انتقادهای اوباما و بوش از سیاست‌های دولت دونالد ترامپ

انتقادهای اوباما و بوش از سیاست‌های دولت دونالد ترامپ
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

باراک اوباما و جرج دبلیو بوش، روسای جمهوری پیشین دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا در دو سخنرانی جداگانه سیاست‌های دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی این کشور را مورد انتقاد قرار دادند و از اختلافات عمیق در ایالات متحده ابراز نگرانی کردند.

آگهی

آقای اوباما با حضور در کارزار انتخاباتی فیل مورفی نامزد دموکرات‌ها برای فرمانداری ایالت نیوجرسی بدون اینکه مستقیما از دونالد ترامپ نام ببرد به انتقاد از سیاست های دولت پرداخت.

وی گفت: «ما سیاست‌های تفرقه آمیز را رد می کنیم. ما سیاست‌های مبتنی بر ترس را رد می کنیم. ما از سیاست‌هایی حمایت می‌کنیم که همه را به حساب می آورد و برای هر کسی شانسی در نظر می گیرد. سیاست‌هایی که برای همه شان و ارزش در نظر بگیرد، سیاستی مبتنی بر امید.»

چهل و چهارمین رئیس جمهوری آمریکا همچنین در انتقاد از دولت آقای ترامپ گفت: «سیاست‌هایی را شاهد هستیم که گویی به ۵۰ سال پیش بازگشته‌ایم». آقای اوباما افزود که «ما در قرن ۲۱ زندگی می کنیم نه قرن ۱۹ و اینکه جهان به ما بعنوان یک الگو نگاه می‌کند».


در گوشه دیگری از آمریکا جرج دبیلیو بوش ۷۱ ساله که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده داشت با حضور در «انستیتو بوش» در نیویورک و در کنفرانسی درباره آزادی، تجارت آزاد و امنیت، بدون نام بردن از دونالد ترامپ سیاست های وی را مورد انتقاد قرار داد.

آقای بوش در بخشی از سخنانش گفت:‌ «سوء ظن، ارعاب و تعصب در زندگی اجتماعی ما انعکاسی ملی پیدا کرده است، امری که باعث خشونت و تعصب می شود و آموزش اخلاقی کودکان ما را تضعیف می کند. گام اول برای انتقال ارزش‌های مدنی این است که بر اساس آنها زندگی کنیم و با آنها سازگار باشیم.»


آقای بوش همچنین در سخنان خود بر اهمیت نقش مهاجران و تجارت بین المللی تاکید کرد، دو موضوعی که دونالد ترامپ آنها را در مدتی که به کاخ سفید راه یافته، مورد حمله قرار داده است.

او افزود:‌ «ملی گرایی تخریب شده و به سیاست‌های بومی گرایانه نزول کرده است. دینامیسمی که مهاجرت همواره برای آمریکا به ارمغان آورده مورد فراموشی قرار گرفته است.»

جرج دبلیو بوش همچنین سیاست‌های اقتصادی آقای ترامپ را مورد انتقاد قرار داد و گفت: «ما شاهدیم اعتماد به ارزش‌های بازار آزاد و تجارت بین المللی کم رنگ شده است در حالی که فراموش کرده‌ایم که این سیاست‌های حمایت‌گرانه هستند که نزاع ها، بی ثباتی‌ها و فقر را ایجاد می کنند.»

با اینکه قطعا انتقادهای بوش و اوباما به دولت ترامپ هماهنگ شده نبوده است با این حال نشان دهنده نگرانی های گسترده در آمریکا چه در اردوگاه جمهوری‌خواهان و چه دموکرات‌ها در ارتباط با سیاست های دونالد ترامپ است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیکی هیلی گزارش سازمان ملل در مورد فقر در آمریکا را «مضحک» دانست

باربارا بوش به مراقبتهای تسکینی روی آورد

وزاری خارجه اتحادیه اروپا مصمم در پشتیبانی از برجام