Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رهبر ایران: هر چه کوتاه بیاییم آمریکا جری‌تر می‌شود

رهبر ایران: هر چه کوتاه بیاییم آمریکا جری‌تر می‌شود
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز پنجشنبه گفت که آمریکا به معنای واقعی کلمه «دشمن» است و «خباثت» می کند. آقای خامنه‌ای که در آستانه روز ۱۳ آبان برای جمعی از دانش آموزان و دانشجویان سخنرانی می‌کرد، آمریکا را متهم کرد که برای خراب کردن نتیجه مذاکرات هسته‌ای و برجام «نهایت خباثت» را عمل می کنند.

۱۳ آبان در ایران روز دانش آموز خوانده می شود. از آنجا که این روز سالگرد تسخیر سفارت آمریکا در ایران هم هست، در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران آن را روز مبارزه با استکبار جهانی نیز می‌خوانند.

رهبر ایران به همین مناسبت ضمن یادآوری دشمنی ایران با آمریکا همچنین از کسانی که خواستار کوتاه آمدن در برابر آمریکا هستند انتقاد کرد و گفت: «بعضی تصور می کنند که [باید] کوتاه بیاییم در مقابل آمریکا؛ [اما] هرچه کوتاه بیاییم، آنها جری‌تر می شوند. راهش مقابله است، راهش مواجهه است، راهش ایستادگی است.»

«اعتماد» مصدق به آمریکا

آقای خامنه‌ای ضمن انتقاد از کسانی که خواستار نرمش در برابر آمریکا هستند، مصدق را نمونه کسانی برشمرد که به آمریکا «اعتماد» کرده و «امید بسته‌اند» ولی آمریکا به آنها «رحم نکرده است».

وی در این زمینه گفت: «دکتر مصدق برای اینکه بتواند با انگلیسی‌ها مبارزه کند و در مقابل انگلیس‌ها بایستد به خیال خودش، رفت سراغ آمریکایی‌ها. با آنها ملاقات، مذاکره و اعتماد کرد. کودتای بیست و هشتم مرداد نه به وسیله انگلیس، که به وسیله آمریکا در ایران انجام گرفت، علیه مصدق. یعنی حتی به امثال مصدق هم اینها راضی نیستند.»

وی در ادامه افزود که آمریکایی‌ها بیشتر یک «نوکر، سرسپرده و توسری خور» مثل محمدرضا پهلوی، شاه سابق ایران می خواهند.

واکنش به سخنان ترامپ

رهبر ایران همچنین به سخنان اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در تشریح رویکرد این کشور در قبال ایران واکنش نشان داد. وی این سخنان را «ابلهانه» خواند و گفت: «همین اواخر رئیس دولت آمریکا گفت ملت ایران، ملت تروریست است. شما ببینید چقدر این نگاه، نگاه ابلهانه‌ای است. یک ملت را می‌گویند تروریست؟ نمی‌گوید رهبر تروریست است، نمی گوید دولت تروریست است؛ میگوید ملت ایران تروریستند. این دشمنی نیست؟»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روایت هفتادسال پیش آسوشیتدپرس از روز کودتا علیه مصدق؛ متن کامل خبری که از تهران به جهان مخابره شد

چالش‌های پیش‌روی دبیر کل جدید ناتو؛ از بازگشت ترامپ تا تهدیدات چین و روسیه

ترامپ یا بایدن؟ چینی‌ها کدام‌یک را ترجیح می‌دهند؟