Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اسناد پارادایز: افشای فرار مالیاتی سیاستمداران و فعالان اقتصادی خاورمیانه

اسناد پارادایز: افشای فرار مالیاتی سیاستمداران و فعالان اقتصادی خاورمیانه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نام فرزندان نخست وزیر ترکیه، ملکه پیشین اردن و یک شاهزاده سعودی در میان اشخاصی دیده می شود که بنا به «اسناد پارادایز» در گریزگاه های مالیاتی سرمایه گذاری کرده اند.

شماری از «اسناد پارادایز» (پارادایز پیپرز) نشان می دهد گروهی از شخصیتها و افراد سرشناس با استفاده از شرکت های مستقر در گریزگاه های مالیاتی از پرداخت مالیات فرار کرده اند و یا حتی درصدد پنهان کردن دیگر اقدامات سوال برانگیز خود بوده اند.

این اسناد یک سال پس از «اسناد پاناما» (پاناما پیپرز) منتشر شده است. همانند آن اوراق این مدارک نیز بیانگر سرمایه گذاری افراد سرشناس سیاسی و اقتصادی است. الیزابت دوم، ملکه بریتانیا و ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا از جمله اشخاصی هستند که بنا به اسناد فاش شده در گریزگاه های مالیاتی سرمایه گذاری کرده بودند.

بیشتر بخوانید: اسناد پارادایز: سرمایه‌گذاری‌های بحث برانگیز ملکه بریتانیا، وزیر بازرگانی آمریکا و شریک نخست وزیر کانادا در گریزگاه‌های مالیاتی

در خاورمیانه نیز تعدادی از شخصیتهای مطرح سیاسی و اقتصادی نامشان در این مدارک مطرح شده است.

عربستان سعودی؛ شاهزاده خالد بن سلطان

بنا به اسناد پارادایز شاهزاده خالد بن سلطان بن عبدالعزیز، معاون سابق وزیر دفاع عربستان که از او به عنوان «پدر موشکهای عربستان» نام برده می شود سرمایه گذاری هایی در گریزگاه ها مالیاتی انجام داده بود.

بنا به این اسناد شاهزاده خالد در فاصله بین سالهای ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۴ میلادی دستکم هشت شرکت در جزایر برمودا به ثبت رسانده بود. شماری از کشتی های تفریحی و هواپیمای او به همین ترتیب به ثبت رسیدند. امری که مانع از پرداخت مالیات بابت این کشتی ها و هواپیمای شخصی شده است.

جوناتان کولبر، تاجر اسرائیلی

یکی از محورهای تحقیقات اخیر که منجر به انتشار اسناد پارادایز شد فعالیت های تجاری استفن برونفمن، از نزدیکان جاستین ترودو و جوناتان کولبر، تاجر اسرائیلی بود. او از سال ۱۹۹۱ تاکنون صاحب شرکتی در جزایر کیمن بوده است.

استفن برونفمن و شرکت وابسته به او با اعطای وام به شرکت جوناتان کولبر در جزایر کیمن از پرداخت مالیات فرار می کرده است. این وام ها بدون دریافت بهره به شرکت جوناتان کولبر تعلق گرفتند.

انتظار می رود افشاگری های اخیر به وجهه جاستین تردو، نخست وزیر کانادا خدشه وارد کند. رهبر حزب لیبرال کانادا در جریان کارزا انتخاباتی سال ۲۰۱۳ برای تامین هزینه کارزار خود به استفن برونفمن روی آورده بود.

مضر غسان شوکت، نماینده پیشین پارلمان عراق

مضر غسان شوکت، نماینده پیشین پارلمان عراق یکی از سیاستمداران سنی این کشور است. ایمیل های افشا شده در اوراق پارادایز نشان می دهد شرکت حقوقی «اپل بای» در سال ۲۰۰۸ درخواستی مبنی بر حفظ مبلغی معادل ۱۴۰ میلیون دلار به عنوان سپرده از طرف مضر غسان شوکت و پسرش دریافت کرده بود.

این شرکت حقوقی در سال ۲۰۰۸ شرکت دیگری را برای خانواده شوکت در زیر مجموعه خود به ثبت رساند. هر چند در ظاهر هدف از این جا به جایی مالی انجام امور خیریه بوده است اما نزدیکی مضر غسان شوکت با احمد چلبی، سیاستمدار عراقی برای کارکنان شرکت حقوقی «اپل بای» سوال برانگیز شده بود.

یکی از کارکنان این شرکت در ایمیلی ضمن «مشکوک» توصیف کردن این نقل و انتقالات مالی تنها سود این سرمایه گذاری را فرار از حسابرسی دانسته بود.

مضر غسان شوکت مدعی است که از این نقل و انتقالات مالی سودی به دست نیاورده است. او هر گونه رابطه تجاری و مالی با احمد چلبی را نیز انکار کرده است.

اردن؛ ملکه نور

بنا به اسناد پارادایز همسر ملک حسین، پادشاه سابق اردن و پدر پادشاه کنونی این کشور از ثبت دو شرکت در جزیره جرزی (در دریای مانش) وابسته به بریتانیا سود کسب کرده است. ملکه نور از طریق یکی از شرکت ها درآمد کسب می کرده است.

جزیره جرزی وابسته به بریتانیا است اما بخشی از این کشور یا اتحادیه اروپا محسوب نمی شود.

آگهی

سخنگوی ملکه نور در واکنش به اطلاعات موجود در اوراق پارادایز تاکید کرده است که ملکه نور «همواره» براساس «بالاترین معیارهای اخلاقی و حقوقی و مقرراتی» اموال خود را مدیریت کرده است.

فرزندان نخست وزیر ترکیه

بنا به اسناد پارادایز ارکام و بولنت ایلدیریم، دو فرزند بنعلی ایلدیریم تنها سهامداران دو شرکتی هستند که در جمهوری مالت به ثبت رسیده اند. این دو شرکت در بخش کشتیرانی فعالیت می کنند.
ارکام و بولنت ایلدیریم تاکنون واکنشی به اطلاعات موجود در اوراق پارادایز نشان نداده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصمیم‌های قاطع اروپا برای مبارزه با گریزگاههای مالیاتی

اسناد پارادایز: سرمایه‌گذاری‌های بحث برانگیز ملکه بریتانیا، وزیر بازرگانی آمریکا و شریک نخست وزیر کانادا در گریزگاه‌های مالیاتی

نتیجه مشورت وارث اتریشی با شهروندان؛ حاتم‌بخشی میلیون یورویی به سازمان‌های مردم‌نهاد رسید