Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مشارکت پایین شهروندان در دومین انتخابات ریاست جمهوری کنیا

مشارکت پایین شهروندان در دومین انتخابات ریاست جمهوری کنیا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بیش از ۶.۵۵ میلیون کنیایی روز پنجشنبه و برای دومین بار طی حدود سه ماه گذشته در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شرکت کردند.

نزدیک به ۲۰ میلیون نفر از جمعیت حدودا ۳۸ میلیون نفری کنیا واقع در شرق آفریقا واجد شرایط رای‌دهی هستند و بنا بر اعلام وافولا چبوکاتی، رئیس کمیسیون انتخابات این کشور، در انتخابات دوم تنها ۳۴.۵ درصد از کل جمعیت دارای شرایط رای‌دهی شرکت کرده‌اند.

نتایج اولین انتخابات کنیا که ۸ اوت و با شرکت ۸۰ درصد واجدین شرایط برگزار شد درنهایت به دلیل اعتراضات گسترده مردمی و رهبر مخاالفان دولت و درنهایت رای دیوان عالی این کشور باطل شد.

در انتخابات امسال رقابت اصلی میان دو نامزد یعنی اوهورو کنیاتا، رئیس جمهوری ۵۵ ساله که در سودای دومین دور ریاست‌جمهوری است و رایلا اودینگا، رهبر مخالفان او است.

در پایان انتخابات ۸ اوت آقای کنیاتا با کسب ۵۴.۲۷ درصد آراء به عنوان پیروز انتخابات اعلام شد و رقیب او رایلا اودینگا نیز ۴۴.۷۴ آراء را به دست آورد اما دادگاه عالی این کشور در اول سپتامبر و به دلیل تقالبات گسترده، حکم به باطل شدن نتایج این انتخابات داد و اعلام کرد که انتخابات جدید پس از ۶۰ روز برگزار خواهد شد.

شهروندان کنیا روز گذشته در حالی به پای صندوق‌های رای رفتند که رایلا اودینگا، رهبر مخالفان دولت بار دیگر شرکت در این انتخابات را تحریم و اعلام کرده بود که کمیسیون انتخابات نتوانسته است هیچکدام از افراد کلیدی را که باعث ایجاد تقلب در اولین انتخابات شده بودند، تغییر دهد. آقای اودینگا پیش از این نیز سه بار در سال‌های ۱۹۹۷، ۲۰۰۷ و ۲۰۱۳ میلادی نامزد انتخابات ریاست جمهوری این کشور شده بود اما هر بار شکست خورده بود.

برگزاری انتخابات دوم در روز پنجشنبه نیز با تنش‌ها و درگیری‌های بسیاری همراه بود و دستکم چهار کشته و دهها زخمی بر جای گذاشت و به دلیل شدت خشونتها، کمیسیون انتخابات رای گیری را در چهار شهر در غرب این کشور، یک روز به تعویق انداخت.

در برخی از شهرها در جریان درگیری میان پلیس و متعترضان به برگزاری این انتخابات، نیروهای پلیس از گاز اشک اور استفاده کردند. برخی از ایستگاههای رای گیری نیز پس از افزایش خشونتها بسته شد.

با توجه به تحریم این انتخابات توسط رهبر اصلی مخالفان دولت، به نظر می رسد بار دیگر اوهورو کنیاتا به عنوان رئیس جمهوری این کشور انتخاب شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برملا شدن راز قاتل زنجیره‌ای در معدن؛ مرد ۳۳ ساله ۴۲ زن را طی دو سال کشت

آتش اعتراضات خیابانی به لایحه افزایش مالیات در کنیا بالا گرفت

درگیری مرگبار در کنیا؛ معترضان به افزایش مالیات به مجلس یورش بردند و خواهر ناتنی اوباما زخمی شد