Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ژنرال سیسی: قصد ندارم برای سومین بار رئیس‌ جمهور شوم

ژنرال سیسی: قصد ندارم برای سومین بار رئیس‌ جمهور شوم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر روز دوشنبه اعلام کرد که قصد ندارد دوران ریاست جمهوری خود را به سه دوره افزایش دهد.

او در جریان مصاحبه‌ای با تلویزیون «سی ان بی‌ سی» آمریکا گفت قصد ندارد قانون اساسی مصر را تغییر دهد و قانون «حداکثر دو دورۀ چهارسالۀ ریاست جمهوری» را حفظ خواهد کرد.

او افزود: «به عنوان رئیس جمهور برایم خوشایند نیست که حتی یک روز بیشتر بر خلاف خواست مردم مصر در قدرت باقی بمانم.»

آقای سیسی قول داد که در ماه مارس یا آوریل سال ۲۰۱۸ میلادی انتخابات برای تعیین رئیس جمهوری آینده این کشور را برگزار کند.

قانون اساسی جدید مصر پس از برکناری محمد مرسی تهیه شد و یکی از اهداف آن، محدود کردن قدرت رئیس جمهور بود. بر اساس این قانون، رئیس جمهوری مصر حداکثر می تواند برای دو دورۀ چهارساله بر مسند قدرت باقی بماند.

پیش از این اصلاحات، قانون اساسی این کشور به رئیس جمهور اجازه می‌داد که برای مدت نامحدودی در این مقام باقی بماند. بر همین اساس حسنی مبارک که حکومتش در جریان قیام مردم مصر در سال ۲۰۱۱ میلادی سرنگون شد، به مدت ۳۰ سال بر مسند قدرت بود.

در ماههای اخیر بارها از سوی طرفداران آقای سیسی موضوع تداوم دوران ریاست جمهوری او نیز مطرح شده بود از جمله در ماه فوریه اسماعیل نصرالدین از نمایندگان پارلمان مصر، پیشنهاد افزایش دورۀ ریاست جمهوری به شش سال را مطرح کرد؛ پیشنهادی که با استقبال نمانیدگان پارلمان روبرو نشد.

ژنرال سیسی، وزیر دفاع پیشین مصر در مارس ۲۰۱۴ میلادی از مقام خود در ارتش استعفا داد تا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شرکت کند. او توانست ۹۳ درصد از آرای ریخته شده به صندوق‌ها را از آن خود کند و از ژوئن همان سال به عنوان رئیس جمهور، سکان قدرت را در این کشور در دست بگیرد.

پیش از برگزاری انتخابات سال ۲۰۱۴ میلادی آقای سیسی به این سوال خبرنگار مجله اینترنتی آمریکایی «Slate» که «آیا قصد دارید رئیس جمهور مصر شوید؟» پاسخی نداده بود و درنهایت گفته بود: «نمی توانید فکر کنید که کسی اقتدارگرا نیست.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات مصر؛ برای عبدالفتاح سیسی مشارکت مهمتر از پیروزی است

دولت مصر برخی سایت‌های خبری ایران، قطر و ترکیه را فیلتر کرد

عبدالفتاح سیسی برای سومین‌بار سوگند ریاست‌جمهوری یاد کرد