Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیش نویس قانون جدید سنای آمریکا: شرطهای سخت برای ایران

پیش نویس قانون جدید سنای آمریکا: شرطهای سخت برای ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در پیش نویس قانونی که در راستای اعلام اخیر دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا مبنی بر عدم تایید توافق هسته ای با ایران تنظیم شده، شروط سختگیرانه جدیدی گنجانده شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، بازگشت سریع به تحریمها در صورت اقدام ایران به آزمایش موشکهای بالستیک قادر به حمله کلاهکهای نظامی یا خودداری تهران از بازدید بازرسان هسته ای، از جمله شرایط مذکور است.

مخالفان این پیش نویس که توسط باب کورکر و تام کاتن، دو سناتور جمهوریخواه و با حمایت دولت دونالد ترامپ تنظیم شده است، می گویند که چنین قانونی در صورت تصویب، ناقض توافق بین المللی هسته ای خواهد شد که دو سال پیش بین ایران و پنج قدرت جهانی به امضا رسید.

به گزارش رویترز، این پیش نویس در روز سیزدهم ماه اکتبر جاری که آقای ترامپ اعلام کرد توافق با ایران را تایید نمی کند، در دست تدوین بود. وی در آن روز گفت از کنگره خواهد خواست پیش نویسی را برای اعمال تدابیر سختگیرانه تر علیه ایران، تنظیم کند.

پس از آن، سناتور کورکر برای جلب رای بیشتر، با تعدادی از سناتورهای حزب دموکرات نیز ملاقات کرد. این سناتورها تاکید کرده اند که دولت آمریکا قبل از هرگونه تغییری در شرایط توافق، باید با هم پیمانان اروپایی خود که این قرارداد را امضا کرده اند، همکاری کند.

آلمان، بریتانیا و فرانسه و نیز اتحادیه اروپا که همراه روسیه و چین، عضو توافق هسته ای موسوم به برجام هستند، هشدار داده اند که طرح آقای ترامپ می تواند باعث ایجاد شکاف بین ایالات متحده و اروپا شود و به اعتبار جهانی آمریکا صدمه خواهد زد.

سناتور کورکر که رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکاست، هفته پیش گفته بود که دولت آقای ترامپ باید در مورد سیاستهای ایران با هم پیمانان اروپایی خود همکاری نزدیک داشته باشد.

در پیش نویس قانون جدید که در واقع متمم پیشنهادی برای قانون «بررسی توافق هسته ای ایران» مصوبه سال ۲۰۱۵ میلادی است، بر موارد ارزشیابی میزان تعهد ایران به توافق هسته ای افزوده شده و نکاتی از موضوعات بازرگانی گرفته تا تاکید بر عدم استفاده از هواپیماهای مسافربری تحت لیسانس ایالات متحده برای مقاصدی خارج از هوانوردی غیرنظامی را در بر می گیرد.

در صورت تصویب قانون جدید، اگر روشن شود که ایران قادر است ظرف یک سال جنگ افزار هسته ای تولید کند، تحریمها علیه این کشور مجددا «بلافاصله» اعمال خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

ترامپ: پایبندی ایران به برجام را تایید نمی کنیم؛ علیه سپاه تحریم های شدیدی اعمال می کنیم

استراتژی ترامپ درباره ایران: تشدید نظارت بر توافق هسته‌ای، بازرسی از مراکز نظامی و افزایش فشار بر سپاه

گزارش اختصاصی یورونیوز از تهران: با سخنان ترامپ چیزی عوض نشد

جنگ لفظی بین ترامپ و سناتور کورکر

از سوی دیگر، موضوع ایران در سنای ایالات متحده آمریکا به دلیل حملات اخیر دونالد ترامپ به سناتور کورکر، پیچیده تر شده است. آقای ترامپ این سناتور جمهوریخواه را برای توافق هسته ای که در زمان باراک اوباما، رییس جمهوری دموکرات تصویب شد، به باد انتقاد گرفت در حالی که آقای کورکر و سایر سناتورهای جمهوریخواه در آن زمان با آن مخالفت کرده بودند.

آگهی

در پاسخ به این انتقاد، آقای کورکر گفت که رییس جمهوری نتوانسته است در قامت ریاست جمهوری ظاهر شود و او را عامل بر هم خوردن روابط بین المللی مهم دانست.

همچنین دراین باره:

سناتور باب کورکر: ترامپ آمریکا را به سوی جنگ جهانی سوم می‌کشاند

پس از باب کورکر، جف فلیک هم به صف جمهوریخواهان منتقد ترامپ پیوست

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرتاب پرچم روسیه به سمت ترامپ در ساختمان کنگره

ترامپ: آمریکا در رویکرد خود نسبت به ایران احتیاجی به همراهی اروپایی ها ندارد

انتقادهای اوباما و بوش از سیاست‌های دولت دونالد ترامپ