Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مصر ۲۹ نفر را به اتهام جاسوسی برای ترکیه بازداشت کرد

مصر ۲۹ نفر را به اتهام جاسوسی برای ترکیه بازداشت کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دادستان عمومی مصر روز چهارشنبه از صدور دستور بازداشت ۲۹ نفر به ظن جاسوسی برای ترکیه و پیوستن به یک سازمان تروریستی خبر داد. منظور از سازمان تروریستی، گروه اخوان‌ المسلمین است.

به گزارش خبرگزاری مصری منا، بر اساس نتایج تحقیقات دستگاه اطلاعاتی این کشور، این افراد با شنود مکالمات تلفنی و فرستادن اطلاعات به سرویس های اطلاعاتی ترکیه قصد داشتند گروه اخوان المسلمین را در مصر به قدرت بازگردانند.

ملیت این ۲۹ مضنون اعلام نشده اما آنها بجز جاسوسی با اتهاماتی نظیر پول شویی و مبادله ارز بدون پشتوانه نیز روبرو هستند.

روابط آنکارا و قاهره از زمان خلع محمد مرسی از ریاست جمهوری توسط ارتش مصر، ممنوع اعلام شدن فعالیت جنبش اخوان المسلمین و اعتراضات گسترده پس از آن در سال ۲۰۱۳ رو به تیرگی گذاشت.

عدالت و توسعه، حزب رجب طیب اردوغان با گروه اخوان المسلمین، قدیمی ترین جنبش اسلامگرای جهان رابطه نزدیکی داشته و از همین رو فعالیت بسیاری از اعضای عدالت و توسعه نیز در مصر ممنوع اعلام شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در سال ۲۰۱۵ با صدور اولین حکم اعدام برای محمد مرسی، رئیس جمهور مخلوع مصر بشدت به این موضوع اعتراض کرده و گفته بود که «مرسی اولین رئیس جمهوری مصر است که بصورت دموکراتیک و با کسب ۵۲ درصد آراء به قدرت رسید و مصر دارد به دوران قدیم خود باز‌می گردد.»

مصر پس از خلع محمد مرسی و اخوان المسلمین از قدرت این جنبش را سازمانی تروریستی اعلام کرد و بیشتر اعضای آن بازداشت و زندانی شدند.

اخوان المسلمین با محکوم کردن این سرکوبها و بازداشتها، اتهام تروریست بودن را رد می کند و بارها اعلام کرده است که سازمانی صلح دوست و مردمی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه نظامی مصر یکی از مهمترین رهبران مذهبی را به حبس ابد محکوم کرد

دادگاه عالی مصر حکم حبس ابد محمد مرسی را تایید کرد

واکنش تند اردوغان به حکم اعدام محمد مرسی