تیلرسون بار دیگر به عربستان سعودی سفر کرد

تیلرسون بار دیگر به عربستان سعودی سفر کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز شنبه برای دومین بار طی چند ماه گذشته جهت گفتگو با مقامات عربستانی وارد ریاض شد.

او قرار است در این سفر ضمن تلاش برای حل بحران موجود میان عربستان و قطر، با عادل الجبیر، همتای عربستانی خود در باره کاهش نفوذ ایران در منطقه به خصوص در عراق بحث و تبادل نظر کند.

#RexTillerson returns to #SaudiArabia as #Qatar row simmers https://t.co/uC2Twa1Mappic.twitter.com/eu59Y9Nws5

— The Straits Times (@STcom) October 21, 2017

آقای تیلرسون در همین راستا روز یکشنبه در نخستین نشست کمیسیون هماهنگی عربستان و عراق شرکت خواهد کرد. کارشناسان برگزاری این نشست را یکی از نشانه های گرم شدن روابط میان ریاض و بغداد توصیف کرده اند.

این در حالیست که منابع دولتی در واشنگتن همچنین از سفر قریب الوقوع استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا به خاورمیانه خبر داده اند.

به گزارش این منابع، آقای منوچین در این سفر که از ۲۵ تا ۳۰ اکتبر به طول خواهد انجامید به ترتیب با سفر به عربستان، اسرائیل، امارات متحده عربی و قطر با مسئولان این کشورها در باره حمایت مالی ایران از تروریسم گفتگو خواهد کرد.

Combatting #terrorism financing is top item for stevenmnuchin1</a> Middle East trip, according to <a href="https://twitter.com/USTreasury?ref_src=twsrc%5Etfw">USTreasury. pic.twitter.com/3vAKIKdlJD

— Steve Herman (@W7VOA) October 20, 2017

استیون منوچین که در این سفر دوره ای سیگال ماندلکر، معاون خود در امور اطلاعاتی و تروریسم را به همراه خواهد داشت در بیانیه ای اعلام کرده است که در طول این سفر راهبرد جدید دولت ترامپ برای مقابله با نفوذ ایران که به اعتقاد وی بر هم زننده ثبات در منطقه است را با شرکای خاورمیانه ای آمریکا در میان خواهد گذاشت.

دونالد ترامپ هفته گذشته ضمن امتناع از تایید توافقنامه هسته ای ایران با پنج قدرت جهانی و متهم کردن تهران به نقض روح برجام، آنرا بدترین به عنوان یکی از بدترین توافق های صورت گرفته ارزیابی کرد.

رئیس جمهوری آمریکا با تهدید به خروج از این توافقنامه از نمایندگان کنگره و نیز امضاء کنندگان برجام خواسته است قاطعیت بیشتری نسبت به تهران از خود نشان دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتقاد وزیر خارجه آمریکا از عربستان و همپیمانانش در بحران قطر

آمریکا به عربستان سامانه دفاع موشکی تاد می‌فروشد

رئیس جمهوری اوکراین وارد عربستان شد؛ گفتگوهای صلح زلنسکی و بن‌سلمان در ریاض