سعد حریری: سوریه حکم اعدام من را صادر کرده است

سعد حریری نخست وزیر مستعفی لبنان - عکس از رویترز
سعد حریری نخست وزیر مستعفی لبنان - عکس از رویترز
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سعد حریری نخست وزیر لبنان در مصاحبه با مجله هفتگی فرانسوی پاری ماچ ضمن تشریح دلایل استعفای خود گفت هنوز خطر مرگ وی را تهدید می کند. این خطر به گفته وی از جانب رژیم سوریه و افراطی ها متوجه اوست.

این مصاحبه روز پنجشنبه سی ام نوامبر در این مجله چاپ شده است و واکنش‌های زیادی در محافل سیاسی اروپایی در پی داشته است. 

آقای حریری در این مصاحبه گفت پیروزی بر داعش در سوریه به معنی پایان جنگ داخلی نیست زیرا مسئله اصلی این کشور از خود بشار اسد ناشی می‌شود. وی با اشاره به کمک نظامی روسیه و ایران به دولت سوریه افزود برندگان حقیقی جنگی که از سال ۲۰۱۱ این کشور را به آتش کشانده ولادیمیر پوتین و همتای ایرانی او حسن روحانی هستند، نه بشار اسد. وی افزود داعش شاید ده هزار تا سی هزار نفر را در دنیا کشته باشد ولی بشار اسد باعث کشته شدن ۷۰۰ هزار نفر شده است.

وی در بیان دلایل استعفای غیر منتظره خود گفت مقصود او وارد آوردن شوک مثبت در فضای سیاسی لبنان بوده است و هیچ اجباری از طرف حکومت سعودی نداشته است. او تاکید کرد هیچگاه در عربستان زندانی نبوده است و سفر وی به این قصد صورت گرفته که به دنیا بفهماند لبنان دیگر تحمل دخالت حزب الله در امور منطقه را ندارد و این کشور نمی تواند بهای تحرکات حزب الله را بدهد.

سعد حریری تاکید کرد مایل است برای حفظ آرامش کشور گفتگو با حزب الله ادامه یابد زیرا این گروه با اینکه مسلح است، در داخل لبنان کارکردی سیاسی دارد. اما دخالت های حزب الله در خارج از مرزهای لبنان برای این کشور گران تمام می شود و حکومت لبنان نمی پذیرد یک حزب سیاسی این کشور در مانورهایی برای منافع ایران شرکت کند.

سعد حریری در این مصاحبه، در از محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی نظر مثبتی ارائه داد و او را رهبری اصلاح طلب معرفی کرد که تاثیر مثبتی در باز شدن فضای کشورش داشته است. به نظر او دلیل رو در رویی عربستان با ایران دخالت این کشور با منافع ریاض در عراق و یمن و بحرین است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار پاری ماچ در مورد توهین محمد بن سلمان به سید علی خامنه ای و مقایسه وی با "هیتلر" در خاورمیانه، به برخوردهای لفظی ایران و "کودن" خواندن رهبران عربستان توسط رهبر ایران اشاره کرد و گفت هرکس شیوه بیان خود را دارد.

بالاخره در ارتباط با نزدیکی اسراییل و عربستان سعودی و احتمال حمله اسراییل به منافع حزب الله و ایران در سوریه سعد حریری گفت اگر چنین امری صورت گیرد، مسئله ای است که به سوریه مربوط می شود و لبنان در آن دخالتی نمی کند و اگر هواپیماهای اسراییل از حریم هوایی لبنان بگذرند مراجع بین المللی در این مورد داوری خواهند کرد و به هر حال لبنان وارد کارزار نمی شود. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سعد حریری: ایران باعث دخالت حزب الله در درگیری های منطقه ای است

سعد حریری: به درخواست رئیس جمهوری لبنان استعفایم را به تعویق می‌اندازم

چرا ماکرون سعد حریری را به پاریس دعوت کرد؟