Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

شیر اللات، محافظ شهر پالمیرا بازسازی شد

شیر اللات، محافظ شهر پالمیرا بازسازی شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

مجسمه دو هزار ساله شیر اللات که زمانی نظاره گر شهر باستانی پالمیرا بود و دو سال پیش پس از تصرف این شهر توسط نیروهای داعش بدست جنگجویان این گروه تخریب شده بود، با حمایت یونسکو توسط مرمتگران در مدت دو ماه بازسازی شد و توانست بار دیگر بر پا بایستد.

پس از اولین بازپس گیری شهر پالمیرا در استان حمص بدست نیروهای دولتی سوریه، این مجسمه تخریب شده که به صدها تکه خرد شده بود، برای مرمت به دمشق منتقل شد تا با حمایت مالی یونسکو بازسازی شود.

تندیس ساخته شده از سنگ آهک اللات که قدمت آن به یک قرن پیش از میلاد مسیح باز می گردد، در سال ۱۹۷۷ توسط یک باستان شناس لهستانی در معبد اللات (ایزدبانوی اعراب پیش از اسلام) کشف شد و در موزه پالمیرا ترمیم و نگهداری شد. شیر ۲ هزار ساله اللات، ۳ متر و ۴۵ سانتیمتر ارتفاع داشته و وزن آن به ۱۵ تن می رسد.

بارتوز مارکوسکی، باستان شناس لهستانی که مرمت شیر اللات را بر عهده داشته در اینباره گفت: «این تندیس نمادی بود که در سطح بین المللی پالمیرا با آن شناخته می شد و در مقابل موزه ایستاده بود…این مجسمه استثنایی است و مانند آن دیگر در پالمیرا وجود ندارد.» وی افزود که حدود نیمی از این مجسمه ترمیم شده از باقیمانده های اصل شیر اللات است.

Lion of Al-lāt, badly damaged by IS in Palmyra,went on display in Damascus after being restored by Bartosz Markowski https://t.co/pP7vDeUQSnpic.twitter.com/LlTFu7ejUo

— Ticia Verveer (@ticiaverveer) October 2, 2017

حامد الحمامی، رئیس دفتر محلی بخش آموزش یونسکو در کشورهای عربی درباره این اثر تاریخی گفت: «بازسازی شیر اللات دستاورد مهمی است که بیشتر جنبه نمادین دارد.»

یونسکو در طرحی برای حفاظت اضطراری از میراث فرهنگی سوریه قصد دارد تا با حفاظت و احیای میراث غنی این کشور، به همبستگی اجتماعی، ثبات و توسعه پایدار کمک کند.

پس از تصمیم هیات اجرایی یونسکو در صد و نود نهمین نشست مشترک برای حفاظت و بازسازی پالمیرا و سایر میراث فرهنگی سوریه، این سازمان با حمایت مالی صندوق اضطراری میراث فرهنگی، در ماه آوریل ۲۰۱۶ گروهی را برای ارزیابی خسارات به پالمیرا اعزام کرد. این تیم قطعات باقیمانده از شیر اللات را به دمشق منتقل کرده و فرآیند بازسازی آن آغاز شد.

پروژه حفاظت اضطراری از میراث فرهنگی سوریه از حمایت مالی اتحادیه اروپا و کشورهای فنلاند و اتریش برخوردار است و با موسساتی چون مرکز بین المللی مطالعات حفظ و بازسازی میراث فرهنگی و شورای بین المللی بناهای تاریخی برای این امر همکاری می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نوازندگان سوری در ایتالیا به یاد پالمیرا و قربانیان جنگ نواختند

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۶ شبه‌نظامی طرفدار ایران در حملات اسرائیل به سوریه کشته شدند

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق