Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گفتگوی یورونیوز با افشین پیروانی و حمید استیلی در باره قرعه ایران در جام جهانی

گفتگوی یورونیوز با افشین پیروانی و حمید استیلی در باره قرعه ایران در جام جهانی
Copyright 
نگارش از جواد منتظری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

افشین پیروانی: در جام جهانی بازی ساده‌ای وجود ندارد. همه بازی‌ها سخت است، در هر گروه دیگری هم قرار داشتیم بازی‌های سختی در انتظارمان بود.

آگهی

در حالی که همه نگاه‌ها منتظر مشخص شدن نتایج قرعه کشی مسابقات جام جهانی فوتبال در کاخ کرملین روسیه بود، هم گروهی با دو تیم مطرح و پر قدرت اسپانیا و پرتغال آه از نهاد فوتبال دوستان ایرانی بلند کرد.

برخی این قرعه را بدشانسی ایران دانستند و برخی آن را فرصتی مناسب برای تیم ملی ایران برشمردند. تنها ساعاتی از قرعه کشی نگذشته بود که موجی از پیام‌های متفاوت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و بسیاری با طرح مطالب طنزآمیز، از‌‌ همان ابتدا، ایران را از پیش باخته و حذف شده از گروه مرگ خواندند. با فروکش کردن این موج کار‌شناسان و صاحب نظران به عرصه آمدند و به ابعاد مختلف این حضور در جام جهانی پرداختند. بازیکنان تیم ملی عمدتا در صفحات شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی وعده دادند که با همه توان در این رقابت‌ها حاضر خواهند شد و کار‌شناسان حضور ایران در کنار تیم‌های پرستاره جهان یعنی اسپانیا و پرتغال را فرصتی برای محک زدن عیار فوتبال ایران و شناساندن آن به فوتبال جهان توصیف کردند.

در همین ارتباط جواد منتظری خبرنگار یورونیوز در تهران گفت‌و‌گویی اختصاصی را با افشین پیروانی، کاپیتان اسبق تیم فوتبال پرسپولیس و مربی سابق تیم ملی فوتبال ایران و همچنین حمید استیلی، بازیکن اسبق تیم ملی انجام داده و از آن‌ها در خصوص قرعه ایران و هم گروهی با تیم‌های پرقدرت اسپانیا و پرتغال پرسیده است.

یورونیوز: به عنوان سوال اول تمایل داریم نظر شما را در باره قرعه جام جهانی و گروهی که تیم ملی فوتبال ایران در آن قرار گرفته است جویا شویم؟

افشین پیروانی: «گروه ما گروه سختی است، اما باید تلاش کرد از این سختی فرصت ساخت، ما با هر تیمی هم گروه می‌شدیم سختی خودش را داشت، الان هم با اسپانیا و پرتغال، دو تیمی که قهرمانی جهان و قهرمانی یورو را یدک می‌کشند هم گروهیم. بنابر این در جام جهانی بازی ساده‌ای وجود ندارد. همه بازی‌ها سخت است در هر گروه دیگری هم قرار داشتیم بازی‌های سختی در انتظارمان بود.»

**یورونیوز: از این گروه به عنوان گروه مرگ نام می‌برند، به نظر شما این گروه مرگ است؟ **

افشین پیروانی: «خیر اصلا، در فوتبال نباید از این واژه استفاده کرد، از فوتبال باید لذت برد، من می‌گویم باید برویم روبری اسپانیا و بهترین بازی تیم ملی را نشان دهیم و از بازی کردن مقابل تیم بزرگی مثل اسپانیا لذت ببریم، از بازی با تیم ملی فوتبال پرتغال با آن بازیکنان مطرح و کلیدی‌اش لذت ببریم.»

**یورونیوز: فرصت‌های حضور در چنین گروهی برای تیم ملی ایران چه خواهد بود؟ **

افشین پیروانی: «زمانی که در مقابل دو تیم بزرگ و مطرح جهان قرار می‌گیرید تمام نگاه‌ها و نظرات متوجه شما خواهد شد، دوربین‌ها بر روی شما متمرکز خواهند شد و این بزرگ‌ترین فرصت برای تیم و بازیکنان ماست تا بهترین نمایش خودشان را عرضه کنند و کمک خواهد کرد تا بازیکنان ما بهتر دیده شوند و راه برای لژیونر شدن و رفتن به سطوح بالا‌تر فوتبال و حضور در تیم‌های مطرح برایشان هموار‌تر شود.»

**یورونیوز: آمادگی تیم ملی برای حضور در این رقابت‌ها و ایستادن در مقابل اسپانیا و پرتغال چگونه باید باشد؟ **

افشین پیروانی: «مطمئنا همه تیم‌ها با آمادگی می‌آیند، ما همین هستیم که هستیم و نباید انتظار معجزه و شق القمر داشته باشیم، آن چیزی که در ژن ماست و سالیان سال با آن کار کردیم و با آن سازگار شده‌ایم همین است، اما چون بحث جام جهانی مطرح است همه با همه توانشان تلاش می‌کنند تا به بهترین نحو ممکن بهترین‌ها فراهم شود، اما اگر انتظار این را دارید که اتفاق خاصی بیافتد و معجزه‌ای شود نه در گذشته، نه حال و نه آینده چنین اتفاقی نخواهد افتاد. یکی از آقایان در مصاحبه‌ای گفته بود که ۱۰ تا ۱۵ بازی تدارکاتی با تیم‌های مطرح برگزار کنید، مگر می‌شود طی ۶ ماه این تعداد بازی تدارکاتی با تیم‌های بزرگ دنیا انجام داد؟ به گمانم برزیل هم که برای قهرمانی به جام جهانی می‌آید همچنین تدارکی را نخواهد دید. باید در حد معقول و پتانسیل و توانایی بازیکنان تیم ملی برنامه ریزی کرد و برنامه‌ها را جلو برد. مردم باید از حالا بدانند که تیم ملی ما برای انجام سه بازی خوب به میدان خواهد رفت و من امیدوارم که با برد نیز همراه باشد.»

حمید استیلی بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران و زننده گل تاریخی به تیم ملی فوتبال آمریکا در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه نیز با اشاره به ابعاد مختلف حضور در گروه موسوم به مرگ ایران را تیمی دانست که می‌تواند حضوری شایسته‌ای در جام جهانی داشته باشد.

**یورونیوز: از دیدگاه شما بیم‌ها و امید‌هایی که برای تیم ملی فوتبال ایران پس از همگروهی با تیم‌های اسپانیا مراکش و پرتغال وجود دارد چیست؟ آیا شانسی برای تیم ملی ایران در این گروه متصورهستید؟ **

حمید استیلی: «قطعا گروه بسیار سختی قرار گرفته‌ایم و همه اذعان دارند اما نباید نا‌امید بود، اگر با اردوهای خوب و بازی‌های تدارکاتی که آقای کی روش در نظر دارد حرکت کنیم می‌توانیم تیم خوبی را راهی مسابقات کنیم. بازیکنان ما هم اکثرا لژیونر هستند، از طرف دیگر کی روش هم شخصیتی کاریزماتیک دارد، ۶ سال است که در ایران است و خیلی خوب با فرهنگ ما آشناست، شناخت و ارتباط خوبی با بازیکنان دارد. درست است که مسیر بسیار سختی است ولی چیزی غیر ممکن نیست. در جام جهانی سال ۹۸ و زمانی که خود ما در تیم ملی حضور داشتیم، مقابل آلمان و یوگوسلاوی و آمریکا بازی کردیم در حالی که ما نه تجربه بین المللی داشتیم و نه امکانات این روز‌ها برایمان فراهم بود اما مردم به یاد دارند که چطور راحت مقابل یوگوسلاوی و آلمان بازی کردیم. مقابل تیم آلمانی بازی کردیم که لوتار ماتیوس، هسلر و کلینزمن را با خود داشت و‌‌ همان موقع صحبت از این بود که ما آنجا کیسه بکس آن‌ها خواهیم شد اما دیدید که در آن سال ما نمایش بسیار خوبی را نشان دادیم.»

**یورونیوز: آیا در حال حاضر تدارکات و لجستیک تیم ملی با دوره شما قابل مقایسه هست؟ **

حمید استیلی: «الان قطعا شرایط بهتر از آن زمان است، تعداد بازی‌های تدارکاتی به مراتب بیشتر است، به علاوه اینکه بازیکنان اکثرا در خارج از ایران بازی می‌کنند. کادر فنی ۶ سال است که ثابت بوده و در کنار این تیم است، به خوبی از نقاط قوت و ضعف تیم با خبر است و تاکتیک‌های تیم بر اساس نظرات سر مربی شکل گرفته است. شرایط بسیار متفاوت است و قابل قیاس نیست. اما بر اساس انتظارات مردم بازیکنان باید تلاش کنند با تمام وجود به میدان بیایند و کار کنند. قطعا ما نمی‌توانیم فوتبال خودمان را با اسپانیا یا پرتغال مقایسه کنیم ولی همیشه در جام جهانی تیم‌های شگفتی ساز وجود داشته‌اند و من امیدوارم تیم ایران شگفتی ساز شود.»

**یورونیوز: از گروه به عنوان گروه مرگ نام می‌برند آیا شما نیز اینچنین فکر می‌کنید؟ **

حمید استیلی: «گروه مرگ نیست اما به نسبت گروه سختی است. دو گروه اول و آخر که عربستان و ژاپن در آن حضور دارند گروه‌های آسانتری هستند و قرعه ما هم در این گروه سخت افتاده است به دلیل حضور پرتغال و اسپانیا.»

آگهی

یورونیوز: فکر می‌کنید مباحثی که بین کی روش و فدراسیون فوتبال ایران پیش آمده چه تاثیری بر روند تیم ملی خواهد گذاشت؟

حمید استیلی: «فدراسیون در تلاش است تا خواسته‌های کی روش را که مهم‌ترین آن‌ها اردو و بازی‌های تدارکاتی است مهیا کند که امید است با حمایت وزارت ورزش و آقای سلطانی فر، وزیر ورزش تسهیل شود و کمک کنند تا با بازی‌های تدارکاتی مناسب و قوی تیم ملی در جام جهانی بهتر حاضر شود.»

**یورونیوز: آیا فدراسیون را ملزم به انجام مطالبات کی روش می‌دانید؟ **

حمید استیلی: «حتما، تا الان انجام داده و بعد از این نیز بایستی انجام دهد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورزش ایران در سال ۹۶؛ از تماشاگران پسرنما تا استخدام جادوگر در فوتبال

قرعه کشی جام جهانی ۲۰۱۸: ایران در گروه ب با پرتغال و اسپانیا و مراکش همگروه شد

مراسم قرعه کشی مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه