جودو؛ دهمین عنوان قهرمانی جهان برای تدی رینر فرانسوی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
جودو؛ دهمین عنوان قهرمانی جهان برای تدی رینر فرانسوی

تدی رینر در نخستین روز از رقابت های جودوی قهرمانی جهان در مراکش مثل همیشه خوش درخشید و دهمین عنوان جهانی را به نام خود ثبت کرد.

این جودوکار فرانسوی که طی هفت سال اخیر در هیچ مبارزه ای شکست نخورده در دور اول رقابت های وزن آزاد قهرمانی جهان مردان حریفی از قرقیزستان را با امتیاز وازاری شکست داد و در دور دوم از سد گورام توشیشویلی گرجستانی، یکی از سخت ترین رقبایش گذشت.

توشیشویلی که عنوان قهرمانی اروپا را یدک می کشد تنها حریفی بود که می توانست در مراکش ترمز رینر را بکشد اما موفق نشد.او همانند رقابت های بوداپست به سختی مقابل تدی رینر ایستاد اما واگذار کردن دوامتیاز وازاری سبب شد تا جدال فینال گونه این دو جودوکار در نهایت به نفع ورزشکار فرانسوی به پایان برسد.

تدی رینر در دور سوم فيصل جاب الله، جودوکار تونسی را به راحتی و با امتیاز های وازاری و ایپون شکست داد. او در یک چهارم نهایی با فن زیبای اوچی ماتا حریف مغولستانی خود، تمولن باتولگا را از پیش رو برداشت و راهی نیمه نهایی شد.

جودوکار افسانه ای فرانسه در نیمه نهایی با امتیاز وازاری از سد اندی گراندای کوبایی، دارنده مدال برنز جایزه بزرگ کانکون گذشت.

داوید دوییه،از قهرمانان جودوی فرانسه در خصوص قابلیت های رینر اینگونه نظر می دهد: « فوق العاده است. هم برای خود تدی رینر و هم برای جودوی فرانسه. از اینکه چنین ورزشکاری در میان ماست بی نهایت خوشحالم. او در هر میدان بین المللی جودوی فرانسه را به اوج می رساند. این بسیار مهم است و به ندرت چنین ورزشکارانی پیدا می شوند. تدی در تاریخ جودوی جهان یک استثناء است.»

حریف رینر در فینال توما نیکیفورف، جودوکاری از بلژیک بود که یکی از بهترین فن های روز نخست مسابقات را در دور اول مبارزات خود مقابل عادل حاجی، ورزشکار کشور میزبان به اجرا درآورد.

تقابل نیکیفوروف، جودوکار وزن منهای ۱۰۰ کیلوگرم با تدی رینر سنگین وزن در فینال رقابت های وزن آزاد قهرمانی جهان همانند رویارویی داوود و جالوت جذاب بود با این تفاوت که اینبار پیروزی از آن جالوت شد. نیکیفوروف تمام سعی خود را برای کنترل تدی رینر به خرج داد اما اعجوبه فرانسوی در نهایت با دو امتیاز وازاری پیروزی را از آن خود کرد.

برغم آنکه تدی رینر در آخرین مبارزه با امتیاز ایپون از تاتامی خارج نشد اما بزرگی کار او در کسب دهمین عنوان قهرمانی کاملا حس شد. تدی رینر پس از کسب این افتخار گفت: «این سبکی کاملا متفاوت از مسابقات بود که بین اوزان ۹۰، منهای ۱۰۰ کیلوگرم و دسته سنگین وزن برگزار شد. بسیار خوشحالم زیرا هرگز در طول زندگی تصور نمی کردم ده بار قهرمان جهان شوم. وقتی جودو را شروع کردم حتی باورم نمی شد که یکبار عنوان قهرمانی جهان را کسب کنم. قهرمانی در وزن آزاد عنوانی بسیار ارزشمند در جودو است و من از بدست آوردن آن بسیار خوشحالم.»