تیلرسون در ریاض: ایران نیروهایش را از عراق خارج کند

تیلرسون در ریاض: ایران نیروهایش را از عراق خارج کند
نگارش از Euronews

رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا از ایران خواست تا نیروهای نظامی خود را از عراق خارج کند.

آقای تیلرسون که شامگاه شنبه وارد ریاض شد، روز یکشنبه و در جریان یک نشست خبری با همتای سعودی خود، عادل جبیر، سپاه پاسداران ایران را متهم کرد که منطقه را به «نابودی» کشانده است. وی خواستار بازگشت نیروهای بسیج مردمی عراق (حشد الشعبی) به خانه‌‌هایشان شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر خارجه ایالات متحده، «یک عراق مستقل و قوی» را برای مقابله با «نفوذ مخرب ایران» در این کشور، مفید توصیف کرد.

سفر وزیر خارجه آمریکا به عربستان سعودی با حضور حیدر عبادی، نخست وزیر عراق در ریاض همزمان شده است. روابط عربستان و عراق از سال ۱۹۹۰ و در پی حمله صدام حسین به کویت قطع شد. با این حال، این دو کشور روز یکشنبه اعلام کردند یک شورای هماهنگی مبارزه با تروریسم ایجاد می‌کنند. در همین روز، خطوط هوایی سعودی اعلام کرد پرواز‌های خود را پس از ۲۷ سال به عراق از سر خواهد گرفت.


به نظر می‌رسد واشنگتن و ریاض تلاش‌های خود را برای کاستن از نفوذ منطقه‌ای ایران شدت بخشیده اند.

رهبران عربستان سعودی در سال‌‌های گذشته بارها از واشنگتن به دلیل اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ و ایجاد امکان گسترش نفوذ ایران در منطقه، انتقاد کرده بودند. با این حال با به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در ایالات متحده و اتخاذ رویکرد تهاجمی‌تر کاخ سفید نسبت به رویکرد منطقه‌ای ایران، ریاض هم تلاش خود را برای بازیافتن نفوذ گذشته، تشدید کرده است.

مطالب مرتبط