Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نمایندگان پارلمان اروپا به موگرینی: فروش اسلحه به عربستان را ممنوع کنید

نمایندگان پارلمان اروپا به موگرینی: فروش اسلحه به عربستان را ممنوع کنید
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اتحادیه اروپا تحت فشار جدی است تا در واکنش به جنگ ویرانگر یمن که حدود ۲۰ میلیون انسان را نیازمند کمکهای فوری و بشردوستانه کرده است، فروش اسلحه به عربستان سعودی را ممنوع کند.

رهبران چهار حزب سیاسی قدرتمند در پارلمان اروپا یعنی سوسیالیستها، لیبرال‌ها، اتحاد چپهای اروپا و حزب سبز که در مجموع اعضای آنها ۴۸ درصد از کل نمایندگان پارلمان اروپا را تشکیل می دهند، از فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواسته‌اند تا طرح تحریم فروش سلاح به عربستان سعودی را در دستور کار شورای وزیران اتحادیه اروپا قرار دهد.

نمایندگان پارلمان اروپا در نامه‌ای به خانم موگرینی، اعضای این اتحادیه را به دلیل فروش اسلحه به عربستان سعودی متهم به نقض قوانین اتحادیه اروپا کرده‌اند. منظور این نمایندگان، نقض قانون کنترل صادرات تکنولوژی و تجهیزات نظامی مصوب دسامبر سال ۲۰۰۸ میلادی است.

خانم موگرینی این حق را دارد که طرح تحریم فروش اسلحه را در شورای وزیران اتحادیه مطرح کند اما برای تصویب و اجرای آن، نیازمند حمایت تمام کشورهای عضو از جمله بریتانیا به عنوان یکی از بزرگترین صادر کنندگان اسلحه به عربستان است. بریتانیا پیش از این نیز با تصویب هر قانونی در سطح اتحادیه اروپا برای ممنوعیت فروش اسلحه به عربستان سعودی مخالفت کرده بود.

بنا بر اعلام سازمان ملل متحد از آغاز بمباران یمن توسط عربستان سعودی در مارس ۲۰۱۵ میلادی تا کنون دستکم ۱۰ هزار نفر کشته، ۲۱۰۰ نفر به دلیل ابتلا به وبا جان باخته و هزاران نفر نیز هر هفته به دلیل نبود امکانات بهداشتی و آب آشامیدنی، بیمار می‌شوند و زندگی خود را از دست می‌دهند.

بودیل والرو، نماینده پارلمان اروپا و عضو حزب سبز می گوید: «اتحادیه اروپا نمی تواند به فروش اسلحه به عربستان ادامه دهد. ما ارزش‌های مشترک اروپایی و موضع مشخصی در موضوع فروش اسلحه داریم. ما نباید به فروش اسلحه به کشوری ادامه دهیم که به قوانین انسانی و حقوق بشر احترام نمی گذارد.»

بر اساس آخرین گزارش اتحادیه اروپا در موضوع صادرات اسلحه، ۱۷ کشور عضو این اتحادیه به کشورهای حاشیه خلیج فارس اسلحه می فروشند و فرانسه و بریتانیا در سال ۲۰۱۵ میلادی بزرگترین فروشندگان اسلحه به عربستان سعودی بوده اند.

پارلمان اروپا پیش از این در فوریه سال ۲۰۱۶ میلادی و همچنین در سپتامبر سال جاری در قطعنامه‌هایی نمادین به تحریم تسلیحاتی عربستان سعودی رای داده بود اما دولتهای عضو که اهرم‌های اصلی سیاست خارجی این اتحادیه هستند، درخواستها برای اقدام عملی برای منع فروش اسلحه به ریاض را نادیده گرفته‌اند.

خانم موگرینی به عنوان رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا می تواند موضوع ممنوعیت فروش اسلحه به عربستان سعودی را در دستور کار نشست وزیران خارجه کشورهای عضو قرار دهد اما از آنجا که تصویب تحریم تسلیحاتی نیازمند یک توافق سیاسی است که با همراهی شورای اروپا حاصل می‌شود و در حال حاضر امیدی برای رسیدن به چنین توافقی نیست، او نیز تمایلی به این کار ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شهروندان اروپا همچنان از اتحادیه اروپا حمایت می کنند

کدام کشورهای اروپایی به عربستان سعودی سلاح می فروشند؟

تیلرسون بار دیگر به عربستان سعودی سفر کرد