Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بارزانی: آمریکا از برنامه ارتش عراق برای تصرف کرکوک آگاهی داشت

بارزانی: آمریکا از برنامه ارتش عراق برای تصرف کرکوک آگاهی داشت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مسعود بارزانی، رییس ۷۱ ساله اقلیم خودمختار کردستان عراق، در مصاحبه ای با نیوزویک گفت که عملیات اصلی دولت عراق در ماه گذشته برای تصرف کرکوک و سایر مناطق تحت تسلط دولت اقلیم خود مختار کردستان، با آگاهی کامل دولت آمریکا و دولت بریتانیا انجام شد.
ارتش عراق که توسط شبه نظامیان شیعه (حشد الشعبی) حمایت می شود، استان نفت خیز کرکوک را، به طور کامل در ۲۱ ماه اکتبر پس از یک پیشروی سریع و در پی همه پرسی بحث برانگیز در کردستان عراق تصرف کرد. بغداد این همه پرسی را غیرقانونی و مغایر با قوانین دولت مرکزی اعلام کرد.

بارزانی در این مصاحبه گفت: «ما معتقد هستیم که، بله، عملیات تصرف کرکوک تحت رهبری دولت ایران و آگاهی کامل دولت آمریکا و مقامات بریتانیایی اتفاق افتاد».

مسعود بارزانی از مقام ریاست اقلیم خودمختار کردستان و همچنین حزب دموکراتیک کردستان عراق، در اول نوامبر کناره گیری کرده است. اما او همچنان از تصمیم خود برای برگزاری همه پرسی دفاع می کند.

وی در این مصاحبه گفت: «ما معتقد هستیم که زمان بندی خوب بود، زیرا نیروهای دولت بغداد که در حال حاضر سیاست های خود را برای تغییر ساختار جمعیت و شرایط در مناطقی که بر آن تسلط دارند اجرا می کنند، حتی پیش از همه پرسی استقلال، این برنامه و نقشه را برای حمله در ذهن داشتند. آنها از همه پرسی، همچون بهانه ای برای پوشاندن برنامه ی خود علیه مردم عراق استفاده می کنند».

آقای بارزانی در پاسخ به این سوال که آیا روابط بین واشنگتن و اقلیم کردستان عراق از زمان بقدرت رسیدن دونالد ترامپ دچار تغییر شده است، گفت: «با توجه به روابط موجود بین کردستان عراق و کاخ سفید، من نمی توانم بگویم که آیا اکنون روابطی وجود دارد یا نه».

او همچنین گفت که بدون همکاری نیروهای پیشمرگه کردستان، داعش در عراق و به خصوص در موصل، دومین شهر بزرگ عراق «مهار نمی شد و شکست نمی خورد». او در این مصاحبه گفت : «ما انتظارنداریم ببینیم که نیروهای دولت عراق از سلاح هایی – که توسط آمریکا برای جنگ در برابرداعش به آنها داده شده – در برابر شهروندان خود استفاده می کنند. این برای ما یک شگفتی بزرگ بود ».

رییس پیشین اقلیم کردستان گفت که کردها نباید به دنبال تشدید تنش ها با حکومت فدرال بغداد باشند. او در این باره گفت: «سیاست ما پیگیری مذاکرات، پیگیری راه های مسالمت آمیز برای حل اختلافات و پیشگیری از درگیری با دولت عراق است. ما آماده هستیم که تا آنجا که ممکن است از جنگ با ارتش عراق جلوگیری کنیم، تا زمانی که آنها به دنبال تغییر (خودمختاری) موقعیت کردستان نباشند».

در همین حال بانک مرکزی عراق به تمام بانک های خصوصی دستور داده است که تمام شعب خود را در اقلیم کردستان حداکثر تا هفته آینده تعطیل کنند. از قرار معلوم این تصمیم در راستای ممنوعیت خرید و فروش دلار اتخاذ شده است.

بیشتر بخوانید:“بارزانی: انتظار چنین خیانتی را در کرکوک نداشتیم”: http://fa.euronews.com/2017/10/29/kurdistanparliamentapprovesbarzanirequest
“تشدید تنش در اقلیم کردستان پس از اعلام کناره گیری بارزانی”: http://fa.euronews.com/2017/10/30/iraqi-kurdistan-following-barzani-stepping-down
“دادگاه عالی عراق: جدایی هیچ منطقه ای از نظر قانونی امکان پذیر نیست”: http://fa.euronews.com/2017/11/06/iraqs-supreme-court-no-region-or-province-can-secede-from-the-country

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صادرات نفت کرکوک از طریق ترکیه محدود باقی می‌ماند

بغداد در رقابت با اقلیم کردستان، خط لوله نفت کروک-جیهان را بازگشایی می‌کند

حذف سهمیه اقلیت‌ها در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق؛ ترکمان‌ها با فهرست مشترک شرکت می‌کنند