Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

واکنش بغداد به تیلرسون: هیچ کس حق دخالت در امور داخلی عراق را ندارد

واکنش بغداد به تیلرسون: هیچ کس حق دخالت در امور داخلی عراق را ندارد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک روز پس از آنکه رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری در ریاض، شبه نظامیان عمدتا شیعه موسوم به حشد شعبی (بسیج مردمی) در عراق را وابسته به سپاه پاسداران ایران دانست و از آنها خواست که به کشور خود باز گردند، دفتر ویژه حیدر عبادی نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای به نقل از یک مقام نزدیک به او این درخواست تیلرسون را رد کرد.

به گزارش رویترز، در این بیانیه همچنین آمده است که «نیروهای حشد شعبی میهن دوستان عراقی هستند و هیچ کس حق دخالت در امور داخلی این کشور را ندارد.»

وزیر امور خارجه آمریکا که روز یکشنبه ۲۲ اکتبر (۳۰ مهرماه) و در جریان دیدار از عربستان سعودی در یک نشست خبری مشترک با عادل جبیر وزیر خارجه این کشور سخن می‌گفت، بر لزوم خارج شدن نیروهای ایرانی و دیگر کشورها از عراق پس از آزاد سازی منطق تحت کنترل داعش تاکید کرد.

آقای تیلرسون سپاه پاسداران را به سازماندهی و حمایت گروه های شبه نظامی و نابودی منطقه متهم کرد و از این گروه‌ها بویژه حشد شعبی خواست تا مناطق خارج شده از اشغال داعش در عراق را برای اداره و بازسازی به مردم این مناطق بسپارند.

در دیدار رکس تیلرسون از ریاض، حیدر عبادی نیز حضور داشت و یکی از هدف‌های عمده این دیدار سه جانبه، تقویت روابط عراق با عربستان سعودی و شرکت ریاض در بازسازی مناطق آزاد شده از سلطه داعش در عراق بود. در این ارتباط قرار است شورایی برای هماهنگی روابط دو کشور نیز تشکیل شود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در واکنش به سخنان رکس تیلرسون و با اشاره به نیروهای حشد شعبی گفت: «آنها در خانه های خود هستند و منتظر دستور کسی هم نبوده و نخواهند بود. چراکه اگر تاکنون منتظر دستور تیلرسون و دولت آمریکا بودند امروز ما داعش را در بغداد و اربیل داشتیم.»

بیشتر بخوانید:
پاسخ ظریف به تیلرسون: اگر ایران نبود، داعش هم اکنون در دمشق و بغداد و اربیل بود

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک شبه نظامیان عراقی نزدیک به ایران به نیروهای سوری تحت حمایت آمریکا

عراق خواستار پایان ماموریت هیات مساعدت سازمان ملل تا پایان سال ۲۰۲۵ شد

مجلس عراق قانون مجازات ۱۵ سال زندان برای همجنسگرایی را تصویب کرد