دادستان کل اسپانیا از دیوان عالی خواست حکم جلب اروپایی پوجدمون را صادر کند

دادستان کل اسپانیا از دیوان عالی خواست حکم جلب اروپایی پوجدمون را صادر کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

۹ تن از مقامات اخراج شدۀ دولت منطقه‌ای کاتالونیا و نمایندگان پارلمان که به شورش، توطئه و سوء‌استفاده از بودجه عمومی متهم هستند، روز پنجشنبه در دادگاه عالی اسپانیا حاضر شدند.

علاوه بر این افراد، کارلس پوجدمون و چهار تن دیگر از مقامات کاتالونیا نیز این احضاریه را دریافت کرده بودند اما از حضور در این جلسه خودداری کردند.

در این جلسه، دادستان کل اسپانیا از دیوان عالی این کشور خواست حکم جلب اروپایی کارلس پوجدمون را صادر کند.

دادستان همچنین خواستار آن شد که هشت نفر از رهبران استقلال طلب کاتالونیا به اتهام نقششان در برگزاری همه‌پرسی استقلال، زندانی شوند.

آقای پوجدمون که اکنون در بلژیک به سر می برد، این محاکمه را یک محاکمه سیاسی توصیف و اعلام کرده است که به مادرید برنمی گردد.

او پیش‌تر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود: «این احضارها بخشی از پرونده سازی‌هایی است که هیچ پایۀ قانونی ندارد و هدف آن تنها مجازات عاملان همه‌پرسی است.»

اختلافات سیاسی میان دولت مرکزی و دولت منطقه‌ای کاتالونیا پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال در اول اکتبر اوج گرفت و اسپانیا درگیر یک بحران سیاسی شد.

دادگاه قانون اساسی، برگزاری این همه‌پرسی را غیرقانونی اعلام کرد و هفته گذشته نیز ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا با رای موافق سنا، خودمختاری این منطقه را لغو و دولت و پارلمان محلی را منحل کرد و مادرید کنترل و ادارۀ مستقیم بارسلون را در اختیار گرفت.

وکیل بلژیکی آقای پوجدمون روز پنجشنبه اعلام کرد که اگرچه موکلش در دادگاه عالی اسپانیا حضور نخواهد یافت اما با مقامات اسپانیا و بلژیک همکاری خواهد کرد.

پل بوکارت، وکیل آقای پوجدمون گفت: «اکنون فضای خوبی حاکم نیست و به همین دلیل بهتر است کمی فاصله بگیریم. اگر آنها {مقامات اسپانیا} بخواهند، آقای پوجدمون آماده است تا با دستگاه قضایی اسپانیا و بلژیک همکاری کند.»

آقای پوجدمون پیش‌تر گفته بود که اگر او و همکارانش تضمین‌هایی دربارۀ یک محاکمه منصفانه دریافت کنند، او آماده است که به کشورش برگردد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه عالی اسپانیا مقامات جدایی‌طلب کاتالونیا را احضار کرد

پیشنهاد اعطای پناهندگی بلژیک به رهبرکاتالونیا غیرقانونی است

دادستان کل اسپانیا خواستار طرح اتهام «شورش» علیه رهبران کاتالونیا شد