Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بست‌نشینی سه نفر از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد در شاه عبدالعظیم

بست‌نشینی سه نفر از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد در شاه عبدالعظیم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سه نفر از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری سابق ایران با انتشار بیانیه‌ از آغاز بست‌نشینی خود در حرم شاه‌عبدالعظیم حسنی در جنوب شهر تهران‌ در اعتراض به آنچه «تحت فشار قرار دادن و محدود کردن» خود می‌نامند، خبر دادند. این اقدام آن‌ها با بدرقه احمدی‌نژاد همراه شد.

حمید بقایی، معاون اجرایی احمدی‌نژاد در دولت دهم، علی اکبر جوانفکر مشاور مطبوعاتی و رسانه‌ای احمدی‌نژاد در دوران تصدی شهرداری تهران و ریاست جمهوری و حبیب الله جزء خراسانی ذیحساب نهاد ریاست جمهوری دولت دهم سه نفری هستند که امروز چهارشنبه بیست و چهارم آبانماه ۱۳۹۶ بست‌نشینی خود را آغاز کردند.

این افراد در بیانیه خود به سنت بست‌نشینی اشاره کردند و نوشتند: « امید است که این توسل و استمداد موجب بیداری و تنبه کسانی شود که با احساس قدرت مطلق ، حقوق مردم را آشکارا تضیع می کنند.»


به گفته مورخان، بست نشینی از دوره صفویه در ایران گسترش یافت و در زمان حکومت قاجاریه در دوره ای به اوج خود رسید. نقص قوانین و شتاب در مجازات، موجب آن بود تا برخی از محکومان بست را تنها راه به تأخیر انداختن مجازات خود بیابند.

نزدیکان احمدی‌نژاد در بخشی از بیانیه خود قوه قضاییه ایران را مورد هدف قرار دادند و نوشتند: «فشارها و رفتارهای ظالمانه از سوی دستگاه قضایی طی سال‌های پس از اتمام کار دولت قبل نیز با پرونده سازی‌های مبتنی بر اتهامات دروغین و بی پایه و اساس همچنان ادامه دارد.»

هر سه این افراد در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران پرونده‌ دارند و یا در دوره‌هایی در سال‌های اخیر به زندان رفته‌اند به طوریکه علی‌اکبر جوانفکر در سال ۱۳۹۰ به یک سال زندان و همچنین سه سال محرومیت از فعالیت‌های مطبوعاتی محکوم شد. بقایی هم در چند نوبت بازداشت شد و سومین جلسه رسیدگی به پرونده وی امروز بدون حضورش برگزار شد. حبیب الله جزء خراسانی هم در ارتباط با پرونده دانشگاه ایرانیان در دستگاه قضایی ایران محکوم شده است.

این افراد در بخش دیگری از بیانیه خود تاکید کردند: «برای شکایت از اقدامات خلاف قانون مقامات قضایی، مرجعی جز خودشان وجود ندارد و مع الاسف شکایات ما در این مسیر نیز مورد رسیدگی قرار نگرفته است. متاسفانه این شیوه برخورد با عموم مردم است و اکثریت قاطع مردم از عملکرد دستگاه قضایی به شدت ناراضی هستند و راهی برای ابراز این نارضایتی و شکایت و احقاق حقوق خود نمی یابند.»


آن‌ها همچنین در انتهای بیانیه نوشتند: « ما ضمن ابراز همدردی با همه کسانی که در این دستگاه مورد ظلم قرار گرفته اند، راهی جز التجاء و پناه بردن به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و استمداد از آنان و فرزندانشان برای رهایی از این ظلم آشکار در برابر خود نمی یابیم.»

دادگاه انقلاب ایران دو روز پیش اسفندیار رحیم مشایی از دیگر نزدیکان احمدی نژاد را به اتهام توهین به رهبری جمهوری اسلامی، تبلیغ علیه نظام، تصرف غیرقانونی در اموال دولتی، توهین به مسئولان نظام و نشراکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی احضار کرده بود و به مشایی پنج روز برای حضور در شعبه ۴ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه مهلت داد که اگر از این اقدام سر باز بزند جلب خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد