Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کاخ سفید: تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده باقی می‌ماند

کاخ سفید: تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده باقی می‌ماند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیویورک تایمز روز پنجشنبه در گزارشی به نقل از یک منبع آگاه از تصمیم کاخ سفید برای برکناری رکس تیلرسون ظرف چند هفته آینده و انتصاب مایک پامپیو، رئیس کنونی سازمان «سی آی ای» بعنوان وزیر امور خارجه خبر داده بود.

آگهی

کاخ سفید روز پنج‌شنبه با تکذیب شایعه برکناری رکس تیلرسون وزیر امور خارجه ایالات متحده اعلام کرد که وی «هدایت وزارت خارجه را ادامه می‌دهد.»

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به گزارش رسانه ها مبنی بر برکناری وزیر امور خارجه با اشاره به صحبت دوناد ترامپ گفت که در حال حاضر هیچ برنامه ای برای تغییر در کابینه وجود ندارد و آقای تیلرسون رهبری وزارت امور خارجه را ادامه می دهد. وی افزود که تمرکز کابینه بر تداوم کسب موفقیت در سال اول ریاست جمهوری دولت آقای ترامپ خواهد بود. 

نشریه نیویورک تایمز امروز در گزارشی از تصمیم کاخ سفید برای برکناری رکس تیلرسون ظرف چند هفته آینده و انتصاب مایک پامپیو، رئیس کنونی سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا (سیا) بعنوان وزیر امور خارجه خبر داده بود.

این نشریه به نقل از یک مقام مسئول که خواست نامش فاش نشود گزارش داد که کاخ سفید قرار است تام کاتن، سناتور جمهوریخواه ایالت آرکانزاس، جوانترین سناتور ایالات متحده و یکی از همفکران و متحدان اصلی دونالد ترامپ در امور امنیتی را جانشین مایک پامپیو در پست ریاست «سیا» کند. این مقام مسئول همچنین از موافقت ضمنی آقای کاتن برای پذیرش این پست خبر داده بود.

روابط میان وزیر امور خارجه و رئیس جمهوری آمریکا در چند ماه اخیر رو به تیرگی گذاشت.  اختلاف نظر بر سر تائید توافق هسته ای برجام، حمله توئیتری دونالد ترامپ به تیلرسون درباره راه حل مذاکره در بحران موشکی کره و در نهایت شایعه استعفای تیلرسون، از جمله مواردی بودند که کارشناسان و رسانه ها را به سمت گمانه زنی برکناری یا استعفای وزیر امور خارجه امریکا سوق دادند.

در ماه اکتبر شبکه NBC گزارشی منتشر کرد مبنی بر اینکه رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در پایان نشستی که تابستان در پنتاگون برگزار شده بود با صدای بلند دونالد ترامپ را «کودن» خطاب کرده و گفته است خیال دارد به خاطر اختلاف نظر عمیق با وی از پست خود استعفا دهد.

بیشتر بخوانید:

تیلرسون: تا زمانی که ترامپ من را مفید بداند، خواهم ماند

چرا ترامپ به ان‌بی‌سی حمله کرد؟

در همان زمان آقای تیلرسون در نشستی مطبوعاتی این خبر را تکذیب کرده و گفت که تا زمانی که رئیس جمهوری به وی نیاز داشته باشد در این پست می ماند. دونالد ترامپ نیز در چندین توئیت با حمله به شبکه ان بی سی، آنرا منتشر کننده اخبار جعلی خواند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا ترامپ به ان‌بی‌سی حمله کرد؟

تیلرسون: تا زمانی که ترامپ من را مفید بداند، خواهم ماند

تیلرسون: با ترامپ درباره برجام اختلاف نظر داریم