تهدید شبه‌نظامیان حوثی به هدف گرفتن فرودگاه‌های عربستان و امارات

تهدید شبه‌نظامیان حوثی به هدف گرفتن فرودگاه‌های عربستان و امارات
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شبه نظامیان حوثی که کنترل پایتخت یمن را در اختیار دارند با تشدید تهدیدها بر ضد عربستان سعودی و امارات متحده عربی اعلام کردند اهدافی را در این دو کشور مورد حمله قرار خواهند داد.

سرهنگ عزیز راشد، سخنگوی ارتش وفادار به حوثی ها دوشنبه شب در صنعا به خبرنگاران گفت که متخصصین نظامی فعال در ارتش قادر به ساخت و توسعه موشک هایی با برد بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر هستند.

او در ادامه ضمن تهدید به اینکه نیروهای ارتش فرودگاه های دو کشور عربستان سعودی و امارات متحده عربی را مورد حمله قرار خواهند داد، حمله به این اهداف را کاملا مشروع توصیف کرد و گفت: «از کلیه مسافران و شرکت های هواپیمایی می خواهیم از حضور در فرودگاه های عربستان و امارات خودداری کنند زیرا این مکان ها در دسترس موشکهای بالیستیک ماست و جزو اهداف حملات نظامی مشروع ما محسوب می شود.»

روز سه‌شنبه همچنین ارتش یمن متحد حوثی‌ها، با برگزاری نمایشگاهی آخرین دستاوردهای خود در بخش توسعه موشکی را معرفی کرد. به گزارش خبرگزاری المسیره، در این نمایشگاه موشک مندب، ساخت یمن برای نخستین بار و با حضور صالح صماد، رئیس شورای عالی سیاسی این کشور رونمایی شد.

تهدید موجود ناشی از بالاگرفتن تنش میان شبه نظامیان حوثی و کشورهای نفت خیز و ثروتمند همجوار با یمن است. این تنش پس از آن میان دو طرف گسترش یافت که شورشیان یمنی در سال ۲۰۱۵ دولت حاکم و به رسمیت شناخته شده از سوی جامعه بین الملل را مجبور به فرار از کشور کردند.

Yemen’s Houthis threaten to torpedo Saudi warships with new ‘underwater missiles’ https://t.co/GAglBMOutspic.twitter.com/katFYr11mI

— RT (@RT_com) November 7, 2017

مناقشه میان دو کشور پس از آن با مداخله نظامی ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان سعودی وارد مرحله تازه ای شد. شلیک موشک بالیستیک به سوی فرودگاه ریاض که مقامات عربستانی و ائتلاف عربی ایران را به دخالت در آن متهم کرده اند سبب شد تا نیروهای ائتلاف کلیه مرزهای یمن را بسته و این حمله را یک اقدام جنگی توصیف کنند.

عربستان سعودی شنبه شب گذشته اعلام کرد یک موشک بالستیک را که از خاک یمن به سوی فرودگاه بین المللی ریاض شلیک شده بود رهگیری و منهدم کرده است. سازمان دیده بان حقوق بشر روز سه شنبه شلیک این موشک را محکوم و آنرا معادل «جنایت جنگی» توصیف کرد.

به گفته سارا لی ویتسون، مدیر این سازمان بشر دوستانه که مقر آن در نیویورک است: «شلیک یک موشک بالستیک به سوی فرودگاهی که ماهیت غیر نظامی دارد نوعی جنایت جنگی محسوب می شود.» وی در ادامه افزود: «با اینحال چنین حمله غیر مشروعی نمی تواند اقدام عربستان را در ایجاد محدودیت در کمک رسانی به یمن و تشدید بحران انسانی در این کشور توجیه کند.»

Yemen: Houthi Strike on Saudi Airport Likely War Crime https://t.co/K1uKkb9t5G

— Human Rights Watch (@hrw) 7 novembre 2017

سازمان ملل متحد نیز از عربستان سعوی خواسته است به مسدود کردن مرزهای یمن که مانع ارسال کمک های بشر دوستانه به این کشور می شود، پایان دهد. این درحالیست که یمن در حال حاضر یکی از شدیدترین بحران های انسانی بر روی کره زمین را تجربه می کند.

ینس لائرک، سخنگوی دفتر امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت: «در پی بسته شدن مرزها که به فرمان ائتلاف تحت رهبری عربستان صورت گرفته، عملیات بشردوستانه متوقف شده است. اگر این کانالهای کمک رسانی باز نشوند عواقب فاجعه باری برای ساکنان منطقه به همراه خواهد داشت.» لایرک در ادامه از نیروهای ائتلاف خواست امکان عبور آذوقه، سوخت و دارو را به داخل یمن فراهم کنند.

بر اساس گزارش ها سازمان ها و نهاد های بشر دوستانه حدود هفت میلیون نفر ساکنان یمن در شرایطی نزدیک به قطحی روزگار سپری می کنند.

“2 million children in #Yemen under the age of 5 are acutely malnourished & at grave risk of dying.” – UNReliefChief</a> <a href="https://t.co/Oq8nJUQ4SR">https://t.co/Oq8nJUQ4SR</a> <a href="https://t.co/V0vHcPLw2E">pic.twitter.com/V0vHcPLw2E</a></p>— UNOCHA (UNOCHA) 7 novembre 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ولیعهد عربستان ایران را به تجاوز نظامی مستقیم متهم کرد

ائتلاف سعودی ایران را به «اعلان ضمنی جنگ» به عربستان متهم کرد

عربستان از انهدام موشک شلیک شده از یمن در نزدیکی ریاض خبر داد