جمع آوری کمک های مالی بین المللی برای رسیدگی به آوارگان روهینگیا

جمع آوری کمک های مالی بین المللی برای رسیدگی به آوارگان روهینگیا
نگارش از Euronews

کنفرانس بین المللی جمع آوری کمک های مالی برای رسیدگی به نهصد هزار آواره روهینگیایی روز دوشنبه در ژنو آغاز به کار کرد.

این گردهمایی با نام «کنفرانس امید برای بحران آوارگان روهینگیا» به طور مشترک توسط سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و کشور کویت برگزار می شود و هدف از آن تلاش برای جمع آوری دست کم ۴۳۴ میلیون دلار کمک مالی تا فوریه ۲۰۱۸ اعلام شده است که ۱۰۰ میلیون دلار آن تاکنون تامین و یا وعده پرداخت آن داده شده است.

این مبلغ قرار است برای کمک رسانی به سیصد هزار تن از ساکنان منطقه مسکونی «بازار کاکس» واقع در جنوب بنگلادش و بیش از نهصد هزار تن از آوارگان مسلمان روهینگیایی قرار گیرد که از خشونت ها در میانمار گریخته و به این منطقه پناه آورده‌اند.


اقلیت روهینگیا در میانمار که بیش از نود درصد ساکنان آنرا بودایی ها تشکیل می دهند به عنوان افراد خارجی در معرض آزار و اذیت شدید قرار گرفته و مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند. این قربانیان نژادپرستی بدون کسب اجازه از حق سفر و یا ازدواج در میانمار محروم‌اند و درهای بازار کار و خدمات عمومی نظیر مدارس و بیمارستان‌ها به رویشان بسته‌اند.

سازمان ملل متحد آزار و شکنجه اقلیت روهینگیا را مصداق بارز پاکسازی نژادی قلمداد کرده و انگشت اتهام را به سوی میانمار به عنوان عامل اصلی بی خانمانی و کوچ صدها هزار تن از اعضای این اقلیت مسلمان در طول چند دهه اخیر نشانه رفته است.

بسیاری از روهینگیایی ها برای فرار از خشونت ها ابتدا ترجیح داده‌اند خود را به شمال استان راخین واقع در غرب میانمار برسانند تا به جمع دیگر هم کیشان خود پیوندند و سپس از آنجا مجبور به فرار به سوی بنگلادش، کشور همسایه شده‌اند.


به گزارش سازمان ملل متحد بیش از ششصد هزار روهینگیایی که تعداد زیادی از آنها را زنان و کودکان تشکیل می دهند از بیست و پنجم اوت گذشته تاکنون از میانمار گریخته و از مرز این کشور عبور کرده اند.

سازمان بین المللی مهاجرت، کمیساریای عالی پناهندگان و دفتر امور بشردوستانه، سه نهاد زیر مجموعه سازمان ملل متحد هستند که در برگزاری کنفرانس جمع آوری کمک های مالی برای اقلیت روهینگیا مشارکت دارند.

مطالب مرتبط