Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نقش قوه قضاییه در شکل گیری فسادهای بزرگ از زبان محمود احمدی نژاد

نقش قوه قضاییه در شکل گیری فسادهای بزرگ از زبان محمود احمدی نژاد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمود احمدی نژاد در یک گفتگوی تصویری با سایت دولت بهار که توسط طرفداران وی اداره می شود، با لحنی شدید و کم سابقه از عملکرد قوه قضاییه انتقاد کرده است.

وی این گفتگو را در حالی انجام داده است که چند روزپیش حمید بقایی و برخی دیگر از نزدیکانش در آرامگاه شاه عبدالعظیم در اعتراض به کارکرد قوه قضاییه بست نشستند. حمید بقایی در اعتراض به بی عدالتی این دستگاه از شرکت در جلسه ی سوم دادگاه خود خود داری کرد.

رییس جمهوری پیشین ایران در این مصاحبه به نقد قدرت بسیار زیاد قوه قضاییه و همچنین شیوه عملکرد این دستگاه پرداخت. آقای احمدی نژاد در باره استقلال قوه قضاییه گفت: «قوه قضاییه اسقلال ندارد. استقلال در مقامات قضایی نیست، در دادستان نیست، در سخنگو نیست، در رییس قوه قضاییه نیست. استقلال یعنی اینکه نشود قاضی را وادار کرد به دادن یک رای خاص و یا رسیدگی به یک پرونده خاص. استقلال این قوه از درون خود قوه نقض می شود. (مثلا) دادستان تهران تصمیم می گیرد و قاضی هم باید حکم بدهد. از قبل حکم را صادر می کنند. رییس قوه قضاییه از قبل درباره کسی قضاوت می کند».

محمود احمدی نژاد پیش از این هم در تاریخ سه شنبه ۱۶آبان طی گفتگویی با سایت دولت بهار به دستگاه قضایی حمله کرده و خواستار اصلاحات در آن شده بود، او در این مصاحبه جدید گفت: «اجازه نظارت عمومی را هم نداده اند، رابطه ی آنها با مردم قطع شده و از روند اصلاح دور مانده اند».

وی در خصوص دامنه قدرت و نفوذ قوه قضاییه گفت: «قدرت و نفوذ بسیار زیادی دارد، در همه امور کشور دخالت می کند و نقش دارد، در اقتصاد، در شوراهای اصلی نماینده دارد. قوه قضاییه در شکل گیری فسادهای بزرگ نقش دارد. بودجه قوه قضاییه چند برابر قوه مجریه است. اختیارات قوه قضاییه فوق العاده است حتی از رهبری هم بیشتر است. در کشورهای دیگر ثبت اسناد، دادسراها، زندان ها و پزشک قانونی در دولت است اما در ایران اینها هم در قوه قضاییه است. اینها خلاف قانون اساسی است و به قوه قضاییه وصل شده. شورای انقلاب، اول انقلاب یک مصوبه اشتباه کرده و امور زندان ها را زیر نظر قوه قضاییه قرار گرفت».

وی در نقد حوزه اختیارات این قوه گفته که قوه قضاییه در یک تخلف بزرگ زندان ها را تقسیم کرده و هر بخش را در اختیار یک نهاد امنیتی چون: اطلاعات سپاه، اطلاعات، حفاظت اطلاعات قوه قضاییه و سازمان زندانها قرار داده. او در این باره افزود:« این (کار) تخلف بزرگ حقوقی دارد. ضابط باید تحت امر قاضی باشد. اینها دستگیر می کنند و می دهند تحویل ضابط».

#احمدی_نژاد: یکی از تخلفات بزرگ #قوه_قضاییه این است که زندان را در اختیار نهادهای امنیتی قرار داده، اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات… این جرم مال زمان طاغوت بود ما انقلاب کردیم که اینها جمع شود… مثل آن بنده خدایی که بخاطر وبلاگ نویسی گرفتند و جنازه اش را تحویل دادند pic.twitter.com/ukNAJnV9eN

— Arash Yazdi (@gussipp) November 23, 2017

محمود احمدی نژاد در مورد نحوه عملکرد قوه قضاییه گفت: «عملکرد این قوه سیر نزولی داشته و از مرزهای قابل قبول رد شده، دیگر امیدی به اجرای عدالت نیست. تنها قوه ای است که هیچ نظارتی بر آن نیست. ۳۸ سال است که هیچ کس از آن انتقاد نکرده. انتقاد به مفهوم اینه که کارهای قوه قضاییه در معرض افکار عمومی قرار بگیرد و افکار عمومی بتونه حرف بزنه. کارشناسان، حقوقدانان و صاحب نظران بیایند و حرف بزنند همانطوریکه درباره ی عملکرد دولت و قوه مجریه حرف می زنند. اگر به قوه قضاییه انتقاد کنیم، یک احضاریه می فرستند تحت عنوان نشر اکاذیب، توهین».

#احمدی_نژاد: من فکر نمیکنم مقامات #قوه_قضاییه حتی برای یکبار قانون اساسی، قانون مجازات اسلامی و قانون مدنی را خوانده باشند! کسی قانون دادرسی را خوانده باشدن زندانها را تحویل یک نهاد امنیتی نمیدهد.

پ.ن: ایشون که ۸۸ با کودتای سپاه حفظ قدرت کرد قانون اساسی را خوانده بود؟‌ pic.twitter.com/kzOdAWS27c

— Arash Yazdi (@gussipp) November 23, 2017

وی درمقایسه بین دوره ریاست آقای شاهرودی با آقای لاریجانی اظهار داشت که در دوران آقای شاهرودی ایشان با روی باز از اظهار نظرها استقبال می کردند اما در دوارن آقای لاریجانی شرایط متفاوت شد. او اشاره کرد که درخواستش برای بازدید از زندان اوین در دوران آقای لاریجانی رد شد. این در حالیست که محمود احمدی نژاد به شدت از خانواده لاریجانی، چندین بار انتقاد کرده و به آنها با سخنانی تند حمله کرده است.

بیشتر بخوانید:
حمله تازه احمدی‌نژاد به قوه قضاییه و مجلس
بست‌نشینی سه نفر از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد در شاه عبدالعظیم

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

غیبت احمدی‌نژاد؛ چرا رئیس جمهوری سابق ایران نسبت به ناآرامی‌ها سکوت کرد؟

کمیسیون تلفیق مجلس ایران با افزایش بهای بنزین مخالفت کرد

اژه‌ای: محاکمه محصوران به نفع نظام نیست