Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

زمین‎شناسان: زلزله‌های ویرانگر در کمین زمین است

زمین‎شناسان: زلزله‌های ویرانگر در کمین زمین است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دانشمندان هشدار داده‌اند زلزله‌های ویرانگر بیشتری سال آینده میلادی (۲۰۱۸) کره زمین را خواهد لرزاند. زمین‌شناسان بر این باورند که تغییرات در سرعت چرخش زمین می‌تواند سبب فعالیت لرزه ای شدید بخصوص در نواحی پرجمعیت استوایی شود.

با وجود آنکه این تغییرات در سرعت چرخش زمین ناچیز هستند اما می‌توانند سبب آزاد شدن مقادیر بالایی از انرژی زیرزمینی شوند.

پیش‌بینی زلزله یکی از آرزوها و دغدغه‎های علم زمین‌شناسی است. دانشمندان همواره در پی آنند تا بتوانند زلزله بخصوص زلزله‌هایی در مقیاس ۷ ریشتر و بیشتر را پیش‌بینی کنند.

زلزله پدیده ای است که در طی آن با آزاد شدن ناگهانی انرژی در لیتوسفر، خارجی‌ترین لایه سیاره زمین، وقوع می‌پیوندد. کره زمین از سه قسمت پوسته، جُبه (گوشته) و هسته تشکیل شده است و لیتوسفر بخشی از پوسته است و بیرونی‌ترین و سخت‌ترین لایه کره زمین محسوب می‌شود.

در کنفرانس زمین شناسی آمریکا که ماه قبل برگزار شد، دو نفر از زمین‌شناسان حاضر در کنفرانس، «روجر بیلهم» از دانشگاه کلرادو و «ربکا بندیکت» از دانشگاه مونتانا، درباره این مساله به بحث پرداختند.

آن دو عقیده دارند که رابطه‌ای بسیار قوی میان حرکات چرخشی کره زمین و فعالیت‎های مربوط به زلزله وجود دارد. از همین رو بر این باورند که می‌توان با بررسی نحوه چرخش زمین، زلزله را در آینده پیش‌بینی کرد.

این ایده زمین‌شناسان براساس اطلاعات مربوط به حرکات زمین در یکصد سال اخیر مطرح شده است. گرچه آزمایش کردن این ایده دشوار است، اما می‌تواند الگویی در رابطه با پیش بینی زلزله‌های آتی به دانشمندان نشان دهد.

اینکه دقیقا چه رابطه‌ای میان نحوه چرخش زمین و زلزله وجود دارد چندان برای دانشمندان شناخته شده نیست، اما آنان احتمال می‌دهند تغییراتی که در ‘هسته’ زمین رخ می‌دهد می‌تواند سبب تغییرات در چرخش کره زمین و بروز زمین‌لرزه شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استخراج انرژی از اعماق زمین؛ بهره وری از انرژی زمین گرمایی

سقوط هواپیمای عکاس «طلوع زمین»، اولین عکس‌رنگی زمین از فضا؛ ویلیام آندرس در ۹۰ سالگی خلبانی‌ می‌کرد

پیچیده‌ترین مأموریت؛ آژانس فضایی اروپا ماهواره‌ای برای کاوش درباره ابرها به مدار زمین فرستاد