تدارک ارتش عراق برای بازپس گیری آخرین مناطق تحت کنترل داعش

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تدارک ارتش عراق برای بازپس گیری آخرین مناطق تحت کنترل داعش

ارتش عراق روز چهارشنبه در بیانیه‌ای نظامی، از آغاز قریب الوقوع حمله‌ای جدید برای آزادسازی آخرین مناطق تحت اشغال داعش در خاک این کشور خبر داد.

نواحی مرزی غرب عراق و مجاور خاک سوریه، از جمله شهرهای «القائم» و «راوه»، آخرین سرزمینهای تحت کنترل داعش در خاک عراق هستند.

ارتش عراق همچنین روز چهارشنبه اعلامیه هایی حاوی این پیام که «نیروهای امنیتی کشورتان برای آزادیتان خواهند آمد» را روی مناطق تحت اشغال داعش در غرب این کشور پخش کردند.

نیروهای داعش در این نقطه مرزی، بخش هایی از خاک سوریه را نیز در اشغال دارند و در حال حاضر برای حفظ سلطه خود بر این مناطق اشغالی، در حال جنگ با دو گروه مختلف هستند. یکی از این دو گروه، ائتلاف کردها با پشتیبانی ایالات متحده آمریکا و گروه دوم، ارتش دولت مرکزی سوریه برخوردار از حمایت ایران و روسیه است.

کاهش قدرت داعش در عراق بویژه پس از سقوط موصل در ماه ژوییه آغاز شد. موصل در ژوئن سال ۲۰۱۴ میلادی (سه سال پیش از این) به کنترل نیروهای داعش درآمد و سرانجام با اجرای عملیات نظامی بزرگی که از حمایت ائتلاف بین المللی برخوردار بود و ۹ ماه طول کشید، در ژوییه امسال آزاد شد.

این گروه اسلامگرای افراطی، هفته گذشته کنترل شهر رقه در سوریه را نیز از دست داد. این شهر که پایتخت داعش در سوریه محسوب می شد، سه سال پیش به اشغال داعش درآمد و سرانجام در ماه اوت گذشته آزاد شد.