سعد حریری: به درخواست رئیس جمهوری لبنان استعفایم را به تعویق می‌اندازم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سعد حریری: به درخواست رئیس جمهوری لبنان استعفایم را به تعویق می‌اندازم

سعد حریری نخست وزیر لبنان روز چهارشنبه اعلام کرد که استعفایش را به درخواست رئیس جمهوری لبنان به تاخیر می‌اندازد. حریری گفته است که برای «مشورت‌های بیشتر» این تصمیم را گرفته است.

سعد حریری پس از ملاقات با میشل عون رئیس جمهوری و نبیه بری رئیس پارلمان لبنان، در سخنانی گفت:‌«استعفایم را به میشل عون تقدیم کردم اما رئیس جمهور از من خواست فعلاً دست نگه دارم تا مشورت‌ها انجام شود. من با درخواست میشل عون موافقت کردم. امیدوارم این درنگ، باب گفت وگو برای حل مسائل مورد اختلاف را باز کند. به همکاری کامل با رئیس جمهور برای حمایت لبنان از چالش‌ها متعهد هستم.»

نخست وزیر لبنان ابراز امیدواری کرد که تصمیمش منجر به طی مسیر جدیدی برای نیل به گفتگوی مسئولانه شود. به گفته سعد حریری این گفتگو باید «موضوعات مناقشه برانگیز و پیامدهای آن» بر روابط لبنان با دیگر کشورهای عربی را در بر بگیرد.

او همچنین بر لزوم تعهد تمام اتباع لبنان به پرهیز از ورود به مناقشات منطقه تاکید کرد. به نظر می رسد هدف این اشاره سعد حریری، گروه حزب الله باشد.

سعد حریری در اوایل ماه نوامبر و در حالی که در ریاض به سر می‌برد بطور ناگهانی استفعا داده بود اما استعفایش از سوی میشل عون رئیس جمهوری لبنان پذیرفته نشد.


وی پس از چند هفته اقامت اسرار آمیز در عربستان سعودی با پادرمیانی فرانسه از عربستان خارج شد و به پاریس رفت. حریری سه شنبه شب پس از دیدار کوتاهی با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در قاهره وارد بیروت شد و روز چهارشنبه در مراسم روز استقلال لبنان شرکت کرد.