روسیه، منشاء آلودگی‌های رادیواکتیو اخیر اروپا

روسیه، منشاء آلودگی‌های رادیواکتیو اخیر اروپا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

روسیه تایید کرد که منشاء آلودگی‌های رادیواکتیو به ثبت رسیده در اواخر ماه سپتامبر در اروپا، منطقه‌ای در جنوب شرق اورال بوده است.

سازمان هواشناسی روسیه روز دوشنبه ۲۰ نوامبر اعلام کرد که در سپتامبر گذشته، غلظت بسیار بالایی از ایزوتوپ «روتنیوم-۱۰۶» در مناطق مختلفی از این کشور دیده شده است.

به گفته کارشناسان روسیه، بالاترین میزان غلظت توسط ایستگاه نظارت منطقۀ آرگایاش در چلیابینسک در جنوب روسیه ثبت شده و بر این اساس آلودگی «روتنیوم-۱۰۶» به ثبت رسیده ۹۸۶ بار بیش از میزان طبیعی بوده است.

پس از آرگایاش، سطح بسیار بالایی از این ایزوتوپ‌ها در تاتارستان و سپس جنوب روسیه دیده شده است. درنهایت از ۲۹ سپتامبر ابر «روتنیوم-۱۰۶» وارد ایتالیا شده و از آنجا به سمت کشورهای شمال اروپا گسترش یافته است.

سازمان هواشناسی روسیه هیچ اشاره‌ای به منبع این آلودگی‌ها نکرده است.

یوژنی ساوچنکو، وزیر امنیت عمومی در منطقه چلیابینسک اعلام کرد که دولت منطقه‌ای چلیابینسک هیچ اطلاعات رسمی دربارۀ نشت این مواد در ماه سپتامبر دریافت نکرده بود. او در صفحه فیسبوک خود نوشت: «هنگامیکه رسانه‌ها اخبار نگران کننده‌ای دربارۀ نشت این مواد و انتشار ابر “روتنیوم-۱۰۶” منتشر کردند، ما از شرکت انرژی هسته‌ای روسیه خواستار ارائه توضیحات شدیم.»

ایستگاه نظارتی آرگایاش در حدود ۳۰ کیلومتری تاسیسات هسته‌ای «مایاک» قرار دارد؛ یعنی جایی که در سال ۱۹۵۷ میلادی یکی از بدترین حوادث هسته‌ای تاریخ روی داد.

«روتنیوم-۱۰۶» از ترکیبات غیرآلی حاصل از تقسیم اتم در راکتورهای هسته‌ای است و معمولا از آن در درمان‌های پزشکی استفاده می‌شود.

در ۹ نوامبر سال جاری میلادی موسسه ایمنی هسته‌ای فرانسه (IRSN) در گزارشی اعلام کرد که طی روزهای ۲۷ سپتامبر تا ۱۳ اکتبر، وجود میزان قابل توجهی «روتنیوم-۱۰۶» در این کشور شناسایی شده و احتمال دارد که منبع این آلودگی وقوع حادثه‌ای هسته‌ای در جایی میان رودخانه ولگا و کوههای اورال باشد. این موسسه اعلام کرد میزان غلظت به ثبت رسیده از این ایزوتوپ در اتحادیه اروپا، برای سلامت عمومی خطرناک نیست.

پس از انتشار گزارش موسسه ایمنی هسته‌ای فرانسه، شرکت روسی «رزاتم» اعلام کرد که در نمونه‌های آزمایش شده طی روزهای ۲۵ سپتامبر تا ۷ اکتبر، از جمله نمونه‌های به دست آمده از مناطق جنوبی اورال، هیچ نشانه‌ای از «روتنیوم-۱۰۶» به غیر از منطقه سنت پطرزبورگ دیده نشده است.

این شرکت همچنین در دومین گزارش خود اعلام کرد که «میزان تابش در اطراف تمام تاسیسات هسته‌ای روسیه، عادی و در همان سطحی است که پیش از این وجود داشته است.»

در واکنش به اطلاعیه‌های رزاتم، سازمان طرفدار محیط زیست «Greenpeace» در روسیه در ۲۰ نوامبر با انتشار بیانیه‌ای از شرکت رزاتم خواست تا دربارۀ احتمال وقوع یک حادثۀ هسته‌ای در تاسیسات مایاک بطور جدی به مطالعه بپردازد. این سازمان غیردولتی همچنین از دادستان‌های روسیه خواست تا تحقیقات را دربارۀ احتمال اقدام به پنهان‌کاری دربارۀ یک حادثه هسته‌ای در این کشور آغاز کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش اندیشکده بریتانیایی: روسیه به دنبال افزایش ظرفیت خود برای بی‌ثبات کردن کشورهای اروپایی است

چه کسانی با مرگ الکسی ناوالنی به مخالفان اصلی دولت روسیه تبدیل شدند؟

«تحلیل شیمیایی جسد» یا «وقت‌کشی کرملین»؛ همسر ناوالنی: پوتین قلب و روحم را کشت ولی مبارزه ادامه دارد