Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا پوشش ماریا کوماندنایا در قرعه‎کشی جام‎جهانی مشکل سانسور تلویزیون ایران را حل می‎کند؟

  آیا پوشش ماریا کوماندنایا در قرعه‎کشی جام‎جهانی مشکل سانسور تلویزیون ایران را حل می‎کند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از ایرانی ها از مجری مراسم قرعه کشی خواسته اند تا هنگام اجرای مراسم از پوششی 'مناسب' استفاده کند.

آگهی

در حالیکه تنها سه روز به آغاز مراسم قرعه کشی رقابت های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه باقی است علاقمندان به تماشای پوشش زنده این مراسم در تلویزیون دولتی ایران نگران تکرار صحنه های سانسور و انتخاب گزینشی آن هستند.

سردار آزمون، مهاجم ملی پوش فوتبال ایران و عضو باشگاه روبین کازان روسیه با انتشار عکسی بر روی استوری اینستاگرام که وی را در کنار مجری زن این مراسم نشان می دهد از وی پیشاپیش به خاطر انتخاب لباس مناسب برای اجرا تشکر و پیش بینی کرده که در این صورت بینندگان تلویزیونی در ایران با مشکل کمتری مراسم را تماشا خواهند کرد.

ماریا کوماندنایا، خبرنگار سرشناس روس که از محبوبیت زیادی در کشورش برخوردار است به همراه گری لینه کر، ستاره پیشین فوتبال انگلیس که اینک از کارشناسان و مجریان سرشناس برنامه های ورزشی است روز جمعه اول دسامبر مراسم قرعه کشی را در کاخ کرملین اجرا خواهند کرد.

کوماندنایا که ارتباط خوبی با سردار آزمون دارد پیشتر با مهاجم ایرانی گفتگویی تلویزیونی انجام داده و عکس خود به همراه آزمون را که از درون مسجدی در شهر کازان گرفته شده بر روی صفحه اینستاگرام خود گذاشته بود.

مصاحبه با فوتبالیست ایرانی و نوع پوششی که کوماندنایا هنگام این گفتگو و عکس اینستاگرامی با آن ظاهر شده بود واکنش مثبت کاربران شبکه های اجتماعی را برانگیخت. بسیاری از ایرانی ها از مجری مراسم قرعه کشی خواسته اند تا هنگام اجرای مراسم نیز از همین پوشش استفاده کند.

این واکنش ها به آن سبب صورت گرفت که پیش از این پوشش خاص فرناندا لیما، مدل مشهور برزیلی سبب شده بود تا بینندگان تلویزیون ایران از تماشای زنده مراسم قرعه کشی رقابت های جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل محروم شوند.

کاربران عصبانی شبکه های اجتماعی با حمله به صفحه فیسبوک فرناندا لیما ضمن هتاکی و به کار بردن الفاظ زننده وی را مسبب اصلی عدم پخش مستقیم مراسم در تلویزیون ایران معرفی کردند. او پس از مواجه شدن با این هجمه در گفتگو با یک شبکه خبری فرانسوی ضمن کنایه به سطح فرهنگی افراد توهین کننده گفت: «هر فردی محصول فرهنگی است که در آن زندگی میکند.» او همچنین با تاکید بر این نکته که هرگز تصور نمی شد لباس وی با چنین واکنش هایی روبرو شود نوع پوشش خود را هماهنگ شده و خواست مشخص مسئولان برگزاری مراسم را عنوان کرد.

فرناندا لیما در پایان اعلام کرده بود همواره سعی می کند از قضاوت افراد دوری کند و ضمن ابراز تاسف از مسائل پیش آمده و احترامی که برای همه فرهنگ ها قائل است سعی خواهد کرد در مراسم اعطای توپ طلا از پوشش مناسب تری استفاده کند تا همه بتوانند این مراسم را تماشا کنند.

لیما با عمل به وعده خود لباسی پوشیده تر در مراسم اعطای توپ طلا به تن کرد اما هیچ تضمینی وجود ندارد که پوشش زنده مراسم خاص ازجمله رویدادهای ورزشی و هنری در رسانه دولتی ایران بار دیگر با نحوه آرایش، لباس و حرکات افراد به تصویر کشیده شده با مشکل همراه نشود. سانسور، موضوعی که حتی رسانه های غربی نیز به نوعی خفیف تر و به شکلی متفاوت و گاه نامحسوس برای مخاطبان عام درگیر آن هستند در تلویزیون ایران به ابتدایی ترین شکل ممکن اعمال و اجرا می شود.

اعتراض به نحوه پوشش رویدادهای زنده که برخی اوقات مراسم دولتی در داخل کشور، نظیر جشنواره های سینمایی و حتی در مواردی نطق مسئولان بلند پایه دولتی را نیز شامل می شود جدا بر نادیده انگاشتن و بی احترامی به مخاطب، ناظر بر تضاد و تناقض آشکار میان خط کشی های سیاست گذاران رسانه و خواست عموم مردم است.

ماریا کوماندنایا ممکن است نه به خاطر ترحم و دلسوزی بلکه به احترام و درخواست فوتبالدوستان ایرانی به رغم تمایل باطنی با پوششی متفاوت در مراسم قرعه کشی ظاهر شود اما آیا روزی می رسد که مسئولان رسانه ملی نیز به خواست مخاطبان خود احترام بگذارند؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوستر رسمی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه رونمایی شد

جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه؛ کدام قرعه ایران را تاریخ ساز خواهد کرد؟

تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی روسیه راه یافت