رئیس جمهوری فرانسه برده‌داری در لیبی را «جنایت علیه بشریت» خواند

رئیس جمهوری فرانسه برده‌داری در لیبی را «جنایت علیه بشریت» خواند
نگارش از Euronews

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز چهارشنبه ۲۲ نوامبر خرید و فروش مهاجران در لیبی و استفاده از آنها به عنوان برده را «جنایت علیه بشریت» توصیف کرد.

او در جریان دیدار با آلفا کنده، رئیس جمهور گینه و رئیس دوره‌ای اتحادیه آفریقا تاکید کرد که باید برای از بین بردن شبکۀ قاچاقچیان اقدامی اساسی‌تر انجام شود.

هفتۀ گذشته پخش مستند تکان دهنده‌ای ازشبکۀ خبری سی ان ان درباره بازارهای فروش برده در طرابلس، واکنش‌های بسیاری را در آفریقا و اروپا به همراه داشت.

دولت فرانسه همچنین خواستار تشکیل جلسه‌ای اضطراری در شورای امنیت سازمان ملل برای بحث در این باره شده است.


ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز با اشاره به اینکه پیش از این بارها به مقامات لیبی دربارۀ وقوع چنین جرایمی هشدار داده شده است، اظهار امیدواری کرد که تحقیقات در این باره بسرعت انجام و عدالت اجرا شود؛ در غیراینصورت به گفتۀ او لازم است که پروسۀ اعمال تحریم‌های بین‌المللی آغاز شود.

پس از سقوط حکومت معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ میلادی، قاچاقچیان از آشفتگی‌های سیاسی و خلاء امنیتی بوجود آمده در لیبی استفاده کرده و این کشور را به یکی از مسیرهای اصلی قاچاق گستردۀ مهاجران به ایتالیا تبدیل کردند.

آقای لودریان تاکید کرد که راه حل برای پایان دادن به این تراژدی، یک راه حل سیاسی است و ضروری است که بازیگران صحنۀ قدرت در لیبی برای پایان دادن به این فاجعۀ انسانی هر چه سریعتر وارد عمل شوند.

مطالب مرتبط