میانمار و بحران روهینگیا؛ نخستین بازید آنگ سان سوچی از راخین

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
میانمار و بحران روهینگیا؛ نخستین بازید آنگ سان سوچی از راخین

آنگ سان سوچی، رهبر حزب حاکم میانمار، برای اولین بار، پس از آغاز موج جدید خشونت ها در روهینگیا وارد استان راخین شد. وی در جریان سفر ناگهانی و یک روزه، از سیتوِه، مرکز این استان دیدن می کند. به گفتۀ زاوهتای، سخنگوی آنگ سان سوچی، وی از منطقه مرزی موآنگداو، که شاهد خروج بیشترین شمار مسلمانان روهینگیایی بوده، بازدید کرده است.

آنگ سان سوچی که امروزه عملا رهبر میانمار محسوب می شود و برنده جایزه صلح نوبل است به دلیل عدم مهار خشونت ها و مقابله با آنچه که سازمان ملل متحد آن را پاکسازی قومی می خواند با انتقادهای گسترده ای در سطح جهان مواجه شده است.

بیش از ششصد هزار نفر از مردم روهینگیا از ماه اوت گذشته از خشونت ها و عملیات ضد شورش ارتش این کشور که به باور بسیاری «وحشیانه» بوده است، به بنگلادش گریخته اند.

پناهندگان در بنگلادش می گویند که ارتش میانمار خانه هایشان را به آتش کشیده است ولی دولت میانمار ادعا می کند که عامل این خشونت ها شبه نظامیان روهینگیا هستند.

آنگ سان سوچی در ماه گذشته با هدف کمک و اسکان مجدد آوارگان دراستان راخین، پروژه ی جدیدی را راه اندازی کرد. او متعهد شد تا به پناهندگانی که بتوانند ثابت کنند که ساکن میانمار هستند، اجازه ی بازگشت بدهد. با این وجود، هزاران نفر از آوارگان همچنان به بنگلادش فرار می کنند.

دولت و ارتش میانمار، گروه ستیزه جو به نام «ارتش آزادیبخش آراکان روهینگیا» (Arakan Rohingya Salvation Army) را متهم به ایجاد ناآرامی ها در استان راخین می کنند.

بیشتر بخوانید:
عفو بین الملل: سرکوب روهینگیا در میانمار جنایت علیه بشریت است
گزارش سازمان ملل در مورد پناهجویان روهینگیا به درخواست میانمار پس گرفته شد