Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آگونگ؛ آتشفشانی که جزیرهٔ بالی اندونزی را تهدید می‎کند

آگونگ؛ آتشفشانی که جزیرهٔ بالی اندونزی را تهدید می‎کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در بالی چه می‌گذرد؟

کوه آگونگ آتشفشان چینه‌ای متقارنی است که در شرق جزیرهٔ بالی در اندونزی قرار گرفته و بلندترین کوه این جزیره است. این کوه کمی بیشتر از ۳۰۰۰ متر ارتفاع دارد.

کوه آگونگ نقشی پررنگ در آیین هندو دارد و مقدس‌ترین کوه جزیره نیز به شمار می‌رود. از دید هندوها این کوه لنگرگاهی در اقیانوس است که جزیره بالی را روی آب شناور نگه ‌داشته است.

این آتشفشان در چند هفته اخیر و پس از سال‌ها فعال شده و دود و خاکستر به هوا می‌پراکند. از این آتشفشان همچنین لاهار یا گِل‌رود خارج می شود که مخلوطی از خرده سنگ‌ها و مواد روان است.

Mount #Agung: #Bali volcano eruption photos explained (by me): https://t.co/nlPFhCbHPgpic.twitter.com/rVdkWfx6lP

— Dr Janine Krippner (@janinekrippner) November 27, 2017

آتشفشان کوه آگونگ پیشتر در سال ۱۹۶۳ فعال شده و جان بیش از ۱۰۰۰ نفر را گرفته و چندین روستا را نابود کرده بود. مواد مذاب این کوه تا شعاع ۷ کیلومتری اطراف آن پخش شده و بارانی از خاکستر بر سر مردمان ناحیه فرو ریخته بود.

تاکنون چه اقداماتی صورت گرفته است؟

وضعیت هشدار آتشفشان در بالاترین سطح تعیین شده و تاکنون نزدیک به ۴۰ هزار نفر منطقه را ترک کرده‌اند. به گفته مقامات محلی ۱۵۰ هزار نفر دیگر نیز باید محل اقامت خود را ترک کنند. فرودگاه‌های بالی و لومبوک این جزیزه نیز بسته شده‌اند.

با این وجود همچنان دهها هزار نفر در منطقه مانده‌اند. این افراد یا بخاطر فاصله با کوه احساس امنیت می‌کنند و یا به دلیل تخلیه نشدن حیوانات مزرعه‌شان در منطقه مانده‌اند و ماموران امنیتی در حال متقاعد کردن مردم برای تخلیل خانه‌هایشان هستند.

آیا وقوع آتشفشان قابل پیش‌بینی است؟

از ماه سپتامبر امسال و با شدت گرفتن میزان فرکانس و فعالیت این آتشفشان، کارشناسان در مورد امکان وقوع آتشفشان هشدار دادند. در همان ماه بیش از ۱۴۰ هزار نفر از ساکنین اطراف این کوه تخلیه شدند و با آرام شدن وضعیت آتشفشان دوباره به محل زندگی خود بازگشتند. با این حال این کوه آتشفشانی در چند ماه اخیر فعال شده است.

با وجود تغییراتی که در فعالیت این آتشفشان رخ داده، کارشناسان هنوز نمی‌توانند به طور دقیق بگویند که احتمال فوران آتشفشان و نیز زلزله‌‌های ناشی از آن تا چه اندازه جدی و شدید خواهد بود. با این حال و با توجه به فعالیت این آتشفشان در چند دهه پیش و همین طور الگوهای مشابه به نظر می‌رسد که احتمال فعال شدن آن وجود دارد.

Watch: Timelapse footage of Bali’s Mount Agung volcano erupting. Read more: https://t.co/kY9NGV2S6epic.twitter.com/LmPC2Ewhfm

— Reuters Top News (@Reuters) November 27, 2017

وقوع آتشفشان چه اثری بر زندگی مردم منطقه دارد؟

گرچه فوران ستونی از خاکستر و دود برای انسان‌ها خطرآفرین است اما روان شدن گدازه‌هایی که می‌توانند با سرعت بیش از ۱۰۰ کیلوتر در ساعت حرکت کنند خطر اصلی این آتشفشان محسوب می‌شود.

این واقعه چه تاثیری بر صنعت گردشگری می‌گذارد؟

جزیره بالی یکی از جاذبه‌های گردشگری جنوب شرقی آسیا است که سالانه حدود ۵ میلیون جهانگرد را به خود جذب می‌کند. نه تنها بسته شدن فرودگاه‌‍های اطراف این ناحیه سبب توقف ورود جهانگردان به این جزیره شده، بلکه تا پایان نیافتن این آتشفشان و رفع نشدن خطر ناشی از آن، مسافران کمتری به آن وارد خواهند شد. با بسته شدن فرودگاه، ۴۴۵ پرواز این فرودگاه لغو شده و ۵۹ هزار مسافر دچار سرگردانی شده‌اند.


هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرار گردشگران از اندونزی؛ شمار قربانیان زلزله به بیش از ۹۰ نفر رسید

شگفتی دانشمندان از مشاهده یک اورانگوتان وحشی که برای درمان زخمش از گیاه دارویی استفاده کرد

وزیر دفاع اندونزی با کارنامه نقض حقوق بشر مدعی پیروزی در انتخابات شد