توتال: در صورت نیاز قرارداد گازی با ایران را بازبینی خواهیم کرد

توتال: در صورت نیاز قرارداد گازی با ایران را بازبینی خواهیم کرد
نگارش از Euronews

پاتریک پویان، مدیر عامل شرکت توتال در گفتگو با شبکه خبری سی ان ان گفت اگر ایالات متحده آمریکا تحریم‌‎های تازه‌ای علیه ایران وضع کند این شرکت در قرارداد گازی پارس جنوبی تجدیدنظر خواهد کرد. آقای پویان با تاکید بر اینکه این شرکت در آمریکا صاحب سرمایه و دارایی است و بتازگی به دارایی‌های خود در این کشور افزوده گفت: «اگر نتوانیم قرارداد را در چارچوب قانونی پیش ببریم و به‌دلیل تغییر قوانین مربوط به تحریمها چنین چیزی امکان پذیر نباشد، باید قرارداد را بازبینی کرد.»

ایران در قالب یک کنسرسیوم سه‌جانبه بزرگترین قرارداد انرژی را پس از برجام و به ارزش تقریبی ۵ میلیارد یورو امضاء کرد. این کنسرسیوم متشکل از شرکت‌های توتال فرانسه، سی ان پی سی چین و پتروپارس ایران است و هدف از آن توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی عنوان شده است.

بیشتر بخوانیم:
توتال فرانسه: حتی اگر آمریکا تهران را یکجانبه تحریم کند در ایران می‌مانیم
توتال: به سادگی از قرارداد با ایران صرفنظر نمی‌کنیم

پاتریک پویان پس از امضاء قرارداد گازی با ایران همواره تلاش کرده بود تا در قبال تهدیدهای آمریکا مبنی بر تحریم ایران موضعی قاطع اتخاذ کند. در اوایل ماه نوامبر شرکت توتال اعلام کرد علی‌رغم فشارهای آمریکا برای اعمال تحریم علیه ایران بسادگی حاضر به برهم زدن قرارداد گازی خود با تهران نخواهد بود.

تغییر مواضع مدیر عامل شرکت توتال در حالی صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته از تایید پایبندی ایران به مفاد برجام خودداری کرد. اکنون کنگره آمریکا تا نیمه دسامبر زمان دارد تا درباره بازگرداندن تحریم‌های پیشین علیه ایران تصمیم‌گیری کند.

مطالب مرتبط