داعش بیش از ۷۰۰ غیرنظامی را در موصل اعدام کرده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
داعش بیش از ۷۰۰ غیرنظامی را در موصل اعدام کرده است

گزارش روز پنجشنبه کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نشان می دهد که گروه داعش در جریان نبرد موصل ۷۴۱ غیرنظامی را اعدام کرده است.

در این گزارش تصریح شده که مجموعا ۲ هزار و ۵۲۱ نفر در نبرد موصل جان خود را از دست داده‌اند. اغلب این افراد قربانی حملات گروه داعش بوده‌اند. تنها از تاریخ نوزدهم فوریه سال جاری یعنی زمانی که نبرد موصل به اوج خود رسیده بود، ۴۶۱ غیرنظامی کشته شده‌ند.

کمیساریای عالی حقوق بشر می گوید مدارک و شواهدی بدست آورده که بخوبی جنایاتی چون آدم ربایی، استفاده از افراد غیرنظامی بعنوان سپر دفاعی، بمباران اهداف غیرنظامی و شلیک برروی غیرنظامیانی که در حال فرار بودند را ثابت می‌کند.

زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل می گوید: «مسئولین این اقدامات باید پاسخگوی جنایات تنفرانگیز خود باشند.»


کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل از دولت عراق دعوت کرده تا این پرونده را نزد مقامات دیوان کیفری بین المللی مطرح کنند تا برای آغاز تحقیقات و تعقیب مسئولین این جنایات اقداماتی صورت گیرد.

گروه داعش در سال ۲۰۱۴ شهر موصل را تحت کنترل خود درآورد و آنجا را مرکز خلافت خود اعلام کرد. عملیات آزادسازی کامل موصل حدود ۹ ماه طول کشید. نیروهای ائتلافی تحت حمایت ارتش آمریکا سرانجام توانستند در ماه ژوئیه سال جاری این شهر را بطور کامل آزاد کنند.

جنگ و درگیری‌ها در موصل علاوه بر تعداد زیاد کشته بیش از ۸۰۰ هزار نفر را از خانه و کاشانه‌هایشان آواره کرد.