قطع امید از یافتن زیردریایی ناپدید شده آرژانتینی

قطع امید از یافتن زیردریایی ناپدید شده آرژانتینی
نگارش از Euronews

نیروی دریایی آرژانتین روز پنجنشنبه اعلام کرد که عملیات جستجو برای یافتن این زیر دریایی متوقف شده اما جستجوی نیروهای بین المللی برای یافتن نشانه های مربوط به آن در بخش جنوبی اقیانوس اطلس ادامه خواهد داشت.

تصویر محوی که توسط یک زیردریایی بدون سرنشین روسی گرفته شده بود، برای ساعاتی امید یافتن زیردریایی آرژانتینی ناپدید شده را افزایش داد. اما عصر روز شنبه سخنگوی نیروی دریایی آرژانتین اعلا م کرد که جسم رویت شده در این تصویر، یک کشتی غرق شده ماهیگیری است.

بررسی این تصویر بدلیل نزدیکی اندازه‌های جسم مشاهده شده با زیردریایی آرژانتینی، در اولویت قرار گرفته بود. در این عکس جسمی به طول حدودی ۶۰ متر در عمق ۴۷۷ متری عمق دریا مشاهده می شد.

این زیردریایی با ۴۴ خدمه روز چهارشنبه پانزدهم نوامبر از صفحه رادار محو و ارتباط رادیویی آن با مرکز زمینی قطع شد. با گذشت پانزده روز از آغاز عملیات جستجو، نیروی دریایی آرژانتین روز پنجنشنبه ۳۰ نوامبر از توقف عملیات برای یافتن خدمه این زیردریایی خبر داد اما خاطر نشان کرد که عملیات نیروهای بین المللی برای یافتن نشانه های مربوط به «سن خوان ARA» در بخش جنوبی اقیانوس اطلس، محلی که آخرین سینگنالها از این زیردریایی دریافت شده ادامه خواهد داشت.

سخنگوی نیروی دریایی با اشاره به وضعیت آب وهوایی، زمان سپری شده و فقدان نشانه‌هایی از پیدا شدن زیردریایی، امکان زنده ماندن سرنشینان آن را محتمل ندانست و گفت: «این ساعت‌ها برای بازماندگان به سبب از دست دادن عزیزانشان که ۴۴ رفیق ما بودند بسیار درناک و سخت است.»

«سن خوان ARA» زیردریایی نوع تی‌آر-۱۷۰۰ ساخت آلمان است که در سال ۱۹۸۳ در نیروی دریایی آرژانتین آغاز به کار کرد و در سال ۲۰۰۸ چهار موتور دیزل و موتور پروانه‌های الکتریکی آن تعویض و تعمیر شد.

هفته گذشته نیروی دریایی آرژانتین اعلام کرد که کاپیتان این زیردریایی در آخرین پیام خود از ورود آب به بخشی از تاسیسات خبر داد و ساعاتی پس از دریافت این پیام، انفجاری در نزدیکی آخرین موقعیت به ثبت رسیده «سن خوان ARA» رخ داده است.

مطالب مرتبط