Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

روسیه با تصاویر «جعلی» آمریکا را متهم به حمایت از داعش کرده است

روسیه با تصاویر «جعلی» آمریکا را متهم به حمایت از داعش کرده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

وزارت دفاع روسیه روز سه‌شنبه در حساب توییتری خود با انتشار تصاویری آمریکا را متهم به اسکورت نیروهای داعش هنگام خروج از شهر البوکمال در استان دیرالزور کرد. انتشار این تصاویر با واکنش کاربران اینترنتی روبرو شد که وزارت دفاع روسیه را به «جعل» حقیقت متهم کردند.

بر اساس بیانیه وزارت دفاع روسیه، روز نهم نوامبر هواپیماهای بدون سرنشین این کشور ده‌ها کامیون نیروهای موسوم به دولت اسلامی را در شهر البوکمال در حال عقب‌نشینی در محدوده تحت کنترل نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا رصد کردند. این اطلاعیه می‌افزاید که روسیه از نیروهای آمریکایی می‌خواهد تا در یک عملیات مشترک کامیون‌های داعش را منهدم کنند. آمریکا این پیشنهاد را نمی‌پذیرد. این اطلاعیه با تاکید بر اینکه نیروی هوایی روسیه اجازه دخالت در منطقه تحت کنترل نیروهای آمریکایی را نداشته توضیح می‌دهد که نیروهای داعش سپس پرچم خود را به پرچم نیروهای ارتش آزاد سوریه تغییر می‌دهند.

اطلاعیه توییتری وزارت دفاع روسیه در حالی منتشر می‌شود که بتازگی بی‌بی‌سی اخباری را مبنی بر حمایت برخی از سران کرد و عرب مورد حمایت نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از خروج نیروهای داعش از شهر رقه منتشر کرده است.

با این حال درستی این خبر به‌دلیل استفاده از عکس‌های غیرواقعی مورد تردید قرار گرفته است. برخی از کاربران اینترنتی و از جمله تیم «اخبار چالش برانگیز» (CIT) با استناد به تصاویر آرشیوی و بازیهای ویدئویی نشان داده‌اند که این تصاویر با واقعیت ادعا شده از سوی وزارت دفاع روسیه همخوانی ندارند. یکی از عکس‎ها متعلق به یک بازی ویدئویی و دیگر عکس‌ها نیز برگرفته از عکس‌های عملیات‌های سال ۲۰۱۶ در عراق است.

کرملین تاکنون به ادعای جعلی بودن این تصاویر واکنشی نشان نداده است.

این نخستین بار نیست که روس‌ها برای اقدامات تبلیغاتی دست به تغییر عکس می‌زنند. ولادیمیر پوتین در مجموعه‌ای چهار ساعتی از مصاحبه با الیور استون، کارگردان آمریکایی، که در ماه ژوئن پخش شد تصاویری از عملیات‌های نظامی روسیه در خاک سوریه را نشان داد. بعدتر مشخص شد که این عکس‌ها مربوط به عملیات‌هایی از ارتش آمریکا در افغانستان بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستکاری در عکسهای تاریخی؛ از استالین تا خامنه‌ای

گروگانگیری داعش در روستوف؛ نیروهای ویژه روسیه در پی درگیری مرگبار زندانبانان را آزاد کردند

آمریکا ممنوعیت ارائه تسلیحات به گردان آزوف را لغو کرد