنونی آمریکا در حال طراحی و اجرا است.»

آقای سلیمانی همچنین «رهبری خردمندان و هدایت های حکیمانه حضرت مستطاب عالی و مرجع عالیقدر حضرت آیت العضمی سیستانی» را موجب بسیج کلیه امکانات برای مقابله با داعش توصیف کرده است. وی همچنین افزده است که دولت های عراق و سوریه و «خصوصا حشد الشعبی مقدس» و «نقش محوری حزب الله به رهبری سید پر افتخار آن، جناب سید حسن نصر الله (حفظه الله تعالی)» نقش اصلی را در شکست داعش داشته اند.

قاسم سلیمانی همچنین از نقش ریاست جمهوری، مجلس و دیگر ارگان های امنیتی و دفاعی کشور برای حمایت در جنگ علیه داعش تشکل کرده است.

فرمانده نیروهای قدس سپاه در پایان این نامه نوشته است: «حقیر به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی در این میدان، با اتمام عملیات آزادسازی ابوکمال آخرین قلعه داعش با پایین کشیدن پرچم این گروه آمریکایی – صهیونیستی و برافراشتن پرچم سوریه، پایان سیطره این شجره خبیثه ملعونه را اعلام می کنم و به نمایندگی از کلیه فرماندهان و مجاهدین گمنام این صحنه و هزاران شهید و جانباز مدافع حرم ایرانی، عراقی، سوریه ای، لبنانی، افغانستانی و پاکستانی که برای دفاع از جان و نوامیس مسلمانان و مقدسات آنان جان خود را فدا کردند این پیروزی بسیار بزرگ و سرنوشت ساز را به حضرت عالی و ملت بزرگوار ایران اسلامی و ملت های مظلوم عراق و سوریه و دیگر مسلمانان جهان تبریک و تهنیت عرض می نمایم و پیشانی شکر را در مقابل پیشگاه خداوند قادر متعال به شکرانه این پیروزی بزرگ بر زمین می ساییم.»

روحانی در پنجمین کنگره خانه کشاورز:
از همه رزمندگان اسلام، دیپلمات‌های کشور، دولت، ملت، رهبری انقلاب، نیروهای مسلح ایران، عراق و سوریه به خاطر پایان گروهی که جز شر، نکبت و ویرانی چیزی به همراه نداشت، تشکر می‌کنمhttps://t.co/mIHN1QH2e9

— خبرگزاری ایسنا (@isna_farsi) November 21, 2017

در پی انتشار این نامه، حسن روحانی رئیس جمهوری که در پنجمین کنگره خانه کشاورز سخن می گفت، جملات تشکر آمیزی در این ارتباط بیان کرد. وی گفت: «از همه رزمندگان اسلام، دیپلمات های کشور، دولت ، ملت ،رهبری انقلاب، نیروهای مسلح ایران، عراق و سوریه به خاطر پایان گروهی که جز شر ، نکبت و ویرانی چیزی به همراه نداشت، تشکر می کنم؛ گروهک تروریستی که توسط قدرتهای بزرگ و کشورهای مرتجع منطقه ایجاد و ارتزاق شد.»

از سوی دیگر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی حذف داعش از صحنه عراق و سوریه را روز بزرگی برای ملت ایران دانست. رئیس مجلس همچنین افزوده است: «امروز می‌توانیم بگوییم تروریست‌ها نفس‌های آخر خود را در عراق و سوریه می‌کشند که این موضوع دستاورد بزرگی است و ایران در ۵ الی ۶ سال گذشته در برخی مقاطع به تنهایی این مسئولیت را به دوش کشیده است.»

از سوی دیگر سایت المیادین درباره نقش قاسم سلیمانی در آزادی البوکمال نوشته است که علت انتقال سردار سلیمانی به اتاق عملیات البوکمال، شکست رهبری آمریکا بوده است. المیادین نوشته است که برای جلوگیری از ورود نیروهای مورد حمایت آمریکا، آزادی شهر زودتر از وقوع آن اعلام شد.

مقامات ایرانی در حالی از پایان داعش سخن می گویند که مشخص نیست چنین ادعایی تا چه اندازه واقعیت داشته باشد. با اینکه داعش دیگر شهر مهمی را در عراق و سوریه در دست ندارد با این حال تحولات روزها و هفته های آینده نشان خواهد دارد که ارزیابی ایران از پایان داعش تا چه اندازه واقع بینانه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«چشم موصل» چه کسی بود؟

ارتش روسیه پایان داعش در سوریه را اعلام کرد

نفوذ هکرهای عراقی به کانال‎های تلگرام داعش