روز جهانی کودک: سال پر مخاطره برای کودک بودن

روز جهانی کودک: سال پر مخاطره برای کودک بودن
نگارش از مریم طوسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بیستم نوامبر روز جهانی کودک است. سازمان ملل متحد از زمان تصویب پیمان نامه حقوق کودک در سال ۱۹۵۹ میلادی و کنوانسیون حقوق کودک از سال ۱۹۸۹ این روز را روز جهانی کودک نامید.

پیمان نامه حقوق کودک، کنوانسیونی بین المللی است که حقوق مدنی، سیاسی و اقتصادی و همچنین اجتماعی و فرهنگی کودکان را شامل می شود و دولت هایی را که به این معاهده پیوسته اند ملزم به رعایت این حقوق و فراهم آوردن شرایط اجرای آنها برای کودکان می کند.

A post shared by انجمن حمایت از کودکان کار (@apcl_org_ir) on Nov 20, 2017 at 1:25am PST

ایران از سال ۱۳۷۲ شمسی با تصویب مجلس به این کنوانسیون پیوست، مشروط به اینکه هر زمان مفاد پیمان نامه را با قوانین داخلی و موازین اسلامی کشور در تعارض دید، ملزم به اجرای آن نباشد.

ثبت تولد، داشتن نام و کسب تابعیت، حق تصمیم گیری درباره عقیده و باور، آزادی اندیشه و ابراز آزادانه آن، حق تحصیل و جلوگیری از کار کودک، تغذیه و بهداشت مناسب از جمله مفاد پیمان نامه حقوق کودک هستند.

شانس برابر زندگی مناسب حق اولیه همه کودکان است با این حال میلیون ها کودک در سراسر جهان در چرخه تبعیضی بدام افتاده اند که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود.

A post shared by UNICEF (@unicef) on Sep 30, 2017 at 9:27am PDT

حق ثبت تولد و تابعیت

نام و ملیت حق هر کودک است. حقی که از طریق فرآیند ثبت تولد انجام می شود و اولین گام برای به حساب آمدن کودک در چارچوب قانون و امری ضروری برای پیگیری حقوق وی است.

با وجود اهمیت این موضوع، تولد بیش از یک کودک از ۴ کودک زیر ۵ سال در جهان هرگز ثبت نمی شود. بیشترین آمار ثبت تولد کودکان زیر ۵ سال در اروپای مرکزی و غربی با ۹۹ درصد ثبت تولد و کم ترین آن در آفریقای مرکزی و شمالی، جنوبی و شرقی و غربی با ۴۵ درصد ثبت تولد است.

حق تغذیه مناسب، آب سالم، بهداشت

بر اساس گزارش منتشر شده یونیسف، نزدیک به ۱۵۶ میلیون کودک زیر پنج سال در جهان از گرسنگی و سوتغذیه رنج می برند. بالاترین نرخ سوتغذیه کودکان در آسیای جنوب و آفریقای زیر صحرا(سیاه) گزارش شده است. از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ در تمامی مناطق بجز آفریقای سیاه شمار کودکانی که با گرسنگی و سوتغذیه دست و پنجه نرم می کنند از ۴۸ میلیون کودک به ۵۵ میلیون نفر رسید. سند ۲۰۳۰ یونیسف برای توسعه پایدار می گوید که چنانچه وضعیت حال حاضر جهان از جنگ و درگیری در خاورمیانه و یمن تا نسل کشی روهینگیا و فقر آفریقا تغییر نکند، تا سال ۲۰۳۰ رقم کودکان گرسنه به ۱۱۹ میلیون کودک زیر پنج سال خواهد رسید.

علاوه بر گرسنگی، نبودن آب سالم در بسیاری از مناطق جهان بخصوص در مناطق درگیر در جنگ، کودکان که نسبت را با بیماریهایی نظیر وبا مواجه کرده و هر روز جان آنان را بیشتر در خطر می اندازد.

یمن، بی آبی جان کودکان را می گیرد

مشکل کمبود آب سالم در یمن با آغاز درگیریها میان شبه نظامیان حوثی و نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان وخیم تر شده است.

بمباران های متعدد، کمبود سوخت برای شرکتهای آبرسانی محلی و بالارفتن هزینه حمل و نقل آب باعث شده تا بیش از ۱۹ میلیون یمنی با بی آبی مواجه شوند.

تحریم و محاصره بندرگاه ها و مرزهای یمن به کمبود آب و عدم دسترسی به آب سالم در این کشور دامن زده و بیماریهایی نظیر وبا و اسهال شدید در میان کودکان و بزرگسالان در صنعا شیوع یافته است.

بیشتر بخوانید:

یمن: نیم میلیون نفر مبتلا به وبا در پیامد جنگ
سرعت بالای شیوع وبا در یمن
هشدار سازمان بهداشت جهانی نسبت به گسترش سریع وبا در یمن
یمن در آستانه بزرگترین قحطی دهه‌های اخیر

سازمان خیریه «صندوق نجات کودکان» می گوید به احتمال زیاد تا پایان سال جاری میلادی شمار کودکانی که بر اثر بیماری و قحطی در یمن جان خود را از دست داده و یا خواهند داد، به بیش از ۵۰ هزار نفر خواهد رسید. سازمان های حقوق بشری تخمین می زنند تاکنون حدود ۴۰ هزار کودک در این کشور بر اثر قحطی و سوءتغذیه جان باخته اند.

حق آموزش و مبارزه با کار کودک

محیط‌های یادگیری امن و دسترسی همه کودکان به آن، از اصول مهم پیمان نامه حقوق کودک است. در برخی از کشورها کودکان بدلیل نداشتن کارت هویت از تحصیل باز می ماندند.

آگهی

جنس، ثروت، محل سکونت، قومیت و وضعیت معلولیت از عوامل تاثیرگذار در دسترسی به آموزش و یا کیفیت تحصیل برای کودکان است.

با وجود بهبود در مشکل تبعیض جنسی در تحصیل کودکان، همچنان کودکان دختر بسیاری قادربه دریافت آموزش نیستند.

همچنین کار کودک علاوه بر مشکلاتی نظیر کم بودن دستمزد، نامساعد بودن محیط کار و خطر آزار جسمی و جنسی، از تحصیل و رشد مناسب کودک جلوگیری می کند. این معضل در اکثر موارد با فقر و مهاجرت رابطه مستقیم دارد.

وضعیت تحصیل کودکان پناهجوی افغان در ایران

با وجود اینکه بر اساس آمار رسمی دولتی بیش از دو میلیون مهاجر افغان در جهان وجود دارند که نزدیک به یک میلیون نفر از این تعداد در ایران ثبت شده اند و طبق آمار اداره کل اموراتباع ومهاجرین خارجی در ایران تخمین زده می شود که حدود دو میلیون پناهجوی افغان بدون مدرک شناسایی در ایران زندگی می کنند.

آگهی

در ایران سالها دور از ثبت نام کودکان مهاجر افغان بدون کارت هویت و شناسنامه در مدارس خودداری می شد و مدارس مردم نهاد و انجمن های غیر دولتی وظیفه آموزش این کودکان را بر عهده می گرفتند.

از سال گذشته به دستور وزیر اموزش و پروش ایران کودکان افغان بدون کارت شناسایی نیز می توانند در مدارس این کشور ثبت نام کنند.

بیشتر بخوانید:
کمکهای اروپا برای تحصیل دانش آموزان بدون اقامت قانونی افغان در مدارس کرمان

حفاظت از کودکان در جنگ ها و درگیریها و نسل کشی

هر ساله کودکان بسیاری در جنگ و درگیری جان خود را از دست می دهند. علاوه بر این مهاجرت اجباری و خطرات فرار از کشور نیز از مواردی است که سلامت کودکان را به خطر می اندازد.

آگهی

در سال ۲۰۱۵ حدود ۲۴۴ میلیون نفر در سراسر جهان در خارج از کشور محل تولد خود زندگی می کنند که ۳۱ میلیون نفر از آنها را کودکان تشکیل می دهد. در پایان سال ۲۰۱۵ بالا گرفتن خشونت و درگیر در جهان ۲۸ میلیون کودک را آواره کرد. ۱۷ میلیون نفر از این کودکان در کشورهای خود آواره هستند و حدود ۱ میلیون نفر از آنها در جستجوی پناهندگی در کشورهای دیگربسر می برند.

نسل کشی روهینگیا و کودکان این اقلیت

بر اساس گزارش های صندوق کودکان ملل متحد، تعداد زیادی کودک از اقلیت مسلمان روهینگیا بدلیل درگیری و نسل کشی جان خود را از دست داده و بسیاری از آنان به همراه خانواده های خود به بنگلادش گریخته اند. این کودکان در سفر طولانی و خطرناک در راه رسیدن به کشورهمسایه آسیب فراوان دیده و اکثر آنها دچار سوتغذیه هستند.

یونیسف سوءتغذیه کودکان روهینگیا را به طور بالقوه مرگبار ارزیابی کرده است. به گفته این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد شمار کودکان روهینگیا که از گرسنگی رنج می برند طی چند ماه دو برابر شده است.

A post shared by UNICEF (@unicef) on Sep 27, 2017 at 9:57am PDT

از سوی دیگر پناهجویان روهینگیا و از میان آنها کودکان دختر به دفعات مورد تجاوز جنسی و تجاوز گروهی توسط نیروهای امنیتی میانمار قرار گرفته اند.

آگهی

سازمان پزشکان بدون مرز می گوید سن برخی از دختران اقلیت روهینگیا که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند، زیر ۱۰ سال است.

بیشتر بخوانید:

یونیسف: سوءتغذیه در میان کودکان روهینگیا افزایش یافته است
پزشکان بدون مرز: به برخی از کودکان زیر ۱۰ سال روهینگیا تجاوز شده است
پای برهنه و خواهر بر دوش؛ روایت سفر کودک ۷ سالۀ روهینگیایی به بنگلادش

حفاظت از کودکان در برابر ازدواج کودک و سوء استفاده جنسی، ختنه دختران و آزار جسمی و تنبیه نیز از معضلاتی است که کودکان بسیاری را در جهان درگیر خود کرده و لذت کودکی را که باید همراه با شادی، بازی و آموزش باشد از این کودکان دریغ می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خانه وحشت؛ والدین شکنجه‌گر کالیفرنیایی تفهیم اتهام شدند

پیام رسان فیس بوک برای کودکان زیر ۱۳ سال

هشدار یونیسف: در یمن هر ۱۰ دقیقه یک کودک «به دلیلی قابل پیشگیری» می‌میرد