زمین لرزه های خفیف و متعدد در کوههای آلپ فرانسه ‎

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
زمین لرزه های خفیف و متعدد در کوههای آلپ فرانسه ‎

در دره «مورین» (vallée de la Maurienne ) واقع در رشته های آلپ از چهار ماه پیش از چهار ماه پیش شاهد زمین لرزه های خفیف است. این دره در منطقه سووآ (Savoie) در خاک فرانسه قرار دارد. دانشمندان می گویند در عرض یکماه ۴۰۰ مورد زمین لرزه خفیف در این منطقه رخ داده است که اکثر آنها را انسان حس نمی کند.

قدرت سه مورد از این زمین لرزه ها سه درجه در مقیاس ریشتر بوده است. اگر قدرت زلزله کمتر از پنج درجه در مقیاس ریشتر باشد، خرابی به بار نمی آید.


از اول تا ۲۷ اکتبر، ۲۶۰ لرزه در دره «مورین» ثبت شده است.

زلزله های خفیفی که نتیجه حرکت گسلها هستند در این منطقه اتفاق غیر معمولی نیست.اما محققان انتظار این تعداد زلزله ناگهانی را نداشتند.

این پدیده در حال افزایش است و باعث نگرانی مردم محلی شده است. محققان ابزارهای اندازه گیری بیشتری را در «دره مورین» کار گذاشته اند تا به علت زمین لرزه ها پی ببرند. آنها همچنین در جلساتی را با حضور متخصصان برای مردم محلی برگزار کرده اند.

فیلیپ گگون، یکی از محققان موسسه بررسی زلزله خیزی کوههای آلپ به یورونیوز می گوید: «پدیده قطعا به تکتونیک (صفحه ای) ارتباط دارد. اما نمی دانیم چرا ناگهان این تعداد زمین لرزه های خفیف رخ داده است.»

وی می افزاید که در گذشته فعالیت های لرزه ای مشابه ای مشاهده شده است. در سال ۲۰۱۲ در اطراف دره اوبای طی دو ماه حدود ۵۰۰۰ زمین لرزه کوچک ثبت شد.
به نظر می رسد شدت لرزه هایی که در مورین حس می شود بیشتر شده است، اما گوئه گن می گوید باید با احتیاط قضاوت کرد و به کار بیشتر نیاز است تا معلوم شود که شدت لرزه ها به بیشترین میزان خود رسیده است یا رو به کاهش است.

او با اشاره به اینکه این منطقه همیشه در خطر ریزش بهمن بوده است می گوید که نمی داند آیا این پدیده ها منجر به سقوط بهمن خواهد شد یا نه. اما اگر شدت زمین لرزه ها بیشتر شود خطر ریزش بهمن هم بیشتر خواهد شد.