پاسخ ایران به اتهام‌های کاخ سفید در باره دخالت در یمن

پاسخ ایران به اتهام‌های کاخ سفید در باره دخالت در یمن
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایران روز یکشنبه آمریکا را مسئول «قساوت‌ها» و جنایاتی متهم کرد که با حمایت از عربستان، کشوری که رهبری عملیات نظامی ائتلاف بین المللی را در دست دارد، در یمن جریان دارد.

آگهی

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران که در واکنش به بیانیه کاخ سفید سخن می گفت، تصریح کرد این بیانیه « مشارکت آمریکا در جنایات رژیم عربستان علیه یمن را به اثبات می‌رساند.»

کاخ ریاست جمهوری آمریکا در بیانیه ای که روز جمعه منتشر شد، تاکید کرد آمریکا «مصمم حامی عربستان سعودی و کلیه شرکایش در خلیج (فارس) است و از اقدامات این کشور بر ضد تجاوز و نقض آشکار حقوق بین‌الملل توسط سپاه پاسداران ایران، حمایت می‌کند.»


عربستان از ژانویه سال ۲۰۱۶ و پس از حمله به اماکن دیپلماتیک سعودی در تهران و مشهد در پی اعدام شیخ باقر نمر، روابط دیپلمایک خود با ایران را قطع کرد. تنش در روابط میان ریاض و تهران پس از مناقشات سوریه، عراق و یمن تشدید پیدا کرده است. هر یک از طرفین در این مناقشات از اردوگاه مخالف دیگری حمایت می کنند.

عربستان سعودی اوایل ماه نوامبر پس از شلیک موشکی بالستیک از سوی حوثی های شیعه مذهب در یمن به سوی فرودگاه بین المللی ریاض، ایران را به دست داشتن در این اقدام و نیز «تجاوز مستقیم» نظامی بر ضد خاک خود متهم کرد. اتهامی که از سوی مقامات ایرانی رد شده است.

بهرام قاسمی در سخنان روز یکشنبه خود بار دیگر با رد این اتهام ها گفت: «بارها و در مناسبت های مختلف همواره اعلام کرده ایم که جمهوری اسلامی ایران،هیچ ارتباط نظامی با یمن ندارد و توانمندی های دفاعی و موشکی این کشور موضوعی کاملا داخلی و صرفا مربوط به خود آن کشور است.»

بیشتر بخوانید: موشک‎های حوثی‎های یمن؛ ایرانی یا کره شمالی؟

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین ضمن بی اساس خواندن اتهام های مطرح شده از سوی واشنگتن و انگشت گذاشتن بر روی مسئولیت آمریکا در وقوع جنایات بر ضد غیرنظامیان یمنی تاکید کرد: «آمریکا در اقدامی سیاسی و هدفمند و با طرح اتهامات کاملا واهی و دروغین علیه ایران، همچون همیشه سعی دارد اذهان عمومی و جامعه بین المللی را از جنایات غیرانسانی و ضد بشری ائتلاف متجاوزان علیه یمن به سمت و مسیر دیگری منحرف کند و بجای درخواست از عربستان برای خاتمه دادن به بمباران اهداف غیرنظامی و کشتار مردم بی گناه و بی دفاع در یمن، با صراحت تمام در حمایت از این کشور برای ادامه جنایات وحشتناک خود سخن می گوید.»


یمن طی سه سال گذشته صحنه رویارویی نظامی میان شورشیان حوثی و نیروهای هوادار دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن است که از سپتامبر ۲۰۱۴ از صنعا، پایتخت این کشور رانده شده اند. این در حالیست که اتئلاف عربی تحت رهبری عربستان از مارس ۲۰۱۵ برای بازگرداندن رئیس جمهور به قدرت، مداخله نظامی در این کشور را آغاز کرد.

بنا به گزارش منتشر شده از سوی مرکز تحقیقات کنگره آمریکا، عربستان سعودی طی سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۶ قرارداد هایی به ارزش بالغ بر ۶۵ میلیارد دلار برای خرید تسلیحات با آمریکا به امضاء رسانده است.

آگهی

بر اساس این گزارش ارتش عربستان سعودی که تحت تعلیم و تجهیز آمریکا قرار دارد از سال ۲۰۱۵ برای هدایت عملیات نظامی در یمن به سلاح ، حمایت لجستیکی و اطلاعات نظامی آمریکا متوسل شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاخ سفید در پی جلوگیری از نفوذ «شیطنت‌آمیز» ایران در یمن

نخستین هواپیمای کمک‌های بشردوستانه پس از سه ‌هفته به صنعا رسید

هشدار سه ارگان سازمان ملل درباره بزرگترین فاجعه انسانی در یمن