Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خشم هند و آمریکا از آزادی متهم حملات بمبئی توسط دادگاه پاکستان

خشم هند و آمریکا از آزادی متهم حملات بمبئی توسط دادگاه پاکستان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حکم دادگاهی در پاکستان مبنی بر آزادی حافظ سعید از عاملان حملات خونین سال ۲۰۰۸ میلادی در بمبئی، بار دیگر روابط پاکستان و ایالات متحده آمریکا را به تیرگی کشاند.

حافظ سعید در ماه ژانویه و پس از سالها زندگی آزادانه در پاکستان، سرانجام دستگیر شد و از آن زمان در بازداشت خانگی به سر می‌برد.

صدور حکم جدید دادگاه پاکستان در روز چهارشنبه، خشم دولت هند را نیز در پی داشت.

کاخ سفید در بیانیه‌ای که روز شنبه در این باره منتشر کرد از پاکستان خواست که حافظ سعید را بسرعت دستگیر و به اتهام انجام حملات بمبئی که ۱۶۶ کشته برجای گذاشت، محاکمه کند. کاخ سفید اعلام کرد که عدم بازداشت و محاکمۀ حافظ سعید، پیامدهای منفی بر روابط دو کشور خواهد گذاشت.

این اولین بار است که آمریکا با توجه به اختلافاتی که میان واشنگتن و اسلام آباد وجود دارد، دربارۀ به خطر افتادن روابط دو کشور هشدار می‌دهد.

در جریان حملات تروریستی سال ۲۰۰۸ میلادی ۱۰ مرد مسلح به برخی از مراکز مهم شهر بمبئی در هند از جمله دو هتل لوکس، یک مرکز متعلق به یهودیان، چند مرکز تجاری، یک سینما و یک ایستگاه قطار حمله کردند و ۱۶۶ نفر از جمله شماری از شهروندان ایالات متحده آمریکا را کشتند.

این حملات تنش در روابط هند و پاکستان را افزایش و دو کشورِ دارای تسلیحات هسته‌ای را در آستانه جنگ قرار داد.

در آن زمان ایالات متحده آمریکا برای دریافت اطلاعاتی که باعث دستگیری و محکومیت حافظ سعید شود، جایزه‌ای ۱۰ میلیون دلاری تعیین کرده بود.

حافظ سعید، رهبر گروه «جماعت الدعوه» بارها اتهام دست داشتن در این حملات را رد کرده است. او ادعا می‌کند جماعت الدعوه تنها یک خیریه است درحالیکه آمریکا معتقد است که این گروه، شاخه‌ای از گروه افراطی پاکستانی «لشکر طیبه» محسوب می‌شود.

آمریکا می گوید رفتار پاکستان با ادعای این کشور مبنی بر اینکه به ستیزه جویان پناه نمی‌دهد، در تضاد است.

پیش از این دونالد ترامپ پاکستان را متهم کرده بود که با فراهم کردن پناهگاهی امن برای گروههای ستیزه‌جو و عاملان هرج و مرج، علیه دولت تحت حمایت آمریکا در کابل نیز وارد عمل شده است.

بیشتر بخوانید: آنچه باید دربارۀ استراتژی جدید ترامپ در افغانستان دانست

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه دولت پاکستان بر ترور بی‌نظیر بوتو سرپوش گذاشت؟

قربانیان آمریکایی از ایران و ۲ کشور دیگر به دلیل حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل طلب غرامت می‌کنند

تلگراف: حزب کارگر بریتانیا درصورت پیروزی در انتخابات سپاه پاسداران را تروریستی اعلام می‌کند