Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یادبود فروهرها در سکوت؛ روایت از قاتلان آزاد در شبکه‌های اجتماعی

یادبود فروهرها در سکوت؛ روایت از قاتلان آزاد در شبکه‌های اجتماعی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

عصر روز چهارشنبه خانه داریوش و پروانه فروهر شاهد حضور پرجمعیت مردمی بود که برای بزرگداشت یاد دو تن از قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای که توسط وزرات اطلاعات صورت گرفت، آمده بودند.

این نخستین بار در ۱۲ سال گذشته است که نیروهای اطلاعات کوچه منتهی به خانه فروهرها را نبست و اجازه داد که مردم برای حضور در این مراسم وارد خانه فروهرها شوند. با این حال ماموران در کوچه حضور داشتند و از کسانی که به این مراسم می‌آمدند فیلم می‌گرفتند.

پرستو فروهر که در خارج از کشور زندگی می‌کند و در ۱۹ سال گذشته هر سال برای برگزاری مراسم سالگرد پدر و مادرش به تهران می‌رود از حاضران خواسته بود که بدون سخن گفته در مراسم ۲ ساعته تنها سکوت کنند. او در آغاز مراسم در سخنان کوتاهی خطاب به حاضران گفت: «در سکوت بیاندیشیم؛ بیاندیشیم به این که چه رخ داد و چرا.»

#دو_ساعت_سکوت
امروز و در آیین بزرگداشت فروهرهای کاردآجین‌شده، کسی سخن نگفته… تنها پرستو خطاب به حاضران در مراسم گفته است که «در سكوت بيانديشيم؛ بیانديشيم به اين كه چه رخ داد، و چرا» و این‌که «آرمان داریوش و پروانه فروهر چه بود، و چگونه داد خواهيم اين بی‌داد را.» pic.twitter.com/0SxFFYKm3L

— morteza kazemian (@morkazemian) November 22, 2017

پرستو فروهر بعد از این مراسم باید روز شنبه آینده به دادگاه برود و برای وی پرونده‌ای از سال گذشته تشکیل شده که وزارت اطلاعات دولت حسن روحانی شاکی آن است. اتهام پرستو فروهر «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده است. پرستو فروهر گفته است همان وزارت اطلاعاتی که پدر و مادر مرا به قتل رساند شاکی من است.

روایت از متهمان قتل فروهرها در شبکه‌های اجتماعی

نکته قابل توجه در پرونده قتل‌های زنجیره‌ای آزادی متهمان این قتل‌هاست که گاه با افتخار در مراسم گوناگون نحوه قتل فروهرها را تعریف می کنند. برای نمونه حسین دهباشی در توئیتی در روزهای اخیر که بلافاصله آن را پاک کرد، نوشت «در یکی از مراکز پژوهشی قاتل آنها (که مهمان بود) با افتخار می‌گفت چنان کارشان را سریع تمام کرده بود که وقتی پروانه جان داد، هنوز عضلات بدن کاردآجین و تکه پاره‌اش ضربان داشت.»

چرا می نویسی که بعد مجبور شی پاک کنی؟ #حسین_دهباشیpic.twitter.com/hGxCjsqHWM

— afsane (@AfsaneEhsandar) November 22, 2017

امین بزرگیان هم نوشته است که در مراسم عروسی اش اکبر خوش کوشک از متهان این قتل‌ها «سرحال و خندان» حضور داشته است.

من سالها بعد از قتل فروهرها اکبر خوش‌کوشک-یکی از اعضای کادرقتل-را در عروسی‌ای دیدم؛سرحال و خندان. یادمه که در آن مهمانی عمادباقی حاضر نشد با او دست بدهد.
امروز سالگرد مبارزه با تروریسم داخلی است

— Amin Bozorgian (@AminBozorgian) November 22, 2017

قتل‌های زنجیره ای آذرماه ۱۳۷۷

شب یکم آذر ماه سال ۱۳۷۷ ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در دولت محمد خاتمی و در حالی که دری نجف آبادی وزیر اطلاعات بود به دستور سعید امامی وارد خانه داریوش و پروانه فروهر شدند و با کارد آنها به قتل رساندند. دری نجف آبادی در آخرین انتخابات مجلس خبرگان در لیست «تکرار می‌کنم» محمد خاتمی قرار گرفت و وارد مجلس خبرگان شد.

پیش از این نیروهای وزارت اطلاعات که جمهوری اسلامی آنها را «خودسر» می‌خواند، پیروز دوانی و مجید شریف را به قتل رسانده بودند و بعد از قتل فروهرها نیز پروژه خود را ادامه دادند و محمد مختاری و محمد جعفر پوینده قربانی قتل های وزارت اطلاعات شدند که به پرونده «قتل‌های زنجیره‌ای» معروف شد.

به مناسبت نوزدهمین سالروز کشتار آزادیخواهان وطن: داریوش فروهر، پروانه اسکندری
فیلمی از تشییع پیکر این دو در تهران. جمعیت چند ده‌هزار نفری درهوای سرد آذرماه۷۷ شعار میدن:
جاویدمصدق، جاویدفروهر
مرگ بر انحصار، مرگ بر ارتجاع
آزادی امنیت، این‌ست شعار ملت pic.twitter.com/DgFCLQgR6P

— amir ebtehaj (@amirebtehaj) November 21, 2017

بخشی از اعترافات متهمان این قتل ها که بعدها توسط پرستو فروهر که پرونده را دیده منتشر شده گویای سازماندهی این قتل ها در وزارت اطلاعات بعنوان یک وظیفه اداری معمول بوده است.

پرستو فروهر بخشی از اعترافات قاتلان را منتشر کرده است: «عبدالله اسدی، کارمند وزارت اطلاعات، ۱۳۷۷/۱۰/۱۳: اینجانب به مقتضیات شغلی که دارم و طبق روال گذشته که در پرینت کاری که در وزارت برایم در نظر گرفته شده به جز موارد دستگیری، بازرسی و انتقال و ربایش و طراحی و هدایت عملیات، انجام حذف فیزیکی در برنامه کاری پیش‌بینی شده. لذا طبق روال گذشته فقط اجرای حکم داریوش فروهر و همسرش به ما محول شد و آنهم طبق دستور سلسله مراتب یعنی از سوی مسئول اداره و مدیرکل مربوطه و ما هم از قدیم تا این حد را مجاز بودیم بدانیم به خاطر مسائل حفاظتی و امنیتی و طبق روال قبل که کار از سوی آن‌ها ابلاغ می‌شد و سپس انجام می‌شد، این کار را هم به اتفاق برادران قبول کردیم …

محسن شاه آبادی، کارمند وزارت اطلاعات، ۱۳۷۷/۱۰/۱۳: این کاری بود که طبق روال گذشته در چارچوب کاری ما بود و راجع به حذف فروهر و همسرش هم طبق روال گذشته با ما صحبت شد و ما به اتفاق چندنفر از دیگر برادران روی منزل سوژه سوار شده تا ترددها را در بیاوریم تا ببینیم بهترین راه حذف چیست …

علیرضا داوودی معروف به امیر اکبری، کارمند وزارت اطلاعات، ۱۳۷۹/۳/۴: اتهام را قبول ندارم. این امور در تشکیلات اطلاعات بسیار عادی است. … تمام برادران در هر کاری که شرکت کنند با وضو بوده و با ذکر مأموریت انجام می دهند. مجدداً باید بگویم که قتلی اتفاق نیافتاده بلکه حذف دو عنصر پلید که دستور آن توسط مقامات تشکیلات صادر گردیده. این نوع مأموریت‌ها را تیم‌های بسیار انجام داده‌اند و برای آن‌ها هم جوایز بزرگ دریافت کرده‌اند و بنده هم موظف به تشکیلات اطلاعات هستم.درهرحال با توجه به اینکه نظام اسلامی دچار مشکل شده بنده حاضرم هر نوع سناریو شد برای این مطلب بگویم. البته با نام مستعار. ولی اگر محاکمه شوم طبق گفته شفاهی خود به جنابعالی نسبت به احقاق حقم اقدامات لازم را انجام می‌دهم … (این متهم به حکم قاضی “به لحاظ عدم کفایت دلیل اثباتی علیه وی” تبرئه شد.)

تصویر واقعی یک قتل هولناک در قلب تهران این تنها جمله ای بود که با دیدن این عکس به ذهنم می اید صاحب خانه پیچیده آن پارچه روی زمین کشیده می شود کدام یک هستند معلوم نیست شاید پروانه خانم و همراهش در دستان مردان آن سوی عکس و درختهایی که شاهدان قتل بودند نظاره گرند #پروانه_فروهرpic.twitter.com/whT20jh1lG

— Farzane Ebrahimzade (@febrahimzade) November 20, 2017

محسنی، کارمند وزارت اطلاعات، ۱۳۷۹/۴/۱۵: کار حذف فیزیکی و دیگر کارها از قبیل دستگیری، انتقال متهم و مراقبت ثابت و غیره از سال ۱۳۷۰ در پرینت کاری از طرف وزارت برای ما مشخص شده بود و جزء وظایف قسمت ما بود.
و از خود وزیر گرفته تا پایین همه می‌دانند، که برای هر قسمت برنامه‌ای تهیه و تنظیم می‌شود که باید بر اساس آن عمل کرد وگرنه به منزله سرپیچی از دستور به دادگاه تخلفات اداری معرفی می شویم. و اینکه این نوع کارها در وزارت زیاد انجام می‌شد در داخل یا چه در خارج و تنها در این مورد بود که به این صورت درآمد.»

پرونده قتل‌های زنجیره‌ای بعد از ۱۹ سال هنوز به جایی نرسیده است و جز خودکشی سعید امامی اطلاعات دقیقی درباره وضعیت کنونی باقی قاتلان و آمران سازمانی وجود ندارد. گرچه مقامات بالا در وزارت اطلاعات وقت همچون دری نجف آبادی در پست های گوناگون حضور دارد و اکنون بر صندلی هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری تکیه زده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جزئیات تازه از قتل بی‌تو؛ شاعر اصفهانی را چگونه سر بریدند؟

۲۱ سال پس از قتل‌های زنجیره‌ای؛ تهدید کانون نویسندگان به «کشته شدن»

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد