Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

محمد یزدی: سپنتا نیکنام نمی تواند برای شهری با اکثریت مسلمان، تصمیم بگیرد

محمد یزدی: سپنتا نیکنام نمی تواند برای شهری با اکثریت مسلمان، تصمیم بگیرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شورای نگهبان نظر نهایی خود را در پاسخ به اعتراض های موجود درباره تعلیق فعالیت سپنتا نیکنام، نماینده زرتشتی شورای شهر یزد اعلام کرد.

آیت الله یزدی، عضو فقهای شورای نگهبان اعلام کرد که این شورا به اتفاق آرا فعالیت منتخب زرتشتی شورای شهر یزد را از نظر شرعی تایید نمی کند و آن را دچار اشکال شرعی می داند.

سپنتا نیکنام چند ماه پس از انتخاب شدن در دوره پنجم شورای شهر یزد، در تاریخ ١٣ شهریورماه در پی شکایت یکی از رقبای ناکام انتخاباتی اش بنا بر حکم دیوان عدالت اداری از فعالیت در شورای شهر منع شد. وی در انتخابات دوره پیشین نیز با کسب رای بسیار بالایی به عنوان نفر هفتم منتخب مردم یزد به شورای شهر راه یافته بود.

آیت الله یزدی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در مورد اینکه چرا اقلیت های مذهبی می توانند در مجلس فعالیت داشته باشند ولی در شورای شهر و روستا نه، گفت: “اقلیت های مذهبی می توانند در مجلس نماینده داشته باشند و نظر دهند اما اگر شورای نگهبان بر آن نظرات ایراد شرعی بگیرد از مصوبات مجلس حذف می شود.” وی در مورد شورای شهر یزد گفت: “اگر جایی اکثریت قریب به اتفاق‌شان مسلمان باشند، غیر مسلمان نمی‌تواند برای آنها تصمیم بگیرد. قانون انتخابات صراحت دارد که اشخاص می‌توانند برای عضویت در شورای شهر کاندیدا شوند، اگر فردی در شهری انتخاب شد که اکثر قریب به اتفاق آن مسلمان‌ هستند و وی در اقلیت‌ بود، او در شورای شهر نمی‌تواند برای شهری که اکثرا مسلمان هستند، تصمیم بگیرد. “

او گفت هیچ‌کس حق ندارد از این تصمیم تخلف کند، زیرا متن اصل چهار قانون اساسی می‌گوید که راجع‌ به خلاف شرع بودن مصوبات، اشخاص دیگری غیر از فقهای شورای نگهبان نمی‌توانند نظر دهند و باید به آن عمل شود.

آیت الله یزدی غیر قانونی بودن تصمیم شورای نگبان را رد کرد و گفت این تصمیم یک تصمیم قانونی، شرعی، قطعی و غیرقابل برگشت است و هیچ‌کس این قانون را نمی‌تواند برگرداند.
وی افزود: “بدون تعارف عرض می‌کنم که اگر کسانی دنبال این هستند که مصوبه قانونی را برگردانند، در حقیقت مقابله با اصل نظام جمهوری اسلامی ایران است و نظام قطعا در برابر آن می‌ایستد و نمی‌تواند تحمل کند که قانون زیر پا گذاشته شود؛ اصل چهار قانون اساسی هم بر این مسئله صراحت دارد.”

نظارت شورای نگهبان بر انتخابات یکی از مسائل مهم اختلاف نظر میان نهادهای انتخاباتی و این شورا است و شورای نگبان با رد صلاحیت نماینده منتخب شورای شهر یزد نشان می دهد که در عمل و در نهایت اوست که دست بالا را دارد و همچنان که آیت الله یزدی در این مصاحبه تاکید کرده است می تواند قوانین مصوب شده گذشته را نیز از اعتبار ساقط کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اصلاح قانون انتخابات در مجمع تشخیص مصلحت؛ سپنتا نیکنام به شورای شهر باز می‌گردد؟

نامه‌‌ نمایندگان یزد به رئیس مجلس در حمایت از سپنتا نیکنام

واکنش‌ها به تعلیق فعالیت نماینده زرتشتی شورای شهر یزد