Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کمپ‌های لزبوس بیش از دو برابر ظرفیت پناهجو دارند

کمپ‌های لزبوس بیش از دو برابر ظرفیت پناهجو دارند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

جزیره لزبوس یونان در نزدیکی مرز ترکیه دو کمپ پناهجویی دارد: «موریا (Moria)» و «کارا تیپه(Kara Tepe) ».

کمپ موریا بزرگترین کمپ این جزیره گنجایش حداکثر ۲۳۰۰ نفر را دارد. با این حال در همین اردوگاه بیش از ۵۵۰۰ پناهجو زندگی می‌کنند. جزیره لزبوس که یکی از معبرهای نام آشنا برای مهاجران و پناهجویان ایرانی، افغان، پاکستانی، سوری و عراقی به شمار می رود، در مجموع ۸۰۰۰ پناهجو را در خود جای داده است.

تنها از نیمه ماه اوت امسال تا کنون حدود ۷۰۰۰ پناهجو وارد جزایر یونانی لزبوس، چیوس و ساموس شده‌اند.

درخواست خبرنگاران یورونیوز از پلیس مهاجرت برای ورود به کمپ موریا و تهیه گزارش از پناهجویان رد شد و آنان به ناچار با پناهجویان در خارج از این کمپ گفتگو کردند.

در زمان ورود به کمپ، خبرنگاران با تجمع اعتراض آمیز پلیس مواجهه شدند. داستان این تجمع از این قرار بود که در کمپ موریا مرکزی برای اخراج پناهجویان وجود دارد و افرادی که درخواست پناهندگی آنان رد شده برای یک یا دو شب در این مراکز نگهداری می‌شوند تا پس از آن به ترکیه برگردانده شوند. چند روز پیش دو پناهجوی مرد از این مرکز گریختند. هرچند که این دو نفر پس از دو ساعت دستگیر و به کمپ بازگردانده شدند، اما در رابطه با این اتفاق چهار پلیس دستگیر و به دادستانی تحویل داده شدند. براساس قوانین یونان این افراد مقصرند چرا که حادثه در زمانی که آنان سر پست بودند، رخ داده است. ماموران معترض پلیس می گویند که به دلیل نداشتن نیرو و تجهیزات کافی، قادر به ایفای وظایف خود نیستند.

اپوستولوس تایکوس، خبرنگار یورونیوز با شماری از پناهجویان موریا درباره شرایط این کمپ گفتگو کرد.

فاروق چیکا، پناهجوی ۲۰ ساله اهل پاکستان چنین می‌گوید: «مردم زیادی اینجا هستند. آنان باید لزبوس را ترک کنند، چرا که این زندگی را نمی‌خواهند. هیچ چیزی برای پناهجویان اینجا وجود ندارد. نه فضایی، نه درمانی و نه لباسی. هر شب در کمپ نزاع‌ رخ می‌دهد. پلیس می‌آید و تنها نظاره‌گر ماجرا است.»

سارا نوابی، پناهجوی ۱۶ ساله افغان می‌گوید: «ما فکر نمی‌کردیم این مکان اینگونه باشد. اگر می‌دانستیم شرایط اینگونه است، هرگز به اینجا نمی‌آمدیم چرا که ما زندگی بهتری می‌خواهیم، ما می‌خواهیم درس بخوانیم و زندگی کنیم. ولی اینجا هیچ چیزی وجود ندارد.»

اپوستولوس تایکوس، خبرنگار یورونیوز می‌گوید: «در ماه‌های اخیر، تنها تعداد کمی از پناهجویانی که پرونده آنان رد شده است به ترکیه بازگردانده شدند. این در حالی است که پناهجویان زیادی خطرات سفر را به جان می‌خرند و به جزیره لزبوس می‌آیند. بار دیگر باید تاکید کنیم که کمپ موریا بیش از ظرفیت خود پناهجو دارد و باید به وضعیت آنان به سرعت رسیدگی شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدیوی ۳۶۰ درجه: روایت عبور یک پناهجو از ترکیه به یونان

درگیری و آتش سوزی در اردوگاه موریا در یونان

یونان: اتحادیه اروپا دروازه‌ها را به روی کودکان قحطی‌زده و آسیب‌دیده غزه باز کند