Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نخست وزیر سابق قطر: احتمالا سلاح‌های ارسالی به سوریه به دست النصره رسیده است

نخست وزیر سابق قطر: احتمالا سلاح‌های ارسالی به سوریه به دست النصره رسیده است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نخست وزیر سابق قطر اعتراف کرد که بخشی از کمک های نظامی ارسال شده برای مخالفان سوری ممکن است منحرف شده و به اشتباه به دست گروه‌های دیگر افتاده باشد.

حمد بن جاسم آل ثانی، نخست وزیر و وزیر خارجه سابق قطر در گفتگویی صریح و بی پرده با شبکه تلویزیونی عرب زبان قطرTV، ضمن تشریح شرایط حاکم بر آغاز مناقشه سوریه، به افشای بخشی از جزئیات حمایت‌های خارجی از شورشیان مخالف دولت بشار اسد پرداخت.

این مسئول بلند پایه سابق قطری در این گفتگوی تلویزیونی اعلام کرد اوایل بحران سوریه (سال ۲۰۱۱) برای ملاقات و گفتگو با ملک عبدالله، پادشاه وقت عربستان به ریاض سفر کرده بود. وی در ادامه تصریح کرد کشورش به همراه ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی بر سر حمایت از نیروهای ضد اسد اتفاق نظر داشتند. این درحالیست که قطر اخیرا از سوی عربستان سعودی و متحدانش به حمایت از تروریسم متهم شده است.

بر اساس این گفتگو، ملک عبدالله در این ملاقات به نخست وزیر قطر تضمین می دهد که عربستان از خط مشی در پیش گرفته شده توسط دوحه در این پرونده حمایت می کند. پس از آن قطر به پایگاهی برای مخالفان سوری بدل شد و تشکلی موسوم به «اتئلاف ملی برای انقلاب و نیروهای مخالف سوریه» از نوامبر ۲۰۱۲ در این کشور موجودیت یافت. این حرکت در واقع موضع دوحه در حمایت از شورشیان سوری را رسمیت بخشید. در همین زمان بشار اسد جنبش اپوزیسیون را با توجه به حمایت های بیرونی به عنوان یک اعلان جنگ واقعی از خارج کشور توصیف کرد.

ملک عبدالله همچنین در دیدار با نخست وزیر سابق قطر ضمن تمجید از هماهنگی کامل ریاض و دوحه، حمایت کامل خود را از قطر برای برعهده گرفتن مسئولیت کامل کمک رسانی به شورشیان اعلام کرده است. حمد بن جاسم آل ثانی در این گفتگو بدون اشاره به نوع محتویات کمک های ارسالی تصریح کرد «هرآنچه برای شورشیان در سوریه در نظر گرفته شده بود از طریق ترکیه، نیروهای آمریکایی و قطر به این کشور ارسال می شد.»

نخست وزیر سابق قطر همچنین اعلام کرد در جریان این عملیات ممکن است اشتباهاتی صورت گرفته و بخشی از کمک ها به دست گروه‌های مورد نظر نرسیده باشد. وی در عین حال با صراحت گفت که گروه دولت اسلامی (داعش) نمی‌تواند در این میان جزو نیروهایی باشد که به اشتباه مورد حمایت قرار گرفته‌اند اما احتمال برقراری ارتباط با جبهه نصرت، گروه تروریستی وابسته به القاعده وجود دارد که وی شخصا در جریان آن قرار نداشته است.

جبهه نصرت در بهار سال ۲۰۱۶ نام خود را به جبهه فتح شام تغییر داد و با اجازه ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده، جدایی خود از این سازمان را اعلام کرد.

حمد بن جاسم آل ثانی در ادامه تاکید کرد کشورش به محض آنکه جبهه نصرت از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد به عنوان یک گروه تروریستی لقب گرفت کلیه ارتباط خود را با این گروه قطع کرد. با این وجود این مسئول سابق قطری به نوع و ماهیت ارتباطی که میان دو طرف وجود داشت اشاره ای نکرد.

بعد ربع مليون شهيد! .. #حمد_بن_جاسم: #سوريا كانت “صيدة”.. و تهاوشنا عليها! (يقصد #قطر و #السعودية) pic.twitter.com/g8QzbJo5oG

— م. ناصر العيدان (@Nasser_Aleidan) 30 octobre 2017

او با اشاره به هدف نهایی «آزادسازی سوریه» که اعضای مختلف اتئلاف بین المللی به رهبری آمریکا تضمین پیگیری آن را داده بودند، افزود: «ما برای صیدی می جنگیدیم. حال که این صید از دست رفته، ما باز هم می جنگیم.»

حمد بن جاسم آل ثانی در واکنش به سوالی راجع به کنار رفتن بشار اسد که از دیرباز به عنوان اولویت ائتلاف برای یافتن هرگونه راه حل مناقشه مطرح بود با لحنی تلخ پاسخ داد و تاکید کرد متحدان سابق از این پس حفظ رئیس جمهوری سوریه را مد نظر دارند. وزیر خارجه سابق قطر در پایان اینگونه نتیجه گرفت: «اگر می گویید بشار اسد بماند، حرفی نیست، بماند. ما خواهان انتقام گرفتن از وی نیستیم. اما ما و شما [متحدان سابق قطر] پیشتر در یک سنگر بودیم. من با تغییر موضع، اگر فکر می‌کنیم که اشتباه می‌کردیم، مشکلی ندارم. اما حداقل باید شرکا را در جریان گذاشت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس ایتالیا ۱۰ نفر را به اتهام تامین مالی «جبهه النصره» دستگیر کرد

بشار اسد «سلطان فرامرزی مواد مخدر»؛ نگرانی اروپا از گسترش تجارت کاپتاگون به قاره سبز

تفریح ​​در فضاهای سرپوشیده و روباز در قطر، از صخره‌نوردی تا پارکور