گسترش روابط عراق و عربستان؛ دو کشور کمیسیون مشترک تجاری تشکیل می‌دهند

گسترش روابط عراق و عربستان؛ دو کشور کمیسیون مشترک تجاری تشکیل می‌دهند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

عربستان سعودی اعلام کرد کمیسیون مشترکی برای هماهنگی در امور تجاری بین این کشور و عراق تشکیل خواهد شد. بر این اساس وزارت اقتصاد و دارایی عربستان مسئول تشکیل کمیسیون شده است.

رابطه میان عراق و عربستان سعودی، دو کشور عضو اوپک، پس از سقوط صدام حسین در سال ۲۰۰۳ و به روی کار آمدن حکومت نزدیک به ایران به سردی گراییده بود، با تحولات اخیر به نظر می‌رسد روابط ریاض و بغداد در حال گسترش باشد. زمینه بهبود روابط میان دو کشور پس از دیدار ماه ژوئن حیدر المالکی نخست وزیر عراق از عربستان سعودی فراهم شد. پاسخ مثبت مقتدی صدر از رهبران بانفوذ شیعه عراق به دعوت مسئولان عربستان سعودی در پایان ماه ژوئیه نیز گامی دیگر در بهبود روابط دو کشور محسوب می شود.

عراق و عربستان سعودی که پس از افت قیمت نفت در سال ۲۰۱۴ با مشکلات اقتصادی روبرو شده‌اند هفته گذشته توافق کردند که برای جلوگیری از سقوط قیمت نفت، سقف تولیدشان را پایین بیاورند. دو طرف وعده داده‌اند سیاست نفتی همگونی به این منظور اتخاذ کنند.

بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، ریاض در ماه ژوئیه به تعهدات خود در ارتباط با پایین آوردن سقف تولید نفت خام عمل کرد ولی مقدار کاهش تولید نفت خام عراق تنها یک سوم میزان وعده داده شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صحنه سیاسی در حال تغییر عراق و انتخابات آینده این کشور

مقتدی صدر با ولیعهد عربستان دیدار کرد

پیشنهاد تمدید شش ماهه محدودیت در سطح تولید نفت بررسی می شود